https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-bude-klimaticky-neutralni-v-roce-2045-rozhodla-vlada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo bude klimaticky neutrální v roce 2045, rozhodla vláda Aktualizováno

12.5.2021 12:22 | BERLÍN (ČTK)
Úprava ekologických plánů je reakcí na rozhodnutí německého ústavního soudu. Ten v dubnu nařídil, aby zákonodárci jasněji definovali cíle pro omezení emisí skleníkových plynů po roce 2030.
Úprava ekologických plánů je reakcí na rozhodnutí německého ústavního soudu. Ten v dubnu nařídil, aby zákonodárci jasněji definovali cíle pro omezení emisí skleníkových plynů po roce 2030.
Německo dosáhne neutrality emisí skleníkových plynů v roce 2045, což je o pět let dříve proti původnímu záměru. Dnes nový a ambicióznější plán, který bude zakotven v chystané novele zákona o ochraně klimatu, schválila vláda kancléřky Angely Merkelové. Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová na tiskové konferenci uvedla, že po dosažení neutrality chce mít Německo emise záporné, bude tedy neutralizovat více skleníkových plynů, než kolik jich bude vypouštět.
 

"Tímto zákonem dosáhneme větší mezigenerační spravedlnosti, více jistoty pro plánování a důsledné ochrany klimatu," napsala na twitteru o chystané novele ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová. Dodala, že zákon nepovede ke zničení hospodářství, ale k jeho přestavbě a modernizaci.

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier k chystané novele řekl, že přináší jasný harmonogram a jistoty pro hospodářské plánování. Uvedl také, že ekologická transformace musí jít ruku v ruce s udržením ekonomické konkurenceschopnosti. K tomu má pomoci i balíček klimatických opatření pro nadcházející dva roky, který má objem osm miliard eur (204 miliard korun). Investice poslouží k ekologické výrobě vodíku a k ekologickým opatřením v ocelářství nebo v chemickém průmyslu.

Německo chce v ochraně klimatu postupovat rychleji než Evropská unie, která s neutralitou počítá v roce 2050. Do roku 2030 bude Německo podle nových cílů ve srovnání s rokem 1990 produkovat o 65 procent emisí skleníkových plynů méně. Dosavadní plán počítal s hodnotou 55 procent. K roku 2040 se chce Německo přiblížit k hranici devadesáti procent.

Výhrady proti novým cílům mají ekologické organizace, podle kterých nejsou dostatečné. Hnutí Greenpeace, které dnes před kancléřstvím demonstrovalo, žádá neutralitu do roku 2040. Připravovaná novela se nelíbí ani šéfce německého sdružení automobilového průmyslu VDA Hildegardě Müllerové, podle které je plánování emisí oxidu uhličitého v horizontu 15 let jen iluzí.

Kancléřská kandidátka Zelených pro zářijové parlamentní volby Annalena Baerbocková dnes v televizi ARD prohlásila, že v připravovaném zákonu postrádá opatření a investice k dosažení klimatických cílů. To podle ní vládní koalice konzervativců a sociálních demokratů musí rychle napravit. "Vyhýbají se tomu, aby řekli, že musíme mimo jiné zdvojnásobit výstavbu obnovitelných energetických zdrojů," řekla Baerbocková, která má po volbách velkou šanci vést německou vládu.

Ministryně životního prostředí Schulzeová nicméně poukázala na to, že vláda pro příští roky plánuje i ze stávajících programů investovat do plnění klimatických cílů 80 miliard euro (dva biliony korun). "A další opatření budou následovat," dodala.

Úprava ekologických plánů je reakcí na rozhodnutí německého ústavního soudu. Ten v dubnu nařídil, aby zákonodárci jasněji definovali cíle pro omezení emisí skleníkových plynů po roce 2030. Současný zákon o ochraně klimatu označil soud za nedostatečný a znevýhodňující příští generace.

Přehled otázek a odpovědí týkajících se chystané novely německého zákona o ochraně klimatu:

Jaké klimatické cíle má Evropská unie?

Evropská unie, jejíž je Německo součástí, chce dosáhnout neutrality emisí skleníkových plynů do roku 2050. Tehdy by evropský blok měl veškeré emise vyrovnávat opatřeními na jejich likvidaci. Součástí těchto opatření jsou přechod na ekologické energetické zdroje či výsadba stromů.

Jakým tempem chce Německo emise snižovat?

Německo původně rovněž počítalo s rokem 2050 jako mezníkem neutrality. Nový plán ale dosažení rovnováhy předpokládá o pět let dříve, tedy v roce 2045. K roku 2030 chtělo Německo produkovat o 55 procent méně emisí skleníkových plynů v porovnání s rokem 1990, nově je cíl snížení nejméně o 65 procent. Do roku 2035 plánuje Německo snížení o 77 procent a do roku 2040 o 88 procent.

Jaké má Německo emise skleníkových plynů?

Německo se v loňském roce přiblížilo ke snížení emisí o 41 procent oproti roku 1990. Ministerstvo životního prostředí uvádí, že přesná hodnota poklesu v roce 2020 činila 40,8 procenta.

Jakým způsobem chce Německo emise snižovat?

Cestou je ekologická přestavba, která se dotkne nejen průmyslu, ale celé společnosti. Návrh zákona stanovuje šest oblast, které musí rázněji emise snížit. Jsou to energetický sektor, průmysl, budovy, doprava, zemědělství a odpadové hospodářství. Chystaná novela zohledňuje také ekosystém, u kterého se v roce 2045 počítá s tříprocentním podílem na rovnovážném stavu.

Z jakého důvodu Německo k novým klimatickým cílům přistoupilo?

Úprava ekologických plánů je reakce na dubnové rozhodnutí německého ústavního soudu. Ten nařídil, aby zákonodárci jasněji definovali cíle pro omezení emisí skleníkových plynů po roce 2030. Současný zákon o ochraně klimatu označil soud za nedostatečný a znevýhodňující příští generace. Čas na úpravu dal soud zákonodárcům do konce roku 2022. To, že vláda jedná obratem, analytici zdůvodňují nadcházejícími zářijovými parlamentními volbami, ve kterých je klima klíčovým tématem.

Jak postupují jednotlivé německé spolkové země?

Německé regiony mají vysokou míru autonomie a zemské vlády se na ekologická témata v posledních letech výrazně zaměřují. Nově s vlastními cíli vystoupilo Bavorsko, které chce dosáhnout emisní neutrality již v roce 2040, tedy o pět let dříve než je nový záměr německé vlády. Stejné plány jako Bavorsko mají i další spolkové země včetně Bádenska-Württemberska. Ještě rychleji hodlá postupovat Porýní-Falc, která rovnováhu emisí a neutralizace skleníkových plynů očekává mezi lety 2035 až 2040. Nejpozději v roce 2030 pak chce Porýní-Falc krýt svou energetickou potřebu výhradně obnovitelnými zdroji.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist