https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-pozadalo-belgii-o-docasnou-odstavku-dvou-reaktoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo požádalo Belgii o dočasnou odstávku dvou reaktorů

20.4.2016 18:58 | BERLÍN/BRUSEL (ČTK)
Německo požádalo Belgii o dočasné odstavení dvou jaderných reaktorů, dokud se nevyjasní otázky ohledně jejich bezpečnosti. Oznámilo to spolkové ministerstvo životního prostředí. V reaktorových tlakových nádobách byly zjištěny trhlinky. Německá komise pro bezpečnost reaktorů tudíž nemůže potvrdit, že budou bezpečné i v případě poruchy. Důkazy pro to ale rovněž nejsou, napsala agentura DPA. Brusel německou žádost odmítl.
 

Berlín žádá o přechodnou odstávku druhého bloku jaderné elektrárny Tihange v jižním Valonsku a třetího bloku v elektrárně Doel nedaleko Antverp. Provoz v nich byl přerušen již v roce 2012 a znovu v roce 2014 poté, co byly v nádobách obou reaktorů zjištěny trhlinky. Belgický regulátor loni v listopadu schválil opětovné spuštění obou reaktorů, když se zjistilo, že vady v tlakových nádobách třiatřicet let starých reaktorů jsou povrchové. Šlo o vodíkové vločky ve stěnách nádoby, které na bezpečnost elektráren prý nemají nepřijatelný dopad.

Náměstek německé ministryně životního prostředí Jochen Flasbarth v úterý zatelefonoval belgickému ministru vnitra a požádal jej o dočasné vyřazení obou reaktorů z provozu, dokud neproběhnou další bezpečnostní kontroly. Ministryně Barbara Hendricksová v prohlášení uvedla: "Považuji za správné, aby byly elektrárny dočasně odstaveny, přinejmenším dokud neskončí další vyšetřování."

Belgický federální regulační úřad vyjádřil nad jejím sdělením překvapení. Jaderné reaktory Doel 3 a Tihange 2 splňují "nejpřísnější bezpečnostní kritéria", uvedl úřad pole agentury AFP. O věci se hovořilo na dubnové schůzce s německými odborníky v Bruselu a rozhodnutím o tom udržet reaktory v chodu prý "není důvod" se znovu zabývat.

Z nejvyšších pater německé politiky zazněla taková kritika belgických jaderných reaktorů vůbec poprvé, napsal Reuters. Krok německé ministryně poukazuje podle ní na německé obavy ohledně obou jaderných provozů. Problémy měly i jaderné reaktory v jiných zemích sousedících s Německem, i v Česku a ve Francii, obdobná prosba ale dosud nebyla nutná, napsala agentura DPA, která má krok německé ministryně za bezprecedentní.

Elektrárna Tihange leží zhruba 65 kilometrů od západoněmeckého města Cáchy, které se v souvislosti s druhým blokem obrátilo na soud.

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima z roku 2011 slíbila, že Německo se do roku 2022 zcela vzdá jaderné energetiky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist