Německý Spolkový sněm schválil pařížskou dohodu o klimatu
Základním cílem pařížské dohody je udržet vzestup průměrné globální teploty oproti předindustriálnímu období pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.
Zatímco většina státníků považuje dokument za silný, kritici mu vyčítají třeba to, že nestanoví závazné termíny omezování emisí. Někteří vědci tvrdí, že slíbené závazky jednotlivých zemí k dosažení zmíněného teplotního cíle nepostačí.
Smlouva se stane závaznou, až ji ratifikuje 55 zemí produkujících celkem nejméně 55 procent emisí skleníkových plynů. Začátkem září ji ratifikoval čínský parlament a týž den ji přijala i vláda Spojených států. Není ale zcela jasné, zda souhlas administrativy prezidenta Baracka Obamy stačí k právní závaznosti, která je podstatou pojmu "ratifikace".
Čína a Spojené státy jsou největšími producenty oxidu uhličitého na světě, jejich podíl činí 38 procent. Před nimi smlouvu přijalo už více než 20 zemí.
Více se o pařížské dohodě můžete dočíst v tomto speciálu.
reklama