Klimatický summit v Paříži 2015
6.12.2015
Pařížská konference o klimatu je oficiálně známa pod názvem 21. konference smluvních stran (21st Conference of the Parties – COP) Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC). Sekretariát UNFCCC je institucí OSN, sídlí v Bonnu. Konference v Paříži bude zároveň 11. zasedáním smluvních stran Kjótského protokolu.
reklama
Opoziční hnutí ANO se vymezuje proti novým klimatickým cílům Evropské komise (EK), jež navrhla jako závazný cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Mělo by to devastující účinek na průmysl a životní úroveň obyvatel, řekl na tiskové konferenci předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.
Vysoké teploty zemědělcům komplikují práci a zvyšují jim náklady. Například zemědělskou techniku musí kvůli horku nasazovat v kratších intervalech nebo v nočních hodinách, což prodražuje i komplikuje logistiku, uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Horka podle něj způsobují také častější přehřívání motorů zemědělských strojů a vyžadují vyšší spotřebu paliv i olejů.
Středomořská pánev je často vystavena silným povětrnostním jevům způsobeným středomořskými cyklony (tzv. medcyklony). Tyto meteorologické jevy, které jsou svou intenzitou a dopadem někdy srovnatelné s hurikány, ovlivňují počasí v regionu a jsou zodpovědné za různé přírodní katastrofy. Mají hluboké a dalekosáhlé důsledky, zejména pro hustě osídlené oblasti. Přesto je účinná komunikace o jejich rizicích stále omezená.
Česko nesouhlasí se stanovováním dalšího klimatického cíle, jak ho dnes navrhla Evropská komise (EK). Je potřeba mít na paměti prosperitu a ekonomické aspekty, řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Komise navrhla jako závazný cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990.
Ekologické organizace vítají návrh Evropské komise snížit emise oxidu uhličitého (CO2) do roku 2040 o 90 procent ve srovnání s rokem 1990 jako závazný klimatický cíl. Podle ekologických aktivistů přináší návrh potřebnou předvídatelnost pro firmy i veřejný sektor, aby mohly investovat do dekarbonizace. Některé ocenily také možnost využívat takzvané uhlíkové kredity.
Vlny veder přicházejí do Česka stále častěji a s větší intenzitou. Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokými teplotami, podobné upozornění vydává i online nástroj Czech Globe, který sleduje tzv. teplotní index – ukazatel kombinující teplotu a vlhkost. Vedro však není jen nepříjemné. U některých skupin obyvatel může způsobit vážné zdravotní komplikace. Tropické dny (nad 30 °C) a noci (nad 20 °C) ztěžují regeneraci organismu.
Evropská komise dnes navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Návrh ovšem vůbec poprvé počítá s tím, že země Evropské unie budou moci využívat takzvané uhlíkové kredity z rozvojových států k dosažení cíle v oblasti emisí.
Netopýři pijící z injekčních stříkaček, malí dravci vypadlí z hnízd... Ve středisku péče o zvířata ve francouzském regionu Gironde se kvůli vlně veder dostal do péče o něco vyšší počet zvířat, než je obvyklé, což podle místních ošetřovatelů dokazuje, jak volně žijící zvířata v horku trpí, napsala agentura AFP.
GB* je zkratka, která by se dala přeložit jako Kancelář jemné obnovy města a jde o servisní organizaci města Vídně. A již 50 let se zabývá obsahovou a technickou stránkou projektů týkajících se bydlení, životního prostředí a sousedství. Barbara Mayer, krajinářská architektka organizace nám představila jeden z nich. Hlavní roli v něm hrají symbolicky garáže.
Veterinární správa kvůli velmi vysokým teplotám zpřísňuje pravidla pro silniční transport zvířat. Pokud lze v místě odjezdu, na trase, a nebo v místě dojezdu předpokládat venkovní teploty nad 30 stupňů Celsia, lze se zvířaty cestovat pouze, pokud je vozidlo vybavené klimatizací, nebo pokud jsou zvířata přepravována v nočních hodinách a teplota nepřesáhne v žádném úseku cesty hranici 30 stupňů. Platí to pro cesty delší než osm hodin, informovala Státní veterinární správa (SVS).
Tropické počasí působí nejen na lidi, ale také na živočichy, upozorňuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. I zvířata především ve městech trpí přehřátím a nedostatkem vody. Ochránci přírody proto apelují na všechny příznivce, aby mysleli na své zvířecí spoluobyvatele - ježky, zajíce, ptáky, čmeláky, včely a další - a umožnili jim přístup k vodě.
Francie usiluje o odklad nových klimatických závazků Evropské unie, k jejichž silným zastáncům dosud patřila. Napsal to bruselský web Politico s odkazem na několik diplomatických zdrojů. EU by se v příštích měsících měla dohodnout na úrovni snížení emisí skleníkových plynů pro roky 2035 a 2040 a Francie se podle webu přidává k zemím, které usilují o odklad závazků.
Hromadný úhyn ryb zaznamenali rybáři o víkendu v Modlanské nádrži na Teplicku. Kvůli vysokým teplotám chybí ve vodě kyslík. Jen za neděli odstranili rybáři a dobrovolníci z hladiny zhruba 4500 kilogramů padlých ryb, odklízecí práce budou pokračovat. Informoval o tom server Novinky.cz.
Vysoké teploty ovlivňují zejména živočišnou výrobu, mohou se projevit například v horší užitkovosti skotu či v nižší tučnosti mléka. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila. Horka podle nich mohou mít vliv i na letošní úrodu, protože prohlubují problémy se suchem a umožňují větší šíření škůdců.
V řekách bude v následujících dnech téměř jistě nedostatek kyslíku pro ryby, předpokládá Povodí Moravy. Jedná se o důsledek sucha a nízkých průtoků v kombinaci s vysokými teplotami a také růstem sinic. Už dnes ráno pracovníci podniku zvyšovali průtok na Dyji pod soustavou Novomlýnských nádrží, protože koncentrace kyslíku už velmi rychle klesala, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Jana Kučerová.
V Hluboké nad Vltavou uhynulo po čtvrteční bouřce v Munickém rybníku asi 300 ryb kvůli nedostatku kyslíku. Tamní rybáři dnes sbírali poslední uhynulé kusy. Úhyn ryb nahlásili na krajskou veterinární správu, spolupracují i se strážníky, uvedl web Novinky.cz.
Český premiér Petr Fiala na čtvrtečním summitu Evropské unie v Bruselu hovořil o tom, že nepovažuje za dobré, aby si unie stanovovala další klimatické cíle a přijímala je do roku 2040. Česká republika s tím podle něj nesouhlasí a podobný názor vyjádřily i další země, například Polsko. Evropská komise by měla již příští středu zveřejnit závazný klimatický cíl k roku 2040, který by měl snížit emise CO2 o 90 procent.
Firmy v energeticky náročných odvětvích získají státní kompenzace 2,24 miliardy korun kvůli rostoucím nákladům na nákup emisních povolenek. O poskytnutí peněz rozhodla vláda, řekl po jednání kabinetu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Opatření má zabránit přesunu průmyslové výroby mimo Evropskou unii, kde by byly náklady za nadměrné emise z průmyslových provozů levnější či výhodnější.
Vídeň se dlouhodobě umisťuje na špičkách žebříčků nejlepších měst pro život. S pověstnou rakouskou systematičností tu vytvářejí prostředí, ve kterém se dobře žije jejím obyvatelům a obyvatelkám. A nezapomínají ani na adaptaci na změnu klimatu a dopady extrémního počasí. Její součástí je systematická podpora zelené infrastruktury města, která kromě parků a zelených ploch sestává také ze zelených fasád a střech.
Zmenšení administrativní zátěže spojené s legislativou na ochranu životního prostředí a také předvídatelnější a přehlednější rozhodování slíbili podnikatelům zástupci politických uskupení, která usilují o vstup do Poslanecké sněmovny. Učinili tak na předvolební debatě Hospodářské komory v Praze. Shodli se také na postoji k jaderné energetice jako součásti českého energetického mixu pro budoucí léta. Rozdílně se naopak staví ke klimatickým opatřením a k emisním povolenkám, které mají regulovat spotřebu spojenou s využíváním uhlí.
Energeticky náročná odvětví by kvůli rostoucím nákladům na nákup emisních povolenek mohly za loňský rok získat státní kompenzace 2,24 miliardy korun. Návrh ministerstva životního prostředí ve středu posoudí vláda. Opatření má zabránit přesunu průmyslové výroby mimo Evropskou unii (EU), kde by byly náklady za nadměrné emise z průmyslových provozů levnější či výhodnější.
Kvůli rostoucímu riziku horkých vln připravili odborníci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe projekt, který je zaměřený na monitoring, předpověď a sledování tohoto negativního klimatického jevu na území Česka. Za horkou vlnu lze označit více dnů trvající počasí s velmi vysokými teplotami, které se negativně podepisují na lidském zdraví.
Čtenáři Ekolistu mají možnost hlasovat ve 30. ročníku ankety o antiekologický výrok Zelená perla, kterou vyhlašují Děti Země – Brno. Jejím účelem je upozornit na autorky a autory výroků, kteří znevažují či dokonce odmítají důležitost ochrany životního prostředí a ekologické činnosti. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků.
Množství oxidu uhličitého, které může lidstvo ještě vypustit do atmosféry, aniž překročí hranici globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia, bude při současném tempu emisí vyčerpáno za něco málo přes tři roky. Vyplývá to z nové studie s názvem Indicators of Global Climate Change. Podle klimatologů, které oslovila ČTK, jde o potvrzení dřívějších trendů, přičemž důraz kladou jak na snižování emisí, tak na nevyhnutelnou adaptaci.
Častější a silnější vlny veder, povodně, delší a agresivnější pylová sezóna nebo západonilská horečka.
Čeští vědci se ve svém výzkumu na Antarktidě zaměřují především na dlouhodobé sledování vlivu klimatické změny na místní ekosystémy. V poslední sezoně zkoumali například dopady znečištění ledovců a mikrobiologickou rozmanitost ohroženou rychlým vysycháním kontinentu. ČTK to v rozhovoru řekl manažer Českého antarktického výzkumného programu Pavel Kapler. Příprava na další expedici začala v květnu.
Rakouská metropole hledá další inovativní řešení, jak čelit rostoucím teplotám ve městě. Letos na jaře proto zahájila testování čtyř nových typů asfaltových směsí, které lépe odolávají vysokým teplotám a umožňují vsakování dešťové vody. Zátěžové zkoušky alternativních povrchů na cyklostezce u řeky Liesingbach potrvají tři roky.
Web Agrorisk.cz již několik let varuje před riziky počasí i různých škůdců pěstitele polních plodin či ovocných stromů a nyní tvůrci přidali tři nová rizika. Kromě rizika teplotního stresu pro člověka je to také riziko teplotního stresu pro skot a riziko teplotního stresu pro ryby v rybnících v závislosti na teplotě vody.
Hasiči v letošním roce zatím likvidovali 1960 přírodních požárů, z toho více než 650 jich bylo v lese. V obou případech je to více než polovina celkového loňského počtu. Riziková sezona přitom teprve začíná. Hasiči proto nabádají k opatrnosti. Nejčastější příčinou požárů v přírodě je lidská nedbalost, uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Lucie Pipiš.
Evropa se otepluje nejrychleji ze všech regionů, přičemž v letech 2022 až 2023 zemřelo kvůli horku v pětatřiceti evropských zemích přes 100 000 lidí. Vyplývá to z tiskové zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), která včera také oznámila vznik nové komise. Ta se má zabývat změnami klimatu společně se zdravím a poskytovat relevantní doporučení pro zdravotnické systémy.
Téměř 40 milionů čtverečních kilometrů oceánu v jihovýchodní Asii a Tichomoří v loňském roce postihla vlna veder. Jde o oblast odpovídající zhruba pětinásobku Austrálie, kde byla voda v průměru o 0,48 stupně Celsia teplejší než průměrné hodnoty zaznamenané v letech 1991 až 2020. Uvádí to ve zprávě Světová meteorologická organizace (WMO), kterou citoval list The Guardian.
Letošní jaro mělo průměrnou teplotu vzduchu 8,9 °C a bylo tak o 0,6 °C teplejší než normál 1991–2020. Březen a duben byly teplotně nadprůměrné měsíce, květen byl podprůměrný. Z dat Českého hydrometeorologického ústavu dále vyplývá. že 3. května nastal první letošní tropický den. Na stanici Dyjákovice bylo v ten den naměřeno 31,0 °C. Zároveň v květnu meteorologové zaznamenali nadprůměrné množství mrazových a ledových dnů. Srážek spadlo 76 % normálu a jaro se z pohledu spadlých srážek zařadilo jako 6. nejsušší od roku 1961. Sněhu bylo během jara méně, než je pro toto roční období obvyklé. Klimatologické jaro u nás začíná 1. března a končí 31. května.
Europoslanci zdůraznili potřebu propojit konkurenceschopnost průmyslu s opatřeními v oblasti klimatu. Vyplývá to z usnesení, které bylo schváleno na jednání výboru Evropského parlamentu (EP) pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). Dokument rovněž hovoří o obnovitelných zdrojích energie, ale i o jaderné energii, které dává na stejnou úroveň, což vždy prosazovala zejména současná česká vláda. O rezoluci se bude hlasovat i v plénu EP, nejspíš na červnovém zasedání ve Štrasburku, které začíná 16. června.
Akční plán pro udržitelnou energetiku a klima s vžitou zkratkou SECAP se stal hlavním strategickým plánem pro komunální energetiku. SECAP vychází ze závazku v Paktu starostů a primátorů iniciovaného Evropskou komisí a slouží jako energetický jízdní řád pro obce a města. Sdílený SECAP je možností pro menší obce, jak vytvořit společný SECAP a částečně ušetřit na jeho tvorbě.
Veřejné čtení, debaty, promítání filmů nebo například výstava jsou součástmi akcí Týdne pro klima. Jedná se o iniciativu, která se snaží pomocí nejrůznějších akcí pro veřejnost zvýšit povědomí o klimatické krizi. Cílem je také nabízet systémové změny, které jsou potřebné pro její řešení. Program dnes představila novinářům Ekumenická akademie společně s Klimatickou koalicí, které Týden pro klima zaštiťují. Akce začala dnes a potrvá do 8. června v několika městech a obcích po celé zemi.
Ptačí parky, nadace pro ekologickou zemědělskou půdu nebo projekt, který pomocí laserů likviduje kosmické smetí, patří k letošním finalistům soutěže E.On Energy Globe zaměřené na ekologii. Šest projektů, které společnost E.On včera představila, bude soupeřit o hlasy veřejnosti. Hlasovat pro jednotlivé finalisty mohou lidé na webu soutěže do konce srpna. Vítěze organizátoři vyhlásí 6. září v Brně a odnese si půl milionu korun na další rozvoj. Letos odborná porota vybírala z více než 200 přihlášek.
Hnutí Poslední generace podalo žalobu na Prahu kvůli nečinnosti v ochraně klimatu. ČTK o tom informovalo v tiskové zprávě, text žaloby má na svém webu. Požaduje, aby soud konstatoval nezákonnost tohoto stavu a uložil hlavnímu městu povinnost ho napravit.
Česko by mělo podle Evropské komise (EK) intenzivněji podporovat energetické úspory, především v dopravě a průmyslu. Komise také doporučuje podpořit vyšší využití obnovitelných zdrojů energie včetně integrace do sítí tepla a elektřiny. Vyplývá to z jejího dnes zveřejněného posouzení aktualizovaného Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP). Plán Česko odevzdalo loni v prosinci. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) je realistický plán vlády zdvojnásobit podíl energie z obnovitelných zdrojů za šest let.
Evropská unie je v současné době na cestě ke snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 o přibližně 54 procent ve srovnání s úrovní z roku 1990. Zmíněných 54 procent je těsně pod klimatickým cílem, který je 55 procent. Informovala o tom Evropská komise. Unijní exekutiva dnes zveřejnila hodnocení Národních energeticko-klimatických plánů jednotlivých členských zemí. Komise posuzovala 23 plánů, mimo jiné i český.
Ústavní soud (ÚS) si v řízení o klimatické žalobě vyžádal stanoviska Ústavu státu a práva Akademie věd ČR a právnických fakult. Plyne z nich například to, že Česko má povinnost snižovat emise skleníkových plynů a přijímat potřebná opatření a že v evropském kontextu může působit jako "černý pasažér". Soud obdržel také vyjádření ministerstev životního prostředí, zemědělství, dopravy, průmyslu a obchodu, která shodně navrhují, aby stížnost spolku Klimatická žaloba zamítl. Vyjádření a posudky zveřejnil spolek v plném znění na svém webu.
Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) vypracovala plán na zrušení všech omezení emisí skleníkových plynů produkovaných uhelnými a plynovými elektrárnami ve Spojených státech. S odvoláním na interní dokumenty agentury to napsal deník The New York Times (NYT).
Klimatická změna se v české společnosti těžko prosazuje jako téma, o němž se vede klidná a věcná debata. Shodli se na tom účastníci pražské panelové diskuse věnované environmentální komunikaci s názvem Rozhovory týdne klimatu: Narativy udržitelnosti pro české firmy. Cestu experti vidí v hledání srozumitelnějších příběhů a formulací, které osloví širší veřejnost. Lidé podle nich dokážou činit dobrá rozhodnutí, pokud dostanou jasné a pravdivé informace srozumitelným jazykem.
Rusko si u Světové obchodní organizace (WTO) oficiálně stěžovalo na Evropskou unii kvůli takzvaným uhlíkovým clům (CBAM) a údajnému subvencování vývozu prostřednictvím systému obchodování s emisními povolenkami. Organizace dnes potvrdila, že od Moskvy obdržela žádost o konzultace. Taková žádost formálně zahajuje spor u WTO.
Duben 2025 byl celosvětově druhým nejteplejším dubnem v historii záznamů s průměrnou přízemní teplotou vzduchu v systému ERA5 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměrná dubnová teplota v letech 1991-2020. Oproti rekordnímu dubnu 2024 byl tento měsíc chladnější o 0,07 °C, ale zároveň byl o 0,07 °C teplejší než třetí nejteplejší duben roku 2016.
reklama
ANO se vymezuje proti klimatickým cílům Evropské komise, podle Havlíčka by byly devastující
3.7.2025 18:32 | PRAHA
(ČTK)


Svaz: Tropická vedra zvyšují zemědělcům náklady a komplikují jim práci
3.7.2025 18:28
(ČTK)


Středomořské cyklony: Vědecký tým zkoumá dopady medcyklonů a navrhuje, jak se na ně lépe připravit
3.7.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


Vlna veder zvyšuje i teplotu Středozemního moře, což může ohrozit některé druhy
3.7.2025 01:01 | ATÉNY
(ČTK)
Fiala: ČR nesouhlasí se stanovením dalšího klimatického cíle, jak ho navrhla Evropská komise
2.7.2025 17:49 | PRAHA
(ČTK)


Ekologické organizace vítají nový klimatický cíl EU. Předvídatelnost pomůže firmám, tvrdí
2.7.2025 17:45
(ČTK)


Jak zvládnout vedro: 10 tipů, které pomohou v tropických dnech
2.7.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


EU navrhla klimatický cíl pro rok 2040: snížit emise CO2 o 90 procent Aktualizováno
2.7.2025 14:13 | BRUSEL
(ČTK)


AFP: Ve vedrech trpí i volně žijící zvířata, jsou dehydrovaná a zmatená
2.7.2025 14:05
(ČTK)


Včera pro auta, dnes pro lidi. Vídeňský parkovací dům, který změnil svou cílovku
2.7.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


Veterinární správa kvůli vysokým teplotám zpřísňuje pravidla pro přepravu zvířat
1.7.2025 21:25
(ČTK)


Vedra trápí i zvířata. Trpí nedostatkem vody, ptáčata mohou předčasně opouštět hnízda
1.7.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


Téměř třetina obyvatel souostroví Tuvalu v Oceánii požádala v Austrálii o vízum kvůli klimatu
1.7.2025 01:40
(ČTK)
Francie se snaží odložit plnění klimatických cílů EU, píše Politico
1.7.2025 00:48
(ČTK)


Novinky: Na Teplicku uhynuly více než čtyři tuny ryb, v nádrži se udusily
30.6.2025 19:49
(ČTK)


Odborníci: Vysoké teploty zhoršují užitkovost skotu, ovlivnit mohou i úrodu
30.6.2025 18:32
(ČTK)


V řekách bude nedostatek kyslíku pro ryby, předpokládá Povodí Moravy
29.6.2025 21:10
(ČTK)


V Hluboké nad Vltavou uhynulo po čtvrteční bouřce v Munickém rybníku asi 300 ryb
29.6.2025 21:03 | HLUBOKÁ NAD VLTAVOU
(ČTK)


Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040
27.6.2025 13:10 | BRUSEL
(ČTK)


Firmy v energeticky náročných odvětvích získají kompenzace 2,24 miliard korun
25.6.2025 19:22 | PRAHA
(ČTK)


Jak Vídeň podporuje popínavky a adaptuje se na klimatickou změnu
25.6.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


Kandidující politické strany se shodnou na snižování administrativy, rozděluje je dekarbonizace
25.6.2025 01:26 | PRAHA
(ČTK)


Vláda projedná návrh kompenzace 2,24 miliard korun energeticky náročným provozům
24.6.2025 23:18 | PRAHA
(ČTK)


Riziko horkých vln stoupá. CzechGlobe spustil monitorovací a předpovědní webové stránky
23.6.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


Čtenářské hlasování o Zelené perle 2024
23.6.2025 09:10 | BRNO
(Ekolist.cz)


Změna klimatu a sesuvy v horách: Co ukázal případ Blatten
23.6.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Studie: Do oteplení Země o 1,5 stupně Celsia zbývají tři roky uhlíkového rozpočtu
19.6.2025 10:51 | PRAHA
(ČTK)


Klimatická změna v ordinaci
18.6.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


Čeští vědci v Antarktidě sledují rychlé změny klimatu i ztrátu mikroorganismů
16.6.2025 01:20
(ČTK)


Vídeň testuje nové druhy asfaltu, které lépe odolávají vedrům a umožňují vsakování dešťové vody
14.6.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


Web Agrorisk přináší nově varování před rizikem tepelného stresu pro člověka, skot i ryby
12.6.2025 | PRAHA
(Ekolist / s využitím TZ AV ČR)


Hasiči letos likvidovali už téměř 2000 požárů v přírodě. Riziková sezona přitom teprve začíná
12.6.2025 01:10 | PRAHA
(ČTK)


WHO varuje před dopady změny klimatu na zdraví v Evropě a zakládá komisi
12.6.2025 01:03 | REYKJAVÍK
(ČTK)


Pomáhají tučňáci svým kakáním ochlazovat Antarktidu?
6.6.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mořská vlna veder loni postihla oblast oceánu pětkrát větší než Austrálie
5.6.2025 13:12
(ČTK)


Jaro 2025 v hydrometeorologických datech. Bylo 6. nejsušší od roku 1961
5.6.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


Jádro a obnovitelné zdroje jsou na stejné úrovni, uvedli europoslanci v rezoluci
4.6.2025 11:33
(ČTK)


Jak funguje sdílený SECAP – akční energetický plán pro více obcí dohromady?
4.6.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


Týden pro klima propojí umění s klimatickou krizí pomocí více než 95 akcí
2.6.2025 11:42 | PRAHA
(ČTK)


Šest finalistů soutěže E.On Energy Globe bude soupeřit o hlasy veřejnosti
30.5.2025 02:08 | PRAHA
(ČTK)


Hnutí Poslední generace žaluje Prahu kvůli nečinnosti v ochraně klimatu
29.5.2025 00:52 | PRAHA
(ČTK)


Evropská komise upozornila na nedostatky v českém klimaticko-energetickém plánu
28.5.2025 20:15
(ČTK)


Peruánský farmář neuspěl se žalobou na společnost RWE za tání ledovců
28.5.2025 20:01 | HAMM
(ČTK)
EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla komise Aktualizováno
28.5.2025 09:15
(ČTK)


Jak lesy připravit na změnu klimatu? Lesníci sbírají data z 24 ploch s různým hospodařením
28.5.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)
ČR má povinnost snižovat emise, plyne ze stanovisek ke klimatické žalobě
28.5.2025 01:22
(ČTK)


Americká agentura chce zrušit omezení emisí skleníkových plynů, píše NYT
26.5.2025 01:46
(ČTK)


Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti
22.5.2025 01:40 | PRAHA
(ČTK)


Rusko si u WTO stěžuje na evropská uhlíková cla a obchodování s povolenkami
19.5.2025 19:34
(ČTK)


Copernicus: Duben 2025 byl druhý nejteplejší v historii měření
19.5.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)


Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk