Klimatický summit v Paříži 2015
6.12.2015
Konference v Paříži bude zároveň 11. zasedáním smluvních stran Kjótského protokolu.
Licence | Některá práva vyhrazena
reklama
REMA Systém nabízí pomoc obcím zasaženým záplavami. Zdarma odveze poškozené elektrospotřebiče
17.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Společnost REMA Systém nabízí zasaženým obcím bezplatnou pomoc. Obce i jednotlivci si mohou nechat odvézt poškozené elektrospotřebiče, které budou následně ekologicky zlikvidovány. K dispozici je také možnost využít volnou kapacitu svozových vozidel na cestě ke sběrným místům pro převoz potřebného materiálu.
Kam strom nemůže, nasaďte popínavku!
14.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Obce a města se ptají, co bude s místní Agendou 21. Nástroj udržitelného rozvoje jim ministerstvo vypnulo
13.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
„Dnes jsem tu jako radní pro místní Agendu 21. Zítra máme zastupitelstvo a po něm budu radním pro udržitelný rozvoj,“ řekl v pondělí Jan Liška z Prahy 14. Jeho slova zazněla u kulatého stolu, který k tématu místní Agendy 21 svolal nezávislý senátor Marek Hilšer, který tak vyslyšel zoufalé volání měst a obcí.
Eroze půdy je velký problém. Škody jsou někdy vidět až z ptačí perspektivy
12.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Eroze půdy je závažný problém, který ohrožuje nejen úrodnost našich polí, ale často způsobuje i škody na okolních nemovitostech. Ornice z polí ve formě bahna zanáší koryta vodních toků, rybníky, přehrady, suché poldry (nádrže bez vody sloužící k protipovodňové ochraně), intravilány obcí, sklepy, zahrady, návsi, silnice nebo dokonce dálnici D1 (viz také záznam v Monitoringu eroze). Rozsah poškození půdy lze někdy vidět jen z ptačí perspektivy.
Stoupání hladiny oceánu ohrožuje tichomořský ráj, varoval Gutteres
27.8.2024 11:56 | NUKU'ALOFA
(ČTK)
Ministři snižují klimatické cíle, což škodí nejen ekonomice, uvádí ekologické organizace
22.8.2024 19:04
(ČTK)
Ekologické organizace upozornily na to, že ministři snižují klimatické cíle, což podle aktivistů škodí nejen ekonomice, ale i životnímu prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo životního prostředí podle Hnutí Duha, Centra pro dopravu a energetiku, Cally, Greenpeace a Zeleného kruhu v tichosti upravily návrhy Státní energetické koncepce ČR a Politiky ochrany klimatu v ČR. Důvody podle nich úřady nesdělily. Ministerstvo průmyslu ČTK sdělilo, že udělalo drobné formulační úpravy, jejichž účelem je zajistit konzistenci všech dokumentů.
Letos už bylo překonáno 19 národních teplotních rekordů
14.8.2024 18:34
(ČTK)
V tomto roce už byl překonán bezprecedentní počet 19 národních teplotních rekordů kvůli vedrům. Řekl to vlivný kostarický klimatolog Maximiliano Herrera britskému listu The Guardian. Extrémní projevy počasí jsou přitom stále častější a porucha klimatu stále intenzivnější, připomíná deník.
Stát chtěl nákladní dopravu dostat na železnici či na lodě. Místo toho roste silniční nákladní doprava
3.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dotace státu a EU určené na rozvoj nákladní kombinované dopravy měly vést k posílení přepravy zboží po železnici nebo vodní cestou a ke snížení silniční nákladní dopravy. Jak ukázala kontrola NKÚ ukončená letos v březnu, vliv podpory na rozvoj nákladní kombinované dopravy je minimální. Celkový přepravený objem v kombinované dopravě v ČR klesá, železniční nákladní doprava stagnuje, vodní nákladní doprava prakticky neexistuje a silniční nákladní doprava naopak roste.
Kůra stromů je důležitá při odstraňování metanu z ovzduší
1.8.2024 01:14
(ČTK)
Mikrobi v kůře stromů hrají životně důležitou roli při odstraňování metanu z atmosféry. Zjistili to vědci z Birminghamské univerzity, o jejichž nové studii informoval zpravodajský server The Guardian.
Velké solné jezero nejen vysychá, ale také otepluje planetu, píše The Washington Post
28.7.2024 02:12
(ČTK)
Jako nějaká dystopická astronautka se Melissa Coboová každých pár týdnů vydávala na túru po rozpálených pláních vyschlého Velkého solného jezera a táhla těžký batoh připevněný hadicí k něčemu, co vypadalo jako kopulovitý poklop na dort. To, co z jezera zbylo, se jí často zdálo nedosažitelné, když se prodírala vyschlou krustou, hlínou a podivnou krystalickou vrstvou, která se pod jejími kroky rozpadala na nazelenalé bahno, napsal server The Washington Post.
Extrémní horka budou v létě novým normálem, řekl generální tajemník OSN
26.7.2024 10:02
(ČTK)
Vysadit víc stromů v lesích proti klimatické změně stačit nebude. Podle vědců by mohla pomoci asistovaná migrace dřevin
25.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nová studie dnes publikovaná v časopise Nature Climate Change odhaluje, že pouhé navýšení výsadby stromů v Evropě nebude stačit k účinnému boji proti změně klimatu a zachování kontinentálního pozemního uhlíkového rezervoáru. Vědci z Rakouského výzkumného centra pro lesy (BFW) a spoluautoři z mnoha zemí EU, včetně týmu vědců z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, zdůrazňují klíčovou roli „asistované migrace“ – výběru nejvhodnějšího zdroje osiva lesních dřevin nejlépe přizpůsobeného budoucím klimatickým podmínkám.
První fotovoltaický carport u supermarketu chrání auta před počasím a dodává elektřinu prodejně
23.7.2024 12:21 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V Praze jako v Bulharsku. Nová aplikace ukazuje, jak se kvůli změně klimatu promění naše města
15.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Expertka: Inspiraci pro boj s teplem může Česko čerpat v jižní Evropě
15.7.2024 02:05 | PRAHA
(ČTK)
Česká města se mohou inspirovat v boji s teplem v jižní Evropě, například v Barceloně, která má efektivní plány a je lépe přizpůsobená na vysoké teploty. Město má například více než dvě stovky takzvaných klimatických útočišť v prostorách veřejně dostupných muzeí, galerií, úřadů a knihoven, které poskytují pitnou vodu, klimatizaci a informační servis, sdělila výzkumná pracovnice Katarína Svitková z Institutu pro Evropskou politiku.
Města jsou v létě problematická, neboť se nezvládnou v noci přirozeně ochlazovat
15.7.2024 00:50
(ČTK)
Města mají problém se při letních nocích přirozeně ochlazovat, neboť sestávají z umělých povrchů jako je beton či asfalt, které se ve dne nahřívají. To může být problematické, jelikož vyšší teploty zatěžují lidský organismus, ale také zeleň, řekl klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Nicméně takzvané městské tepelné ostrovy, tedy zástavby, které zadržují více tepla, mohou být naopak prospěšné v zimě.
Achillova pata železnice? Stromy
11.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Byly doby, kdy železnice a majitelé lesů úzce spolupracovali na tom, aby se v okolí dráhy nemohlo nic stát. Se zánikem parních lokomotiv ale tato spolupráce zanikla – a ze zákonů vypadla i povinnost udržovat podél tratí protipožární pásy. Dnes jsou v bezprostředním okolí vzrostlé stromy, které mohou ohrozit bezpečnost dopravy. Tématu se 6. června věnoval seminář Bezpečná krajina z pohledu složek IZS ČR, správců liniových staveb a dopravy v kontextu negativních dopadů klimatické změny, který se konal v Poslanecké sněmovně.
Expert: Pořízení klimatizací je sobecké, přispívají k horšímu klimatu. Lepší řešení jsou venkovní žaluzie
10.7.2024 15:55
(ČTK)
Klimatizace vnitřní prostory sice ochladí, ale vypouští teplý vzduch do již tak vyhřátých ulic. Zároveň je na její provoz potřeba elektrická energie, která mnohdy pochází z fosilních paliv. Její provoz proto s sebou nese uhlíkovou stopu a přispívá ke změnám klimatu, shodli se klimatologové, které oslovila ČTK. Nicméně se odhaduje, že domácností s klimatizací bude kvůli zvyšujícím se teplotám přibývat.
Hasiče trápí špatná průjezdnost krajiny a měst
10.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Hasiči se potýkají se špatnou průjezdností krajinou. Zmínila to Iva Brejzová z Generálního ředitelství Hasičského záchranné sboru. Tématu se 6. června věnoval seminář Bezpečná krajina z pohledu složek IZS ČR, správců liniových staveb a dopravy v kontextu negativních dopadů klimatické změny, který se konal v Poslanecké sněmovně.
Stromy podél cest autům neuhnou
9.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stromy podél cest. Na jedné straně nebezpečné pevné překážky pro cestující v autě. Na druhé straně významný krajinný prvek, který přináší i lidem na cestách řadu pozitiv. Zamezit střetům se stojícími i spadlými stromy mohou pomoci i kvalitní dostupná data přímo z terénu. Tématu se 6. června věnoval seminář Bezpečná krajina z pohledu složek IZS ČR, správců liniových staveb a dopravy v kontextu negativních dopadů klimatické změny, který se konal v Poslanecké sněmovně.
Bude sucho, budou povodně. Adaptovat se na obojí současně je těžká úloha
8.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Naše krajina už není tak bezpečná, jak jsme byli zvyklí dříve. Častější požáry, sesuvy půdy, ohrožení liniových staveb. „Je to velké téma jak pro akademiky, tak pro uživatele krajiny, lesní hospodáře a zemědělce,“ míní děkan Fakulty lesnické a dřevařské ČZU Róbert Marušák. Tématu se 6. června věnoval seminář Bezpečná krajina z pohledu složek IZS ČR, správců liniových staveb a dopravy v kontextu negativních dopadů klimatické změny, který se konal v Poslanecké sněmovně a které Róbert Marušák udělil záštitu.
Máte bakalářku nebo diplomku o životním prostředí? Czech Envi Thesis vyhlašuje šestý ročník
3.7.2024 14:13 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Celostátní soutěž Czech Envi Thesis o nejlepšího studenta či studentku v oblasti životního prostředí vyhlásila šestý ročník. Soutěž pořádaná Institutem pro ekonomickou a ekologickou politiku (IEEP) na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FSE UJEP) hledá nejtalentovanější studenty bojující za ochranu přírody napříč vysokými školami v České republice.
Kanada zpřísnila pokuty za greenwashing. Ropná společnost následně stáhla z webu informace o CCS technologiích
3.7.2024 12:40 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Společnost Imperial Oil, která je dceřinou společností ExxonMobile, svého času tvrdila, že technologie zachytávání uhlíku (CCS) bude klíčová pro splnění cílů Pařížské dohody. Po té, co v Kanadě začal platit zákon postihující nepodložená environmentální tvrzení, tzv. greenwashing, společnost Imperial Oil ze svého webu stáhla desítky dokumentů, které se o této technologii zmiňovaly. Upozornil na to ve svém článku Geoff Dembicki na webu DeSmog.
ČR vypouští druhý nejvyšší objem emisí metanu z opuštěných dolů v EU
28.6.2024 01:12
(ČTK)
Česko vypouští druhý největší objem emisí metanu z opuštěných dolů v Evropské unii. Hůře je na tom jen Polsko. Opuštěné uhelné doly ve státech EU vypustí ročně zhruba 298 milionů metru krychlových (m3) metanu, za 90 procent těchto emisí může kromě Polska a Česka také Německo. Vyplývá to výpočtů americké ekologické skupiny Global Energy Monitor, které má ČTK k dispozici.
Životnost fotovoltaických elektráren je kratší, než se předpokládalo
12.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Fotovoltaické (PV) elektrárny jsou významnou součástí energetického mixu. Jejich celkový nominální výkon v ČR dnes činí cca 3500 MWp, celkový počet instalací je více než 170 tisíc PV elektráren a z toho více než 150 tisíc instalací je na střechách rodinných domů. Drtivá většina z nich používá PV panely na bázi krystalického křemíku. Takto velké množství c-Si PV panelů standardního provedení s hliníkovým rámem představuje relativně dobrý vzorek pro statistické hodnocení defektů.
Zoo Liberec řeší, jak snížit spotřebu vody. Vodní plán jí pomohla navrhnout Technická univerzita
9.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jednou z atrakcí Zoo Liberec je jezírko. Bylo vytvořeno v roce 1900, tedy ještě před vznikem zoo, a jezdilo se na něm na gondolách. Původní název proto byl Gongolové jezírko. Dnes je součástí Zoo Liberec a gondoly už po něm nejezdí. Plavou po něm labutě. Nově se mu říká Labutí jezírko. Jak ale říká ředitel zoo David Nejedlo, stále se najdou pamětníci, kteří žádají návrat gondol.
Je české zdravotnictví připraveno na klimatickou změnu?
6.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Evropské volby 2024 – shrnutí základních informací o klimatické politice EU
6.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V červnu 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Nové obsazení Parlamentu a Evropské komise bude důležité pro podobu unijního úsilí v ochraně klimatu pro léta 2024 až 2029. Tu do velké míry ovlivní i členské státy, jejichž hlavy na poli Evropské rady přijímají tzv. Strategickou agendu EU, která vytyčuje hlavní priority unie pro následujících pět let.
WMO: Limit nárůstu teplot o 1,5 stupně Země pravděpodobně překročí do roku 2028
6.6.2024 01:42
(ČTK)
Meteorologický úřad OSN předvídá, že průměrné teploty ve světě s 80procentní pravděpodobností v alespoň jednom z následujících pěti let dosáhnou nárůstu o více než 1,5 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí, a překročí tak limit stanovený v Pařížské dohodě. Omezení nárůstu pod 1,5 stupně má podle shody vědců omezit negativní dopady klimatické změny jako sucha, vln veder i náhlých přívalů deště, píše agentura AP.
Letošní květen byl nejteplejším v historii měření, uvedl Copernicus
5.6.2024 18:59
(ČTK)
Letošní květen byl nejteplejším pátým měsícem roku v historii měření a dvanáctým měsícem s rekordními teplotami v řadě. Oznámila to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Průměrná květnová teplota u zemského povrchu byla 15,91 stupně Celsia, což je o 0,65 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020.
Panama už má první klimatické vysídlence, obyvatele ostrova ohroženého mořem
31.5.2024 10:35
(ČTK)
Panama už má oficiálně první klimatické vysídlence. Tamní vláda tento týden zahájila plán, jehož cílem je přesunout na pevninu obyvatele malého ostrova, který ohrožuje stoupající hladina moře, uvedla tisková agentura EFE. Program se bude týkat zhruba 1200 lidí, vláda ale poukazuje na to, že ve zranitelné situaci jsou i další ostrovy.
Vědci v knize popisují, jakým způsobem se podle nich šíří dezinformace o klimatu
30.5.2024 18:00
(ČTK)
Odborníci, kteří jsou součástí vědecké sítě o klimatické vědě, v nové knize rozkrývají, jakými strategiemi se podle nich řídí organizované sítě a jednotlivci, jejichž cílem je bránit Evropě v boji s klimatickými změnami. Klimatické obstrukce se drží při životě díky vzestupu krajní pravice nebo tzv. greenwashingu, uvádí publikace. Experti se věnovali jednotlivým 11 státům včetně Česka, jedna z kapitol je věnována Evropské unii jako celku. Na tiskové konferenci v Bruselu dnes knihu představili novinářům její autoři a zástupci The Climate Social Science Network (CSSN). Publikace je přístupná on-line.
Analytik: Nový návrh Politiky ochrany klimatu má nedostatečné ambice
29.5.2024 01:08 | PRAHA
(ČTK)
Aktualizovaný návrh Politiky ochrany klimatu (APOK) nemá dostatečné ambice a plánované cíle klimatické neutrality se s ním nemusí naplnit, řekl na setkání s novináři analytik Asociace pro mezinárodní otázky Martin Abel. Mezi dalšími mezerami dokumentu je podle něj omezení kompenzací dopadů dekarbonizace pouze na nejchudší skupiny obyvatel. Řada opatření je podle analytika příliš slabá na to, aby docílila poklesu emisí. Připravovaný návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) má v červnu projednat vláda.
Studie: Změna klimatu za poslední rok přinesla asi měsíc velmi teplých dní navíc
28.5.2024 19:28
(ČTK)
Lidé po celém světě za posledních 12 měsíců zažili v průměru o 26 dní s abnormálně vysokými teplotami více, než by jich bylo, kdyby počasí neoteplovala člověkem poháněná změna klimatu. Odhaduje to nová studie, na kterou dnes upozornil deník The New York Times (NYT). V některých zemích bylo podle autorů od loňského května i více než 100 extrémně teplých dní, které by bez klimatické změny nenastaly.<
Jak mezera ve vnímání brzdí naši reakci na klimatickou změnu?
28.5.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědci: Zelená dohoda pomáhá EU zlepšovat výsledky v ochraně klimatu
27.5.2024 01:20
(ČTK)
Evropská unie výrazně zlepšila své výsledky týkající se snahy o zpomalení klimatických změn díky zavedení Zelené dohody, takzvaného Green Dealu. Současné hodnoty unijních emisí směřují k omezení dalšího nárůstu zemské teploty, vyplývá ze zprávy nezávislého vědeckého projektu Climate action tracker (CAT). Zelená dohoda předpokládá snížení uhlíkové emise do konce dekády minimálně o 55 procent v porovnání s rokem 1990. Podle klimatologa Miroslava Trnky z Ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd ČR jsou cíle dohody ambiciózní, avšak odpovídají realitě a jsou proveditelné.
Jak na výsypkách instalovat fotovoltaické panely? ČEZ využil díly ze starých dopravníků
23.5.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Střední díly pásových dopravníků z povrchových uhelných dolů by mohly do budoucna sloužit jako konstrukce pro fotovoltaické elektrárny. Ty se standardně do země zavrtávají. Na nestabilních podložích, jakými jsou třeba výsypky, odkaliště a další nepevné plochy, však obvyklé řešení použít nelze. Konstruktéři společnosti PRODECO spadající do Skupiny ČEZ proto vyvíjejí prototypy, které pohyby půdy zvládnou. Druhý život a nový smysl by navíc mohla dostat vysloužilá důlní technika. V rámci plnění vize Čistá Energie Zítřka postaví Skupina ČEZ do roku 2030 nové fotovoltaické elektrárny o výkonu tisíců MW.
Malé ostrovní státy mají právo na lepší ochranu klimatu, tvrdí mezinárodní soud
22.5.2024 02:14
(ČTK)
Malé ostrovní státy mají právo na lepší ochranu klimatu, konstatoval včera Mezinárodní soud pro mořské právo v Hamburku. Informují o tom server německé veřejnoprávní televize ARD a agentura DPA, která připomíná, že se na soud obrátila skupina devíti ostrovních států z Tichého oceánu a Karibiku, které ohrožuje stoupající hladina moří v důsledku klimatických změn.
Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20.5.2024 01:45
(ČTK)
U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15.5.2024 01:01 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
14.5.2024 11:55 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14.5.2024 07:06 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
Letošní duben byl nejteplejším v historii měření, uvádí unijní služba Copernicus
8.5.2024 11:55
(ČTK)
Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1.5.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30.4.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28.4.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
Alijev: Hostitelský Ázerbájdžán bude na COP 29 hájit investice do ropy a plynu
26.4.2024 17:10 | BERLÍN
(ČTK)
Ázerbájdžán, který letos hostí klimatickou konferenci OSN, bude hájit právo zemí produkujících ropu a plyn dále investovat do těchto odvětví. Řekl to dnes podle agentury Reuters ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Podle něj svět fosilní paliva potřebuje. Na loňské klimatické konferenci státy schválily usnesení, v němž se zavázaly přispívat k postupnému odklonu od fosilních paliv s cílem dosáhnout v roce 2050 uhlíkové neutrality.
Proč nárůst CO2 v atmosféře zhoršuje lesní požáry?
20.4.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Celosvětový nárůst počtu lesních požárů v posledním desetiletí je často připisován teplejším a sušším podmínkám způsobeným změnou klimatu. Podle studie Kalifornské univerzity v Riverside za větší a častější lesní požáry může oxid uhličitý. A to tím, že podporuje růst rostlin.
38 bilionů dolarů škod ročně. Studie ukazuje, že chránit klima je mnohem levnější než to nedělat
18.4.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
I kdyby se emise CO2 počínaje dneškem drasticky snížily, světová ekonomika je už na cestě ke snížení příjmů o 19 % do roku 2050 v důsledku změny klimatu, uvádí nová studie zveřejněná v časopise Nature. O výzkumu informuje Postupimský institut pro výzkum vlivu klimatu.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk