https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/neni-drevo-jako-drevo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Není dřevo jako dřevo

2.3.2001 11:40 | BRNO (EkoList)
Dřevo bývá označováno jako nejekologičtější materiál. Ale není to docela pravda. Využívání dřeva, které pocházelo z pralesa tropického, mírného nebo severního pásu a na jehož místě najdeme dnes poušť či nestabilní plantáž rychle rostoucích dřevin, rozhodně nemůžeme považovat za projev ekologického cítění. O tom, jak poznat ekologické dřevo a o stavu lesů u nás i jinde jsme si povídali z Michalem Rezkem z Hnutí DUHA.
 

Jak se dá v několika větách zhodnotit stav světových lesů?

Lesů stále ubývá a to zejména v zemích Jihu. V zemích Severu jich mírně přibývá, ale dramaticky se snižuje jejich ekologická stabilita. Člověk je využívá a redukuje jejich rozmanitost. Za lesy jsou dnes považovány i stromové plantáže, které de facto lesem nejsou, jelikož jsou umělým a velice nestabilním ekosystémem. Pokračuje úbytek a devastace původních lesů nejen v tropických oblastech, ale stále více i v mírném pásu a zejména v tajze (Rusko, Kanada).

Jak si v tomto ohledu vede ČR?

Stavem lesů patří mezi nejhorší v Evropě, na většině území jde o stromové plantáže jehličnanů. Chybně jsou za nejvýznamnější příčinu hrozivého stavu pokládány imise. Ale ty jsou jen posledním hřebíkem do rakve. Hlavní atak představovalo a stále představuje lesní hospodaření, které se jen pomalu zříká necitlivých zásahů a ovlivňování přírodních procesů za každou cenu. Situace se sice zlepšuje, ale jen velmi pomalu.

Jak může stav lesů ovlivnit řadový občan?

Zajímat se, odkud pochází dřevo, které nakupuje. Rozhodně nenakupovat dřevo pocházející z tropů. Starat se o to, co se děje v lese za jeho domem či chatou. Špatné hospodaření člověk pozná i bez odborného vzdělání. Ptejme se lesníků, proč je tohle tak a tamto jinak. Může se také zúčastnit některé z brigád a pomoci přímo obnovit přirozené lesy. A za čas snad bude moci nakupovat certifikované dřevo.

Čím se liší certifikované dřevo od ostatního dřeva?

Certifikace dřeva by se dala přirovnat k značce BIO v oblasti zemědělství. Stejně jako potraviny vypěstované ekologicky šetrným způsobem bez negativních zásahů do krajiny i zemědělské půdy nesou značku BIO, tak dřevo vypěstované v lesích, kde se nesnižuje druhová rozmanitost, neničí půdní kryt, nepoužívá chemie, zkrátka kde se hospodaří trvale udržitelným způsobem, je certifikované a nese značku FSC.

Jaká je dostupnost certifikovaných výrobků?

Prosazují se zatím pouze v západních zemích, kde jsou ekologické problémy reflektovány ve větší míře než u nás. Kupříkladu v Nizozemí představuje certifikované dřevo 4 % trhu se dřevem. Sortiment výrobků certifikovaných systémem FSC se velmi rychle rozrůstá. Dnes představuje zhruba 6 000 druhů výrobků.

Co všechno se z certifikovaného dřeva vyrábí?

Vše co z ostatního dřeva. Nábytek, hračky, papír, domy...

V jakých cenových relacích se pohybují?

Jsou o něco dražší než necertifikované výrobky, ale rozdíl není zase tolik markantní.

Je o výrobky z certifikovaného dřeva zájem?

Zájem enormně roste. Objem prodaných výrobků ve světě ročně vzrůstá o desítky procent. Poptávka po některých výrobcích převyšuje nabídku a stimuluje tak certifikaci dalších rozloh lesa.

Jak to vypadá s certifikací u nás?

Není to žádná sláva. Jsme výrazně pozadu za okolními zeměmi a to včetně zemí východní Evropy. Jediným lesním pozemkem certifikovaným FSC u nás je školní lesní podnik Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Masarykův les. Certifkát FSC mají též tři dřevozpracovatelské podniky. Z iniciativy Hnutí DUHA v současné době vzniká nezávislé Sdružení ekologického lesnictví - FSC ČR, které bude zavádět certifikaci FSC v podmínkách českých lesů. Je to ovšem proces na několik měsíců, možná i let. Přitom zájem o certifikované dřevo zejména od zahraničních firem, je zde již teď.

Které lesní porosty u nás by podle vašeho názoru měli při stávajícím způsobu hospodaření právo na certifikát FSC a které nikoli?

Nejsem rozhodně znalcem našich lesů. Dovoluji si však tvrdit, že na většině území ČR se podle kritérií a principů FSC nehospodaří. Kvalita hospodaření se výrazně liší, existují u nás soukromé, obecní i státní lesy, které by se získáním certifikátu FSC neměli větší problém. Například lesy v NP Podyjí jsou horkým adeptem na FSC certifikaci na rozdíl od lesů NP Šumava.

Až si budete zařizovat byt, pořídíte si nábytek z certifikovaného dřeva?

Už jsem si ho částečně zařídil a vzhledem ke svým finančním možnostem jsem musel přistoupit na smrkový masiv, část mám z buku. Je to lepší než dřevotříska. Certifikovaný nábytek u nás zatím není. Kdyby byl k sehnání, rád bych mu dal přednost.

Není logo jako logo aneb proč právě FSC

Snaha odlišit ekologické dřevo od neekologického se zrodila v 80. letech. Byla reakcí na bezprecedentní devastaci tropických pralesů. Záhy začaly vznikat první systémy lesní certifikace, které označovaly produkty nepocházející z tropických pralesů. Ekologicky citlivá veřejnost však brzy pochopila, že využívat dřeva z tajgy či lesů mírného pásu není o mnoho prospěšnější a tak vznikly certifikační systémy s celosvětovou působností. Na pultech našich obchodů zatím certifikované dřevo nenajdeme. Brzy se však na trhu objeví hned dvě značky: FSC a PEFC.


reklama

 
Radana Císařová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist