https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nizozemsko-hleda-inovace-aby-se-stalo-lidrem-eu-v-solarni-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nizozemsko hledá inovace, aby se stalo lídrem EU v solární energii

7.3.2023 17:25 | AMSTERODAM (ČTK)
Podle svazu Solar Power Europe má dnes Nizozemsko v průměru dva solární panely na obyvatele a instalovanou kapacitu více než jeden kilowatt na osobu. To z něj činí evropskou solární velmoc v přepočtu na obyvatele.
Podle svazu Solar Power Europe má dnes Nizozemsko v průměru dva solární panely na obyvatele a instalovanou kapacitu více než jeden kilowatt na osobu. To z něj činí evropskou solární velmoc v přepočtu na obyvatele.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
U nizozemské obce Armhoede, asi 130 kilometrů od Amsterodamu, se tyčí a leskne neobvykle vyhlížející kopec. Vysoký je 25 metrů a je vytvořen z odpadu z domácností a podniků za posledních 15 let. Pozoruhodné je ale to, co ho pokrývá - je to 23 000 solárních panelů. Solární farmu, která může vyrobit až 8,9 megawattu elektřiny, zřídil v polovině roku 2020 nizozemský developer TPSolar. Bývalá skládka tak nyní vyrábí dostatek elektřiny asi pro 2500 domácností, uvedla agentura Reuters.
 

Projekt odráží širší snahu Nizozemska najít inovativní místa pro novou kapacitu obnovitelných zdrojů energie. Země má teď instalovaných více než 48 milionů solárních panelů a vzhledem k tomu, že pozemků pro umístění obnovitelných zdrojů energie je téměř všude na světě málo, mohly by zkušenosti z Nizozemska být při hledání vhodného umístění inspirací. Nizozemsko již umístilo solární panely na parkoviště, komerční jezera, pastviny pro ovce, jahodové farmy, nepoužívané kostely, vlaková nádraží a letištní plochy.

"Protože máme v Nizozemsku tak málo místa, je důležité využívat půdu pro mnoho účelů," řekl koordinátor společnosti Solarfields Bernd Nijen Twilhaar. "Musíme být inovativní a kreativní, abychom mohli vyrábět elektřinu, kterou Nizozemsko potřebuje, aby bylo ekologické," dodává. Solarfields v zemi spravuje velké solární farmy a má instalováno nejméně 450 000 panelů.

Podle svazu Solar Power Europe má dnes Nizozemsko v průměru dva solární panely na obyvatele a instalovanou kapacitu více než jeden kilowatt na osobu. To z něj činí evropskou solární velmoc v přepočtu na obyvatele.

Vláda si v rámci plánu na snížení emisí oxidu uhličitého stanovila cíl, který předpokládá, že do roku 2030 se bude 70 procent veškeré elektřiny v zemi vyrábět z obnovitelných zdrojů. Pomoci má k tomu rozšiřování kapacity solárních a větrných elektráren. Solární a větrné farmy už pomohly zaplnit mezeru v dodávkách elektřiny po odstavených paroplynových elektrárnách, jejichž provoz se stal nerentabilní v souvislosti s rekordně vysokými cenami plynu. Zemědělská půda v zemi ale patří k nejdražším v EU a proto je hledání místa pro solární elektrárny nákladné. Tato skutečnost v kombinaci s vysokou hustotou obyvatelstva znamená, že solární firmy musejí být při hledání místa vynalézavé.

Nizozemsko v posledních letech slíbilo omezit těžbu ropy a plynu na pevnině a obecně zvýšilo výdaje na ochranu životního prostředí. Rozpočet na obnovitelné zdroje energie loni činil 13 miliard eur (přes 305 miliard Kč). Solární a větrné elektrárny se na celkové výrobě elektřiny v zemi loni podílely 14 procenty a poprvé překonaly výrobu z uhlí. Ještě v roce 2015 měly vítr a slunce na výrobě elektřiny podíl jedno procento. Podíl výroby elektřiny ze slunce pak podle poradenské firmy Ember Climate byl nejvyšší v EU.

Joeri Jacobs se ve společnosti nakládající s odpady Afvalzorg zaměřuje na výstavbu projektů zelené energie. Přístup Nizozemska k obnovitelným zdrojům energie označuje za "extrémně MacGyverovský", s odkazem na americký seriál z 80. let o vynalézavém tajném agentovi, který sestavoval důmyslná zařízení z předmětů denní potřeby.

"Vezmeme různé energetické technologie, skládáme je a snažíme se z nich udělat kombinaci, která opravdu funguje," řekl Jacobs, jehož firma se spojila s místní elektrárenskou společností kvůli přeměně nevyžívaných skládek na solární farmy.

Téměř 20 procent povrchu Nizozemska tvoří voda a developeři solárních elektráren toho využili instalací elektráren na uměle vytvořených jezerech. Firma GroenLenven má na vodě v Nizozemsku více než 500 000 solárních panelů. Nizozemsko je tak v celosvětovém měřítku v umísťování panelů na vodu druhé za Čínou.

"Myšlenka plovoucích solárních panelů se v Nizozemsku objevila dříve než v jiných zemí," uvádí ředitel solárních projektů německé firmy BayWa r.e. Benedikt Ortmann. Společnost v roce 2018 koupila firmu GroenLeven. Inspirována příkladem Nizozemska nyní firma BayWa r.e. zavádí další plovoucí solární elektrárny v evropských zemích, jako je Belgie, Rakousko a Francie.

Nizozemské firmy se také snaží najít způsob, jak zajistit, aby solární elektrárny fungovaly vedle zemědělské výroby. "Místo abychom bojovali o to, kdo získá přístup k půdě, přicházíme s řešeními, jak ji společně využít," říká manažer rozvoje velkých fotovoltaických projektů nizozemské dceřiné společnosti švédské energetické firmy Vattenfall Carel Kooij.

Jeden takový projekt zahrnuje pěstování jahod a malin pod střechou se solárními panely, která nahrazuje plastový kryt tradičně používaný zemědělci. V polovině čtyřletého pilotního projektu jeho představitelé uvádějí, že rostliny potřebují o 25 procent méně vody, protože jsou chráněny před sluncem, což může v budoucnu ušetřit i vodu na zavlažování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Homo Destruktor

Homo Destruktor

7.3.2023 17:45
...udělat na tej skládce bioplynku nikoho nenapadlo?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.3.2023 20:23 Reaguje na Homo Destruktor
Možná to tam už dávno proběhlo. Já se podílel kdysi na stavbě fve na nějaké skládce v Německu, kde byly metry odpadu z nějaké keramičky a na tom hlína a trávník.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.3.2023 22:28 Reaguje na Homo Destruktor
Naštěstí ne. Anebo ji vytěžit na palivo, hnojivo a kovy, že. Bioplynka by byla taky krásná stavba. V městě Mnichově je např. skládka odpadu z ww2 zrekultivovaná postavením sportovního a kulturního parku.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.3.2023 20:47
Nizozemsko plánuje do roku 2035 postavit dvě nové jaderné elektrárny, které by doby měly dodávat až 13 % celkové produkce elektřiny v zemi.
(Reuters)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.3.2023 21:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
A zkuste odhadnout, co postavíme do té doby my.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.3.2023 22:28 Reaguje na Pavel Hanzl
A zkuste odhadnout, kvůli komu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.3.2023 19:09 Reaguje na Jarka O.
Tendr probíhá, ale já se obávám,že to zablokuje dezolátní opozice, jak většinu rozumných věcí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.3.2023 23:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Na vaše podsouvání a výmysly jsem se neptala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.3.2023 08:15 Reaguje na Jarka O.
Ptala jste se mě na můj odhad. Ten jsem vám sdělil. Tak co zase nechápete?
Odpovědět
va

vaber

8.3.2023 09:15
Nizozemsko se svojí hustotou obyvatel více než 400 na km2, musí být odpady zamořeno, kam je asi dává
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.3.2023 19:09 Reaguje na vaber
Vozí to k vám do sklepa.
Odpovědět
va

vaber

9.3.2023 09:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl voni sou hlava
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2023 09:45 Reaguje na vaber
Na blbý dotaz se skutečně těžko odpovídá jinak, než blbě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist