https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nizozemsko-nepovoli-tezbu-plynu-ve-waddenskem-mori-z-ekologickych-duvodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nizozemsko nepovolí těžbu plynu ve Waddenském moři z ekologických důvodů

6.3.2024 10:31 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nizozemsko nepovolí těžit plyn v části chráněného Waddenského moře, která patří Nizozemsku. Důvodem jsou obavy o životní prostředí, oznámila vláda. Zablokovala tak firmě NAM plány na průzkum těžby v oblasti.
 

NAM je společným podnikem firem Shell a Exxon Mobil. Firma objevila v polovině 90. let minulého století ve Waddenském moři zásoby plynu v objemu až 40 miliard metrů krychlových. Předpokládá, že by zde mohla nalézt dalších 30 až 130 miliard metrů krychlových. Pro srovnání v roce 2022 roční spotřeba plynu v Nizozemsku činila 31 miliard metrů krychlových. Od té doby se však těžba plynu v přírodní rezervaci stala citlivým tématem.

Ministr těžařského průmyslu Hans Vijlbrief uvedl, že nové prognózy zrychleného růstu mořské hladiny v důsledku změny klimatu změnily představy o těžbě plynu v této lokalitě a zvýšily rizika, která by těžba mohla představovat pro mořské dno.

Nizozemský parlament také odhlasoval návrh na výstavbu čtyř nových jaderných elektráren namísto dvou. Již v roce 2022 vláda rozhodla o výstavbě dvou jaderných elektráren do roku 2035. Další dvě jaderné elektrárny by měly být připraveny k provozu do roku 2040. Tyto elektrárny budou mít důležitou úlohu v energetické transformaci země, která usiluje o to, aby její výroba elektřiny byla do roku 2040 uhlíkově neutrální.

Waddenské moře je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Loni OSN varovala, že by oblast o tento status mohla přijít, pokud by tam byla povolena těžba plynu.

Waddenské moře je pobřežní část Severního moře mezi Frískými ostrovy a pevninou Nizozemska, Německá a Dánska. Je to tzv. wattové moře, tedy druh rozlehlé pobřežní písčité a bahnité mělčiny, která je za přílivu zaplavována a za odlivu obnažována.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist