https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nizozemsko-se-chysta-na-rekord.nejvetsi-evropskou-solarni-farmu.plovouci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nizozemsko se chystá na rekord. Největší evropskou solární farmu. Plovoucí

26.2.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nizozemské provinční městečko Zwolle se zapsalo do světové mapy. V rekordním čase tu chtějí dohotovit unikátní solární farmu, která se bude vznášet na hladině.  / Ilustrační foto
Nizozemské provinční městečko Zwolle se zapsalo do světové mapy. V rekordním čase tu chtějí dohotovit unikátní solární farmu, která se bude vznášet na hladině. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nizozemské provinční městečko Zwolle se zapsalo do světové mapy. V rekordním čase tu chtějí dohotovit unikátní solární farmu, která se bude vznášet na hladině. Projekty plovoucích solárních elektráren jsou typické spíše pro Čínu a Indii, ale ta ze Zwolle jim svými parametry i výkonem může směle konkurovat. Píše o tom web BayWar.e.
 
Co projekt solární farmy na zatopené jámě po těžbě štěrkopísku u Zwolle slibuje? Na hladině 13 plovoucích transformátorů, 192 střídačů/měničů napětí, které budou doprovázet 73 000 fotovoltaických modulů. Pokud se dílo zdárně podaří dotáhnout do finiše, bude to vlastně druhá největší plovoucí solární farma na světě (tedy mimo Čínu).

Kdo za tímhle projektem stojí? Společnost BayWa r. e., jejíž ředitel Benedikt Ortmann se v tiskové zprávě chlubí, že za poslední rok jeho firma dodala Evropě 25 MW instalovaného výkonu právě v plovoucích elektrárnách. Když to u Zwolle klapne, podaří se tento rekord nejspíš překonat.

Solární farma u Zwolle je unikátní nejen přídomkem „největší plovoucí v Evropě“, ale rychlostí stavby. Za dva týdny instalace byly osazeny panely o celkovém výkonu 8 MW, a aktuální tempo instalace činí 1 MW za den.

Stavitelé si dále zakládají na vysokém standardu práce, který prý činí jejich aktivity emisně nulové. Například lodě, které montéři využívají, jsou na baterky (zásobované 600 kW baterií krmenou z již instalovaných panelů). Pochopitelně, že se BayWa r. e. snaží udělat si reklamu. Ale má čím.

Rekordně rychlou stavbou u Zwolle se totiž podbízí dalším majitelům zavodněných ploch, třeba zrovna pískoven. A nabízí jím efektivní energetické zhodnocení jinak nevyužívané plochy. Argumenty pro výhodnost plovoucích solárních farem nejsou skromné: díky přirozenému vodnímu chlazení se nepřehřívají a mají stabilnější výkon. Ten nesnižuje ani jinde tolik častá prašnost prostředí. Záborem plochy nekonkurují zemědělské půdě. A byť to není prosté kontroverzí, plovoucí farmy „chrání“ vodní plochy před nadměrným odparem a nárůstem vodního květu.

BayWa r. e. se dále pyšní patentovanou technologií Zim Float (vyvinutou ve spolupráci s Zimmermann PV-Stahlbau GmbH), která prý ustojí velké vlny i zátěž sněhu, při zachování vysoké operability a nízké náročnosti údržby. Takže se možná dočkáme dalšího solárního rekordu. Kompletní instalace ve Zwolle by měla být hotovat za 8 týdnů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

26.2.2020 07:46
To zní dobře. Čas ukáže jak dobré to reálně je...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2020 10:08
Tudy taky vede cesta. Daleko lepší, než větřáky ničící krajinu.
Kolik hektarů panelů by se u nás dalo umístit třeba na Nové mlýny, aniž by to narušilo rekreaci nebo ptačí rezervaci? Myslím, že nějaký Prunéřov nebo Tušimice nebo podobný špinavý uhlák by to dalo.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.2.2020 15:41
Sníží se odpar a tím se sníží i tvorba dešťových mraků a zvýší se průnik tepelného záření ze Slunce atmosférou.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

26.2.2020 17:49
Predpokladam, ze se elektrarna bude otacet za sluncem a vyrazne se tak zvysi jeji ucinnost. Je to tak, pane Dohnale?
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.2.2020 18:51
Dost se bojím velké plochy, která bude jednak bránit odparu vody, jednak stínit. Obojí může vyvolat ekologické problémy (opravdové, ne fikce, předkládané ekology).
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

26.2.2020 22:23
To lze poměrně jednoduše alespoň spočítat, a to třeba i pouze na základě dat z Wikipedie.

Celková plocha všech tří nádrží je 3227 ha (https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_d%C3%ADlo_Nov%C3%A9_Ml%C3%BDny).
Na metr čtvereční dopadne za rok 800-1250 kWh/m^2 (https://cs.wikipedia.org/wiki/Slune%C4%8Dn%C3%AD_elektr%C3%A1rna). Vezměme v potaz “průměrný” rok, tedy 1025 kWh/m^2.
Účinnost křemíkového FV panelu v podmínkách ČR je cca 10% (https://cs.wikipedia.org/wiki/Sol%C3%A1rn%C3%AD_panel). Na vodě to možná bude trochu vice, relevantní zdroj jsem k tomu ale nenašel.

Nyní zjistíme, že taková FVE vyprodukuje přibližně:
3227*10000*1025*0,1= 3 307 675 000 kWh/rok. Elektrárna by tedy velmi velmi přibližně vyrobila každý rok 3,3 TWh.
Zmiňovaný Prunéřov má roční výrobu 9,24 TWh, u Tušimic se mi to nepodařilo zjistit. Bude to ale asi podobné, jejich instalovaný výkon je téměř stejný (800 vs 940 MW).

Výsledek je však jasný – i kdyby se využila celá plocha nádrží (tzn. žádná rekreace ani ptactvo), nezvládlo by to nahradit ani jednu ze zmiňovaný uhelek.
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

26.2.2020 22:24 Reaguje na Franta Frantíků
To měl být reakce na p. Hanzla...
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.2.2020 05:54 Reaguje na Franta Frantíků
Navíc musíte počítat i to, že většina uhelných elektráren poskytuje také horkou vodu nebo páru k vytápění, což FV panely rozhodně nedělají. A nesmí se zapomenout ani na to, že ta maximální hodnota platí v létě kolem poledne, v zimě a obecně mimo tuto dobu je výkon nižší (protože závisí na výšce slunce nad obzorem) a v noci není žádný, pokud tedy na panely někdo nesvítí, nejlépe světly, "poháněnými" elektřinou z JE, jak to občas provozovatelé FV elektráren dělají.
A kumulace elektřiny je, přes obrovské a dlouhodobé investice do výzkumu, prakticky na stejné úrovni jako na přelomu minulého a předminulého století.
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

27.2.2020 06:38 Reaguje na Jan Šimůnek
To je ve výpočtu zahrnuto. Těch 9,24 TWh je kombinovaná výroba elektřina + teplo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2020 18:31 Reaguje na Franta Frantíků
Mě vyšlo 5.38 TWh ročně, ale to je fuk.
Kolik ale ty uhelky udělají elektřiny? Čtvrtinu? Potom jsme někde úplně jinde.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist