https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nku-proveri-penize-na-snizeni-spotreby-energii-v-bytovych-domech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NKÚ prověří peníze na snížení spotřeby energií v bytových domech

7.7.2020 00:30 | PRAHA (ČTK)
NKÚ se bude zajímat o to, jak tři uvedené instituce postupovaly při rozdělení peněz z obou programů. Jestli rozdělovaly peníze podle pravidel, jaký měla podpora účinek a jestli směřovala, kam měla.
NKÚ se bude zajímat o to, jak tři uvedené instituce postupovaly při rozdělení peněz z obou programů. Jestli rozdělovaly peníze podle pravidel, jaký měla podpora účinek a jestli směřovala, kam měla.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejvyšší kontrolní úřad prověří peníze vynakládané na snižování energetické náročnosti bytových domů. Půjde o opatření podporovaná z Integrovaného regionálního operačního programu a z programu Nová zelená úsporám. Kontrola začne v červenci a trvat má do května příštího roku. Kontroloři zamíří do Centra pro regionální rozvoj ČR, do Státního fondu životního prostředí a na ministerstvo pro místní rozvoj. NKÚ to zveřejnil na svém webu.
 

Program Nová zelená úsporám se zaměřuje právě na úspory energie v budovách pro bydlení. Podporuje například renovace rodinných a bytových domů, třeba zateplení fasád nebo stropů, stavbu pasivních domů nebo solární termické a fotovoltaické systémy a zelené střechy. Program využívá především peníze z výnosů z aukcí emisních povolenek.

NKÚ se bude zajímat o to, jak tři uvedené instituce postupovaly při rozdělení peněz z obou programů. Jestli rozdělovaly peníze podle pravidel, jaký měla podpora účinek a jestli směřovala, kam měla, sdělila ČTK mluvčí NKÚ Jana Gabrielová.

"Při snižování energetické náročnosti se dlouhodobě ČR potýká s problémy a nedaří se jí plnit vnitrostátní cíle, které navazují na strategii Evropa 2020," uvedla mluvčí. Poukázala přitom na výsledek kontroly z roku 2017, která se týkala čerpání evropských peněz na dosažení trvalých úspor energií v průmyslu. "V té jsem mimo jiné zjistili, že úspory energie byly ke konci roku 2017 minimální. Důvodem bylo i pomalé čerpání peněz, dlouhá doba schvalování žádostí o dotace a také nezájem o podporu," uvedla mluvčí.

Kontroloři se v tehdejší kontrole také zabývali tím, jaké náklady provázejí úspory energie. "U prověřovaných projektů se ukázalo, že ušetřit jeden gigajoule energie vycházelo přibližně na 2200 korun. Původně se přitom počítalo s tím, že uspořit toto množství energie by mělo být možné za 1000 korun," napsal již dříve NKÚ.

"Kromě průmyslu je obtížné dosáhnout energetických úspor i v sektoru bydlení. Proto se naše aktuálně zahajovaná kontrola zaměří právě na podporu této oblasti," dodala mluvčí Gabrielová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist