Nová iniciativa by chtěla podnítit dialog o změnách v ekologii i ve společnosti
Josef Patočka za platformu uvedl, že společnost čelí jak ekologické krizi, tak krizi bydlení a dalším sociálním problémům, málo se však hledají odpovědi podobně propojené jako tyto potíže. "Chtěli jsme, aby různé sektory společnosti vstoupily do dialogu, máme tendenci přemýšlet škatulkovitě," podotkl Patočka.
Mluvčím sekce věnované přírodě je Petr Doubravský ze studentské iniciativy Fridays for Future. Doubravský mimo jiné řekl, že je třeba se co nejdříve "dohodnout", jak má fungovat společnost i jaký má mít vztah k přírodě čelící klimatické krizi. Odklon od fosilních paliv je podle jeho slov třeba brát jako velkou příležitost. Ohledně možných zdrojů ekonom Jan Bittner sdělil, že je třeba postupně změnit chování producentů i spotřebitelů. K ekologičtější ekonomice by podle něj mohly přispět i zelené dluhopisy a taxonomie. K hledání nových příjmů pak Bittner podotkl, že náklady transformace by měli nejvíce nést ti, kteří se na klimatické krizi podílejí a ti, kteří mají dost finančních prostředků na její uskutečnění.
Dalším z témat, na které se publikace zaměřuje, je péče. Socioložka Eva Hejzlarová k tomu uvedla, že význam pečování o blízké i význam pečovatelských profesí je ve společnosti přehlížený a práce není dostatečně zaplacená. Iniciativa proto mimo jiné požaduje vyšší zaručenou mzdu a zlepšení podmínek v těchto profesích a chce, aby tito zaměstnanci měli větší hlas například skrze odbory i lepší ocenění domácí péče. Mluvčí za tento pilíř projektu bude bývalá ombudsmanka Anna Šabatová.
K tématu práce politoložka Kateřina Smejkalová uvedla, že dohoda má v této oblasti šest cílů. Prvním je důstojné ohodnocení, dalšími jsou dostatečné ohledy na zdravotní důsledky práce a smysluplnost práce. K tomuto podotkla, že absence smyslu práce může lidi dovézt například k radikalizaci. Smejkalová dále upozornila i na potřebu větší demokratizace práce, kdy by se zaměstnanci mohli více podílet na směřování podniku, dostupnosti práce a její časové přiměřenosti. Tuto část bude během aktivit spjatých s iniciativou zastupovat odborář Bohumil Čáp.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Miroslav Vinkler
17.1.2022 19:39Tyhle kravaťáky a ultrafeministky z ranku životního prostředí vyhnat co nejdříve, díky tomu je také Strana Zelených tam, kde je.
DAG
17.1.2022 22:12Stanislav Korpass
18.1.2022 00:04Katka Pazderů
18.1.2022 05:41Nové vládní prohlášení je fajn, ale není moc zacílené. V tomto dokumentu je naše společná cesta lépe popsaná.
Ale nečekám, že s tím budou obvyklí diskutující na Ekolistu souhlasit.
DAG
18.1.2022 08:02 Reaguje na Katka PazderůAle vážně. Pročítal jsem si to a proč bych já a dalších deset milionů lidí s tím měl souhlasit? Co je na této studii od lidí pod ním podepsaných, tak skvělé, zásadní, převratné atd.
Já tam vidím spoustu nerealistických utopií a někteří podepsaní jsou zelení aktivisté.
Prostě, když ekologický aktivista napíše, že je třeba ukončit vývoz energie do zahraničí, tak s tím sice můžu souhlasit, ale pokud nevystoupíme z EU, tak to je porušení smluv. Chtějí tedy lidé podepsaní pod dokumentem vystoupit z EU? Další vtip je, že v dokumentu chtějí zakázat stavbu dalších JE, do roku třicet zavřít uhelné a postupně odcházet od plynu. Kde tedy tu energii vezmeme?
Když se bavím s lidmi z naší vesnice, tak se začínají děsit čím budou za deset let topit. Eko blázni a servilní politici to začínají dovádět do takového absurdna, že se může za chvíli přijít nějaký krajní pravičák a budeme se divit. Chtěl jsem doplnit i krajní levičák, ale ti jsou právě v těch eko organizacích.
Nechci změnu klimatu zlehčovat a boj proti ní je důležitý. Jen to prostě nedokážu pochopit.
Můžete mi tedy vysvětlit, proč zrovna tento dokument nebo proč takováto cesta je ta pravá. Děkuji
marta
18.1.2022 13:34 Reaguje na DAG- tak jestli vy v tom nevidíte nic zásadního, převratného, nového a všechny zmiňované návrhy znáte, pak dobře pro vás, pro někoho to může být nový vhled
co jsou pro koho nerealistické utopie je asi velmi subjektivní - většina z těch věcí totiž jde reálně uskutečnit.
samozřejmě pro ukončení vývozu energie do zahraničí nemusí nikdo vystupovat z eu, ale můžou se změnit smlouvy eu - eu je také otevřená těmto změnám.
kde energii vezmeme, je tam popsané též.
"spravedlivá transformace" znamená právě to, že na lidi, kteří mají sotva peníze na zaplacení energií, to má dopadnout nejméně - platit mají znečišťovatelé.
nikdo také neříká, že toto je ta jediná správná cesta - je to výkop k diskuzi a návrh, co by se s tím dalo dělat. protože spoustu lidí se stále ptá na otázky jako: "kde tu energii vezmeme" - tak tady jsou ty odpovědi.
vaber
18.1.2022 09:02společnost není sociálně spravedlivá ,tak proč by měl být sociálně spravedlivý posun k nízkouhlíkové ekonomice
a další ,, význam pečovatelských profesí,, znám člověka kterému je 100let a žádnou pečovatelskou službu nemá, ovšem jezdí za ním děti, už taky hodně staré děti,
vypadá to jako by se vracely první socialistické myšlenky ,stát se musí o vše postarat,
Jarka O.
18.1.2022 09:35 Reaguje na vaberJarka O.
18.1.2022 10:06 Reaguje na DAGmarta
18.1.2022 13:28 Reaguje na vabervypadá to jako by se vracely první socialistické myšlenky ,stát se musí o vše postarat,"
-- vždyť přesně o tom se tam píše - že v momentě, kdy budeme mít kratší pracovní dobu a lepší platové podmínky, můžeme mít více času na to, pečovat o své blízké (případně tuto péči lépe ohodnotit) - nic o tom, že stát se o vše musí postarat, tam není prosímvás
Lukas Spitzer
18.1.2022 12:16Navíc hezky umě zabalený i do akceptovatelných opatření, která jsou ihned shozena socializací a demokratizací všeho.