Nová japonská velrybářská loď nebude lovit u Antarktidy, říká její provozovatel
Tokoro nicméně dodal, že Kangei Maru je připravena do Jižního oceánu, kterému se také někdy říká Antarktický, vyrazit, bude-li to z nařízení japonské vlády. "Kdyby se Japonsko ocitlo v potravinové krizi a vláda by nám řekla, že musíme zajistit protein za každou cenu, tak jsme na to připraveni," řekl.
Japonsko konzumaci velrybího masa hájí jako součást své kultury. Řadu let se neúspěšně pokoušelo přesvědčit Mezinárodní velrybářskou komisi (IWC), aby komerční lov velryb umožnila. V roce 2019 asijská země IWC opustila a obnovila komerční lov ve svých výsostných vodách a výlučné ekonomické zóně.
Na začátku měsíce japonská vláda oznámila, že na seznam lovených velryb přidá plejtváky myšoky o průměrné hmotnosti necelých 50 000 kilogramů. Kangei Maru, při délce 112,6 metru a nosnosti necelých 10 000 tun, dokáže vzít tak velké velryby na palubu, což znepokojuje aktivisty bojující za práva zvířat.
"Neexistuje žádný nutriční, vědecký ani morální důvod, který by omluvil vraždění těchto skvostných oceánských obrů," uvedl v prohlášení Adam Peyman, zástupce Human Society International - organizace, která celosvětově hájí práva zvířat. "Z vyplutí Kangei Maru o to více mrazí v době, kdy se tolik naléhá, aby se velryby nevraždily, ale ochraňovaly" řekl.
reklama