Nová Zelená úsporám: Půjčky místo dotací
Jasnější obrysy nového programu by chtěl ministr životního prostředí zveřejnit po prázdninách. Zelená úsporám je stále programem, který z agendy životního prostředí zajímá občany České republiky nejvíce. Denně se prý na jeho pokračování ptají stovky lidí. „Je to s odstupem vůči všemu ostatnímu nejčastěji dotazovaná agenda,“ říká Tomáš Chalupa. Pokračování Zelené úsporám, byť se ministr Chalupa brání používat tento název, je závislé na budoucích příjmech z prodeje emisních povolenek.
Peníze do budoucího programu by měly zřejmě proudit především od českých firem z prodeje evropských povolenek v aukcích. Další peníze by Česká republika mohla získat na mezinárodním trhu z prodeje povolenek v rámci kjótského systému.
Na co by se peníze měly využít, navrhuje ministerstvo životního prostředí v novele zákona o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Návrh chce peníze i dál investovat primárně do energetických úspor u konečných spotřebitelů. Podpora se bude nově týkat i veřejných budov. A uvažuje se také o podpoře výstavby nových budov.
Nový program má být výrazně jiný než stávající Zelená úsporám. Především nebudou tak vysoké nenávratné dotace, ty dosahovaly podle Chalupy výši 67 procent. „To nebude, na to nejsou peníze,“ dodává. Podle něj jiné programy nabízejí maximálně dotaci ve výši padesát procent.
Nově by u soukromých budov mělo jít o půjčku doplněnou bonusem, která by maximálně zkrátila dobu ekonomické návratnosti. Vlastně podobně jako dnes funguje program Panel. Lidé či firmy by tak měli být motivováni k modernizaci budov, protože by díky pomoci mohli začít hned šetřit peníze a ne až poté, co splatí půjčku. Peníze by se ale měly především zpátky splácet, aby se daly půjčovat opět dál. Díky tomu by mohl být program mnohem déle životný.
Nově se také bude týkat veřejných budov, zřejmě nejvíce půjde o rekonstrukce obecních budov jako jsou školy, školky či místní úřady.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Povolenky - 23. 5. 2012 - TondaPane Svobodo, souhlasím s Vámi. Zkušenosti s těmto dotacemi: Prováděli jsem nabídkové řízení zateplování bytového domu před ZÚ a během tohoto dotačního propgramu a zjistil jsem, že ceny dodávek se zvýšily právě o tu dotaci. Kdo na tom vydělal? Stavební firmy a dodavatelé stavbeních materiálů. My, investoři, jsme mohli být pouze více motivováni zateplení realizovat, když už je ta dotace. Logicky při ZÚ narostl počet zateplování radikálně a tím narostla i poptávka a také ceny. Následně, není-li aktuálně dotační program, pak klesá poptávka a ceny stavebních dodávek klesají. Zásadní pro investory je výběrové řízení z více nabídek a především znalost, co chci. Otázka návratnosti investice je dána nynějšími vysokými cenami dálkového vytápění. V oblasti cen blížících se 600 Kč/GJ je návratnost velmi zajímavá. Dotace jsou politika a nesmyslné plýtvání penězi. Vždyť ty peníze jsou "zadarmo". Pokud počítám celý bytový fond ČR, pak ZÚ pokryla jen několik procent. Tedy jen politika. |