Nové elektrárny vyrábí elektřinu levněji z větru než z uhlí, říká finanční studie
Analýzu australské pobočky Bloomberg New Energy Finance (BNEF) firma zveřejnila minulý týden. Podle ní jednu megawatthodinu elektřiny vyrobí nová větrná farma za 80 australských dolarů (zhruba 1570 korun). Moderní uhelná elektrárna ale stejný objem elektřiny vyrobí za 143 dolarů (zhruba 2800 Kč) a plynová elektrárna za 116 (cca 2270 Kč).
Tyto ceny zahrnují i uhlíkovou daň, která pro roky 2012 a 2013 činí 23 dolarů za tunu oxidu uhličitého.
Nicméně podle analýzy firmy Bloomberg je i bez započítání ceny uhlíku elektřina z větru levnější o 15 % než z uhlí a o 18 % proti zemnímu plynu.
„Představa, že fosilní paliva jsou levná a obnovitelné zdroje jsou drahé, je už pryč,“ říká Michael Liebreich z BNEF. Že je výroba elektřiny z větru levnější v zemi, která má nejlepší zásoby fosilních paliv na světě, ukazuje podle Liebreicha možnosti čisté energetiky. Ta prý může zcela ekonomiku výroby energií otočit na hlavu.
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Analýza ukazuje, že od roku 2011 cena větrné elektřiny poklesla o 10 % a solární elektřiny dokonce o 29 %. Na druhé straně cena výroby energií v nových uhelných nebo plynových provozech je vysoká. A dále roste.
Podle BNEF v Austrálii významně zdražuje výstavbu nových uhelných elektráren nízká ochota bank půjčovat na podobné projekty. Čtyři největší finanční ústavy země nechtějí prý investovat do emisně náročných technologií. Plynové elektrárny zase nemají přístup k levné surovině, protože cenu plynu žene vzhůru exportní trh se zkapalněným plynem (LPG). Samozřejmě další peníze putují na platby uhlíkové daně a v budoucnu i emisních povolenek.
Podle BNEF zanedlouho cenově předhoní uhlí a plyn také elektřina z velkých fotovoltaických elektráren. Pokud bude zachován systém emisních plateb, mělo by se tak stát do roku 2020. Za dalších deset let by měly konkurenceschopné ceny nabídnout i biomasa nebo tepelné sluneční elektrárny.
„Je velmi nepravděpodobné, že se v Austrálii budou stavět nové uhelné elektrárny. Již dnes jsou příliš drahé, ve srovnání s obnovitelnými energiemi,“ tvrdí o budoucnosti Kobad Bhavnagri z BNEF. Podle něj nikdo nebude v dalších letech chtít stavět nové uhelné či plynové elektrárny stavět a po roce 2020 už to nebude mít ekonomicky smysl.
Nicméně navzdory dnešní ceně zelené elektřiny, Austrálie používá množství uhelných elektráren, které byly vybudovány vládami v 70. a 80. letech minulého století. Ty stále dokáží vyrábět elektřinu za méně peněz než obnovitelné zdroje, protože náklady na jejich výstavbu se už splatily. „Nová větrná elektrárna je levnější než nová uhelná nebo plynová, ale nemůže soupeřit se starým zařízením, které už je splacené,“ říká Bhavnagri.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Re: Co vítr - 14. 2. 2013 - psDotacemi do oze bylo dosaženo několika věcí, prudkého růstu cen elektřiny pro konečné spotřebitele, masivního nárůstu výroby fotovoltaiky v Číně a její prodej za dumpingové ceny (jediná to příčina poklesu cen fv intalací), krach výrobců v USA a EU. Omezení dotací pak vede a povede ke krachům rovněž i v číně a k návratu cen fv instalací do původní výše. Což samo o sobě svědčí jak nesmyslný byl a stále je tento dotační systém.Do výzkumu by neměly jít "další investice". DO výzkum se mělo investovat předtím než byly utraceny biliony za nesmyslný šrot, který zaneřáďuje evropská pole. Tzv.oze zdaleka nesplňuje a ještě desetiletí nebude plnit úlohu jakou ji určili zelení magoři, tj nahradit klasickou energetiku, nejdřív musí být vyvinuty naprosto nové technologie akumulace a mnohem účinnější a hlavně levnější metody výroby z tzv. oze, a ty nejsou ještě ani na papíře. Představa, že nejdřív se vrazí obrovské peníze do neefektivních provozů, a následně by se měly v této oblasti zkoumat technologie efektivnjší je naprosto idiotská a dokonale splňuje přísloví o zapřahání vozu před koně. A ohánění se naprosto nedůvěryhodnou studií, ve které do podpory fosilních paliv bylo započteno každé prdnutí (včetně hypotetických klimatických změn) a do podpory tzv. oze takřka nic je taky naprosto mimo mísu. Mimochodem, můžete zdělit proč stavíte fosilní paliva o tzv. oze proti sobě? Dotace do oze v německu ve skutečnosti vedou k prudkému zvyšování spotřeby fosilních paliv. Ergo zelení fanatici a antijaderní hysterici se ve skutečnosti přiklánějí ke dvěma extrémně dotovaným zdrojům energie. |