https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novela-zakona-zavede-povinne-kamery-na-jatkach-uvedlo-ministerstvo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Novela zákona zavede povinné kamery na jatkách, uvedlo ministerstvo

7.12.2023 01:00 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Novela zákona na ochranu zvířat by měla zavést povinné vybavení jatek kamerovými systémy pro sledování zacházení se zvířaty, informovalo ministerstvo zemědělství. Změna zákona na ochranu zvířat je součástí novely veterinárního zákona, který ministerstvo tento týden poslalo to připomínkového řízení. Deník MF Dnes napsal, že podle ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda by kamerové systémy měly provozovat jednotlivá jatka a SVS by měla jako dozorový orgán mít přístup k záznamům.
 

Podle ministerstva novela reaguje na nová nařízení Evropské komise. Podle ministra Marka Výborného (KDU-ČSL) zavedení kamer pomůže zvýšit dohled nad zacházením se zvířaty. "Doufám, že se tím zamezí riziku týrání zvířat před porážkou a že již nebude nutné řešit případy neetického chování ke zvířatům, ke kterému mohlo v minulosti docházet," uvedl.

Letos se například objevil případ týrání na jatkách v Dolních Heřmanicích na Žďársku. Upozornila na něj organizace Zvířata nejíme. Veterinární správa uvedla, že kvůli případu podá trestní oznámení.

Ministerstvo v materiálu k novele zákona uvádí, že povinný kamerový systém se má týkat všech jatek bez ohledu na velikost a všech druhů porážených zvířat s výjimkou drůbeže, králíků a zajíců.

Podle ministerstva je v ČR 228 jatek domácích sudokopytníků, z toho 24 má povolení, ale neporáží. Stálý veterinární dozor je na 73 jatkách. "Odhaduje se, že se bude jednat o náklady ve výši přibližně 200 000 Kč na jedny jatky. Při počtu 204 aktivních provozovatelů jatek by se celkově jednalo o částku přibližně 40 800 000 Kč. Tyto náklady by měly zahrnovat instalaci několika kamer, pořízení pevného disku, záznamového systému a údržbu zařízení," uvádí materiál. Drůbež letos ke konci října poráželo 46 jatek a králíky devět.

Novela veterinárního zákona podle ministerstva také přináší revizi právní úpravy veterinární asanace. Zmírňují se také požadavky na vyšetřování masa domácích prasat na přítomnost trichinel, tedy svalovce. Důvodem je dlouhodobě dobrá epidemiologická situace.

Novela by také měla mimo jiné upravit zákon o správních poplatcích, který zvýší poplatky v sazebnících veterinární péče. Týkat by se to mělo hlavně právnických osob a podnikajících fyzických osob.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.12.2023 06:14
V ostatních státech EU je tam už mají, co ?
A jinde ve světě, odkud se do ČR dováží maso jakékoliv !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.12.2023 06:45 Reaguje na smějící se bestie
Jak říkal Švejk, “ pěšky jako na kole” to je asi takový rozdíl, mě by zajímalo, kdyby tu krávu usmrtila na dálnici pod kamionem, jestli se u toho budeme cítit humanněji. Naše nazírání na smrt se stala poněkud nesnesitelnou.
Sami se toho života držíme jak hov.o podrážky a doufáme, že jsme nesmrtelný a budeme vypadat na dvacet i v 70 letech.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.12.2023 12:42
Ty levné čínské kamery jsou zhouba. Je to takové lákadlo pro státní aparát, že nás bude brzy špiclovat všude. Nejen že to je skoro nad každou silnicí, ale už to mají i STK a jak ukazuje článek, brzy to bude všude.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist