https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novinka-od-1.dubna-obce-musi-umoznit-trideni-bioodpadu-po-cely-rok
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Novinka od 1. dubna: obce musí umožnit třídění bioodpadů po celý rok

31.3.2019 01:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Svoz bioodpadu v Ostravě.
Svoz bioodpadu v Ostravě.
Zdroj | OZO Ostrava
Od letošního 1. dubna musejí obce zajistit místa pro třídění bioodpadů celoročně. Doposud měly tuto povinnost pouze v období od 1. dubna do 31. října. Požaduje to vyhláška Ministerstva životního prostředí. Podle ochránců přírody je vzkaz jasný: bioodpady nepatří do směsného odpadu.
 

Podle informací Hnutí Duha skončilo v roce 2016 na skládkách 2,5 milionů tun komunálních odpadů. Přitom více než třetinu hmotnosti komunálních odpadů tvoří bioodpady. "Snazší třídění bioodpadů pro domácnosti proto pomůže snížit množství směsných komunálních odpadů v popelnicích. Pouze bioodpad, který je kvalitně vytříděný přímo na místě vzniku, je možné zpracovat na kompost zlepšující kvalitu půdy nebo na bioplyn nahrazující dovážený zemní plyn," říká Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Česká republika řadu let v rozporu se směrnicí EU o skládkování odpadů ukládá na skládky ročně bezmála milion tun biologicky rozložitelného odpadu, jenž se ve skládkách rozkládá na metan. Ten má na svědomí 19 % globálního oteplování způsobeného lidskou činností.

Zlepšit třídění bioodpadů v obcích znamená krok správným směrem. Města a obce by se měly zaměřit nejen na sběr zahradních odpadů jako je tráva, listí, větve, zbytky ovoce a zeleniny, ale také na sběr kuchyňských odpadů.

Třídit do kontejnerů na bioodpad kosti, maso, zbytky jídel, nebo exkrementy domácích mazlíčků u nás domácnosti většinou nemohou. Tyto druhy odpadů je přitom možné zpracovat v bioplynových stanicích zpracovávajících kuchyňské odpady.

Ke třídění všech, tedy i kuchyňských bioodpadů, nás nabádá také platná evropská legislativa. Všechny členské země EU do konce roku 2023 musí zajistit tříděný sběr odpadů ze zahrad a parků a také kuchyňských odpadů z domácností, kanceláří, restaurací, velkoobchodů a jídelen.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist