O podílu tuzemských potravin bude Sněmovna znovu jednat
Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců ze všech politických stran. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent.
Návrh na minimální podíl kritizovaly Hospodářská komora i Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle nich by norma byla v rozporu s evropským právem a vedla by ke zdražování a snižování kvality zboží.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) s vrácením do druhého čtení souhlasil. "Já nevidím důvod, aby se sem vozila jablka z Jižní Ameriky v sezoně. Nevidím důvod, abychom dováželi hrušky," řekl. "Všichni, kteří proti tomu vystupují, jsou zastánci obchodních řetězců," hájil povinný podíl. "Zákazník nerozhoduje o ničem, rozhoduje řetězec," shrnul.
Zpravodaj k předloze Pavel Kováčik (KSČM) řekl, že český zemědělec je ohrožený druh, který si zasluhuje ochranu přinejmenším takovou, jakou mají zemědělci v ostatních evropských státech. Naproti tomu podle bývalého ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) představuje poslanecký návrh cestu, jak podpořit velké výrobce. Pokud se omezí dovozy, zvýší se ceny a zákazník to zaplatí, argumentoval.
Další bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) připustil, že návrh má nedokonalosti a je podle něj třeba hledat lepší cestu. Poznamenal, že problém se netýká exotického ovoce, když ale vidí hovězí maso dovezené z Jižní Ameriky, pokládá to za problém.
S vrácením do druhého čtení nesouhlasilo hnutí SPD. Předseda jeho klubu Radim Fiala prohlásil, že pokud Sněmovna "zaparkuje" návrh ve druhém čtení, bude SPD s tímto návrhem přicházet opakovaně. Další diskusi o povinném podílu naproti tomu podpořili Piráti. Povinný podíl českých potravin kritizuje i opoziční TOP 09.
Zastáncem a spolupředkladatelem sporného pozměňovacího návrhu je i Václav Klaus (Trikolóra, původně ODS). Tím si vysloužil výtku svého bývalého spolustraníka Bendla, který řekl, že kdyby to na vlastní uši neslyšel, tak by neuvěřil, že Klaus obhajuje protekcionismus. Klaus označil Bendlova slova za trapný útok a za důkaz, že ODS nemá zemědělský program.
Projednávaná vládní novela především řeší takzvanou dvojí kvalitu potravin. Vláda chce zakázat prodej potravin rozdílného složení v podobných obalech. Výbor už dříve doporučil zmírnění normy, aby se zákaz týkal pouze podstatně odlišného složení potravin. Návrh novely dále zmírňuje přísnost definice české potraviny. "Dosavadní znění nezohledňovalo fakt, že některé složky nelze z objektivních důvodů na území České republiky získat," stojí v důvodové zprávě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Pavel Hanzl
3.6.2020 15:12A hloupý čecháček bude kývat, že si koupí jen předražený šmejd z Agrofertu a bude je volit! Co jsme to za pronárod???
Lukáš Kašpárek
4.6.2020 10:44 Reaguje na Pavel HanzlJestli to dopadne tak, že bude mít výhody náš zemědělec co se chová nezodpovědně ale dá lepší cenu, než ten zodpovědný, tak si tím vůbec nepomůžeme. Naopak posílí vnitrostátní soutěž o nejméně zodpovědného zemědělce a ten bude oceněn "výhradním zastoupením". Což samo o sobě působí opravdu jako takový komunismus V2.0.
Podpora domácí produkce ano, podpora chovu zvířat které nám poskytnou on dosti probíraný humus do půdy ano, ale je otázka za jakých podmínek a s jakým dopadem na celý napojený systém, tudíž na vše a všechny v ČR...
pavel peregrin
4.6.2020 12:04 Reaguje na Lukáš KašpárekJiří S
4.6.2020 21:13 Reaguje na Lukáš KašpárekJá jako zemědělec bych spíše ocenil, kdyby se nevozily potraviny za dumpingové ceny. Byl by na to nějaký metr, že by se při tvorbě ceny komodity nezapočítávaly národní dotace států a tak by se porovnala skutečná cena, podle které by se vybrala ta skutečně nejlevnější. A dotace by se do této ceny nesměly prostě započítat a byly by pro dané zemědělce jen jako vylepšení rozpočtu.