https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-kde-by-mohlo-byt-jaderne-uloziste-chteji-do-zakona-nutnost-souhlasu-obci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce, kde by mohlo být jaderné úložiště, chtějí do zákona nutnost souhlasu obcí

21.9.2023 00:55 | CHANOVICE (ČTK)
Obce z Pošumaví chtějí do připravovaného zákona o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu zahrnout jako nezbytnou podmínku souhlasy dotčených obcí. Požádaly o to dopisem vládu a Parlament. Vzhledem k tomu, že ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje další jaderné bloky a zvýší se objem odpadu, cítí teď údajně starostové tlak na urychlení výběru jedné ze čtyř zvažovaných lokalit pro úložiště. Při řešení tak závažné problematiky by měly fungovat demokratické principy, což vůbec neplatí, řekl ČTK bývalý starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek, který je deseti obcemi lokality Březový potok pověřený k jednání o úložišti. Vládní návrh ani sněmovní úpravy s právem veta pro obce nepočítají. MPO veto odmítlo, zájem obcí podle úřadu nemůže převýšit zájem státu na zachování jádra jako jednoho z pilířů české energetiky.
 

Návrh zákona o řízeních souvisejících s úložištěm z dílny MPO, který má urychlit přípravu stavby, už projednaly sněmovní výbory. Podle obcí je "jen tvrdou direktivou". Starostové požadují, aby byla v zákoně formulace: "Souhlasné vyjádření dotčené obce je nezbytnou podmínkou pro určení umístění hlubinného úložiště na jejím území.". Odmítají tvrzení MPO, že by právo veta obcí znemožnilo uskutečnění veřejného zájmu. Jako příklad uvedli Skandinávii, kde se stát s obcemi dohodl.

Obce úložiště 20 let odmítají, což potvrdila usnesení zastupitelů. "Nynější spěch nemůže být na úkor budoucí bezpečnosti. Záměrem MPO je nenávratně zde uložit vysoce radioaktivní materiály na 100.000 let. Dopady znamenají omezení či zánik některých sídel, ovlivnění vodních zdrojů, změny krajiny, ukládání hlušiny v okolí, zatížení komunikací a další," uvedli starostové.

Vnímají podle dopisu realitu války na Ukrajině a její důsledky na dodávky plynu a ropy a chápou nutnost jaderné energetiky. "Ale direktivní postupy a jednání představitelů MPO a Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) nás drtí, vůbec nebyl a není brán ohled na názor místních samospráv a občanů," uvádí dopis.

"Donekonečna opakovaný problém obce versus stát spočívá v jediné věci - potlačení práv obcí, neschopnosti s nimi jakkoliv komunikovat, o kompenzacích ani nemluvě," řekl starosta Chanovic Petr Čotek (Sdružení pro budoucnost). Obce podle něj nerozporují, že někde úložiště být musí, ale vadí jim, že se s nimi údajně nikdo nebaví a nejezdí k nim.

Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu, který nyní řeší Sněmovna, by měl dát podle poslaneckých úprav obcím 140 dnů na vyjádření k návrhu na umístění úložiště. Zákon by měl také MPO výslovně uložit projednání návrhu na umístění úložiště s ministerstvem životního prostředí a s občany dotčených obcí na území některé z nich. Vládě pak má dát zákon možnost stanovit kompenzační příspěvky dotčeným obcím i nad výši příspěvků podle zákona.

SÚRAO v červnu představilo občanům v Horažďovicích chystané geologické práce. V únoru požádalo ministerstvo životního prostředí o povolení průzkumu. Ministerstvo v červnu řízení přerušilo a chce žádost doplnit. Po povolení budou geologové hloubit až deset vrtů v každé lokalitě (Březový potok, Horka a Hrádek na Vysočině a Janoch u Temelína), řekl geolog Marek Vencl ze SÚRAO, která od dubna provádí geologické mapování a biologický screening.

SÚRAO zveřejňuje na webu veškeré technické studie a budou tam i výsledky všech průzkumů a výzkumů, řekl ČTK ředitel správy Lukáš Vondrovic. Kde úložiště vznikne, má být jasné do roku 2028, začít fungovat má v roce 2050. Má být půl kilometru pod povrchem, podzemní areál má být velký až tři kilometry čtvereční, povrchový bude mít rozlohu 15 až 20 hektarů.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

21.9.2023 09:53
Úložiště je veřejný zájem. Házet vidle od NIMBY, je nectné. Stejně jako blokády jiných veřejných staveb.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.9.2023 10:04 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ono je možné rozeznávat. Pro úložiště je jen několik lokalit vhodných veřejné stavby je dost široký pojem. U liniovych staveb je odpor možný.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.9.2023 13:12 Reaguje na Slavomil Vinkler
Uvalit cca 200 miliard za něco, co možná vůbec nebudeme potřebovat, to je veřejný zájem? pochybuji!

Pokud byste na nějaký projekt možná potřeboval za 20 let počítač, již teď si ho pro jistotu koupíte? S úložištěm je to analogický příběh.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.9.2023 17:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Vybudování úložiště nemá stát 200 miliard, ještě před pár lety se náklady na samotnou výstavbu počítaly kolem 30 miliard Kč, teď to bude vlivem inflace o něco více.
Hlubinné úložiště požaduje Evropská unie, už jen z toho důvodu nám nezbyde než ho postavit. Zvlášť když prostředky na jeho výstavbu už jsou minimálně z velké části na jaderném účtu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.9.2023 18:47
EU podmínila provoz JE zřízením hloubkového úložiště jaderného odpadu. Máme
tak na výběr buď jádro a úložiště, nebo taky nechat dožít JE bez úložiště
a nebo žít bez EU. Doporučuji nespěchat, protože poslední alternativa může
vyřešit mnoho problémů od úložiště, přes normu EURO 7 po ostatní nesmysly
z pera pomatenců ve vedení EU. Kdo chce zůstat v EU a provozovat JE, tak
holt někde musí vybudovat i to hloubkové úložiště jaderných odpadů, které
mimochodem vznikají i ve zdravotnictví, průmyslu(defektoskopie) a dokonce
v zemědělství(ozařování osiv). Světe zboř se, ozařují se i kulturní památky
proti škůdcům a věda se bez radioaktivních látek neobejde už vůbec.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist