Dotace směřují na několik druhů opatření, jako například na nákup a montáž osvětlovacích těles, na optimalizaci řídicího systému veřejného osvětlení v obcích (v případě, že proběhne společně s výměnou svítidel), na rekonstrukce rozvaděčů veřejného osvětlení (také při společné výměně svítidel) nebo na výměnu kabeláže u nově instalovaného svítidla. Ilustrační snímek.
Obce a města mohou získat až dva miliony korun podpory na energeticky úsporná řešení při rekonstrukci veřejného osvětlení. Jejich smyslem je snížit spotřebu energie a zároveň zlepšit kvalitu života v obci díky snížení světleného znečištění.
Program vyhlašují společně ministerstva průmyslu a životního prostředí. Žádosti mohou obce podávat od začátku září do konce října 2019. Obdobnou podporu rozdali již v loňském roce. Z jejích peněz letos rekonstruuje podle sdělení ministra veřejné osvětlení více než sto padesát obcí a menších měst.
„Veřejné osvětlení má často špatnou barvu, která nepříznivě působí na lidský organismus. Světelný smog se negativně projevuje na zdraví lidí, ale i zvířat, protože narušuje biologické rytmy v nočních hodinách. Dalším problémem je pak energetická neefektivita takového osvětlení a tím pádem i vyšší výdaje na jeho provoz,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.
Aby osvětlení nezpůsobovalo světlený smog, musí splnit několik kritérií: svítit pouze do dolního poloprostoru, omezit podíl modré složky světla a snížit přesvětlování, tedy úroveň osvětlení nebo jasu komunikace, které nesmí překročit hodnoty požadované normou ČSN EN 13201 o více než 30 %.
„Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje úspory energie u veřejného osvětlení dlouhodobě a na tuto aktivitu se jen v posledních třech letech podařilo z programu EFEKT vyčerpat více než 350 milionů korun dotací,“ dodává ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Obce, jejichž katastrální území se alespoň částečně nachází v chráněné krajinné oblasti (CHKO) žádají o podporu u Státního fondu životního prostředí ČR, ostatní obce ležící mimo CHKO u ministerstva průmyslu a obchodu.
Dotace směřují na několik druhů opatření, jako například na nákup a montáž osvětlovacích těles, na optimalizaci řídicího systému veřejného osvětlení v obcích (v případě, že proběhne společně s výměnou svítidel), na rekonstrukce rozvaděčů veřejného osvětlení (také při společné výměně svítidel) nebo na výměnu kabeláže u nově instalovaného svítidla. Dalších až 50 000 korun mohou obce získat i na projektovou dokumentaci nebo energetický audit. Maximální výše podpory nesmí překročit 50 % způsobilých výdajů.
V loňském roce v rámci první společné výzvy Státní fond životního prostředí ČR obdržel 34 žádostí, dotaci získalo 32 projektů za celkem 36,2 mil. Kč.
Mezi schválenými projekty je například rekonstrukce veřejného osvětlení v Malé Skále či Dolním Bousově, svítidla se vymění v Českém Krumlově nebo ve Strážnici a úsporné lampy se objeví i kolem silnice I/13 v Děčíně. Ministerstvo průmyslu a obchodu z celkem podaných 153 žádostí pro rok 2019 podpoří 123 projektů za celkem 121,5 miliónů korun.
reklama