https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-na-krivoklatsku-budou-sledovat-kvalitu-ovzdusi-poridi-nove-technologie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce na Křivoklátsku budou sledovat kvalitu ovzduší, pořídí nové technologie

3.7.2023 00:52 | ZBEČNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Šest obcí na Křivoklátsku, Zbečno, Křivoklát, Roztoky, Městečko, Pustověty a Karlova Ves, bude sledovat kvalitu ovzduší, pořídí nové technologie. Po vyhodnocení dat získají obyvatelé doporučení, jak ovzduší zlepšit. Oficiální měření začne letos v říjnu a potrvá do konce března příštího roku. Nainstalováno bude 12 prachoměrných jednotek a dvě meteorologické jednotky s měřením rychlosti a směru větru, teploty, tlaku a vlhkosti vzduchu. Náklady přesáhnou 600 000 korun, z toho 90 procent pokryjí dotace z norských fondů a Státního fondu životního prostředí, řekl dnes ČTK starosta Zbečna Jiří Těhan (STAN).
 

V údolích na Křivoklátsku jsou od podzimu do jara často horší rozptylové podmínky a lidé zde také v řadě případů topí tuhými palivy, protože do některých obcí není zavedený plyn. "Znečištění z lokálních topenišť způsobuje, že koncentrace prachových částic dosahují dlouhodobě zvýšených hodnot oproti obcím ležícím nad údolím. Ačkoliv je tato situace v širokém povědomí místních obyvatel, reálná data o míře znečištění nejsou k dispozici," uvedl starosta. Dodal, že primárním cílem není hledání biče na občany, kteří pálí vše, co jim přijde pod ruku, ale výsledná analýza má působit jako osvěta a edukace.

Společná aktivita obcí nazvaná Monitorování vlivu lokálních topenišť na kvalitu ovzduší na Křivoklátsku umožní také veřejnosti pomocí speciální webové aplikace on-line sledovat informace o naměřených koncentracích znečištění na všech 12 stanicích. "Projekt bude zakončen v dubnu 2024 závěrečnou tiskovou konferencí a odbornou zprávou s hloubkovou analýzou naměřených dat," doplnil Těhan. Starostové se podle něj zasadí o to, aby se zjednodušená a poutavá interpretace této zprávy dostala k co nejvíce obyvatelům, kteří tak získají návod či doporučení, jak může každý přispět ke zlepšení kvality ovzduší Křivoklátska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist