https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-objevili-na-mladoboleslavsku-vzacnou-bylinu-toric-vcelonosny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody objevili na Mladoboleslavsku vzácnou bylinu, tořič včelonosný

30.6.2022 17:50 | VRCHBĚLÁ (ČTK)
Tořič včelonosný je až 40 centimetrů vysoká vytrvalá bylina, která roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních, většinou ve Středozemí. V Česku se vyskytuje jen vzácně.
Tořič včelonosný je až 40 centimetrů vysoká vytrvalá bylina, která roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních, většinou ve Středozemí. V Česku se vyskytuje jen vzácně.
Ochránci přírody objevili v oblasti Vrchbělá na Mladoboleslavsku vzácný tořič včelonosný. Tento kriticky ohrožený druh dosud nebyl na Mladoboleslavsku zmapován. V Česku byl zatím zaznamenán pouze na několika místech na jižní a střední Moravě. ČTK to za Český svaz ochránců přírody Klenice řekla Milada Vrbová.
 

"Letos mapujeme území Mladoboleslavska podrobněji. Zatím jsme objevili dvě rostliny tořiče, ale budeme pokračovat a možná objevíme další," uvedla. Tořič je silně závislý na mykorhize, tedy soužitím s houbami. "Nemůže růst všude, ale pouze tam, kde jí to umožňuje její houbovitý partner," doplnila.

Tořič včelonosný je až 40 centimetrů vysoká vytrvalá bylina, která roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních, většinou ve Středozemí. V Česku se vyskytuje jen vzácně. Kvete v červnu a červenci. Kriticky ohrožený tořič včelonosný je chráněn zákonem a rovněž podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

30.6.2022 18:33
Nejbližší recentní naleziště je cca 30 km na Chrudimsku.
Odpovědět
JH

Jiří Hušek

30.6.2022 23:36 Reaguje na Slavomil Vinkler
Vrchbělá - Chrudim vzdušnou čarou 100 km.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.7.2022 07:39 Reaguje na Jiří Hušek
Ano, máte pravdu, ale on je i na Liběchovicku a to je asi těch 30 km.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.6.2022 19:16
Hlavně uvádějte přesné místo, aby to tůristi vydrancovali !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.6.2022 20:00 Reaguje na smějící se bestie
No já myslím, že v Bílých Karpatech je jich víc a drancování moc není. Ono "tůristi" po těch suchopárech bez auta moc nelezou.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.7.2022 11:43 Reaguje na smějící se bestie
Ona to není zase až tak vzhledově atraktivní kytka. Navíc ji v porostu většina lidí přehlédne, takže pokud ji nehledá vyslověně specialista a nemá přesnou GPS lokalizaci, nemá šanci to najít.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.7.2022 14:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No to je teky pravda. Hledá se špatně. Ono to co vypadá na zvětšené fotce barevně je v přírodě vlastně dost maskováno rozbitím tvaru.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.7.2022 16:19 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kdyby to byl střevíčník, tam bych se obával. I u vstavačů by byla obava na místě. Ale ten tořič má takové maskování, že se dokáže v porostu schovat. Moudrá kytka. Už dopředu věděla, že v lidské populaci existuje určitá skupina blbců, před kterými je dobvré se schovat.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist