Ochránci přírody v Brně vyzvali lidi k trhání dalších invazních rostlin
"Bobem to zdaleka nekončí. Trhat a následně využít se mohou i další invazní rostliny, které jsou sice krásné, ale umí i potrápit nejedno chráněné území i krajinu vůbec. Díky utržení zabijete dvě mouchy jednou ranou – uděláte radost sobě i svým blízkým, radost uděláte řadě ochranářům přírody," uvedli ochránci.
Jde například o severoamerické astřičky, zvané také jako hvězdnice. Mají drobné kvítky s nápaditě vystouplým žlutým terčíkem uprostřed. Mezi hlavní zástupce patří astřička novobelgická, astřička kopinatá a astřička novoanglická. Rozdíl je především v květu, kdy novoanglická je většinou světle fialková, novobelgická je žíhaná mezi modrou a bílou, a kopinatá je bílá, někdy žlutá.
Podobný astřičkám je turan roční. Rozdíl je například v listu, má ho oválnější, a také ve výšce, může mít až 1,5 metru. Dalšími invazními rostlinami jsou zlatobýl kanadský a obrovský. Rozdíl mezi nimi není ani tak ve výšce, jako spíše v chlupatosti. Kanadský zlatobýl je výrazně chlupatý včetně listů, zlatobýl obrovský je spíše lysý, chloupky mohou být jen na okrajích listů. Zlatobýl obrovský má červenou lodyhu a řapíky listů, kanadský má vše zelené. Jako jedny z mála invazních rostlin jsou zlatobýly ale léčivé, využívají se pro podporu vylučování a léčbu zánětu močových cest.
Přečtěte si také |
Krásné rozkvetlé záhony bez invazních druhů. Odborníci našli náhrady za problematické květiny"U těchto druhů stejně jako u lupiny musíme zamezit odkvetení a tvorbě semínek. Proto je nejlepší trhat či škubat je v plném květu. Dobré je, když rostlinu vytrhnete i s kořenem – nebojte, jde to velmi snadno, kořen ucvaknete nůžkami a rostlinu zakrátíte na požadovanou délku tak, aby se vešla do vázičky," popsali ochránci.
reklama