Odborníci nevylučují, že ovci u Samopší na Kutnohorsku usmrtil vlk
Podle Mittasch Kratochvílové je pravděpodobné, že útok na stádo má na svědomí vlk. Snímky, které se zatím objevily, tomu podle ní nasvědčují. Obec nemůže dělat žádná preventivní opatření, ale nahlásila vše krajskému úřadu a také Městskému úřadu v Kutné Hoře. Škoda podle starostky zatím nebyla vyčíslena.
AOPK si podle Šůlové k případu zjišťuje bližší informace a nabízí pomoc. "Výskyt vlka tam vyloučen není, vlci se pohybují na velké vzdálenosti a mohou se vyskytnout prakticky kdekoli. Nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata jsou pro šelmy lákadlem, protože se jedná o snadnou kořist. Klíčové tedy je, aby chovatelé s jejich případným výskytem počítali a postupně své chovy zabezpečovali," upozornila Šůlová.
Pokud se prokáže, že šlo o útok vlka, mají chovatelé nárok na náhradu škody, v oblastech s trvalým výskytem vlka stát také poskytuje dotace na zabezpečení stád a případně hradí i další náklady, které jsou se zvýšenou péčí o stáda spojeny. "Důležité je, abychom o tom, že se v oblasti vlci pohybují, věděli, jsou pro nás tedy cenné i fotografie z fotopastí či přímá pozorování," dodala mluvčí.
Přečtěte si také |
Na dálnici D1 nedaleko Prahy byl sražen vlkVe Středočeském kraji se vlk naposledy objevil minulý měsíc, na dálnici D1 mezi 13. a 14. kilometrem ho srazil některý z řidičů. Výsledky pitvy zatím podle Šůlové nejsou k dispozici, zoologové ale potvrdili, že šlo skutečně o vlka. Tato zvířata putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až desítky kilometrů za noc, bariéry pro ně přestavuje hustá zástavba a síť silnic. Na D1 stavbaři při nedávných opravách vybudovali čtyři ekodukty pro migraci zvířat.
reklama