Odklad voleb je pro MŽP problém - Miko se má vrátit do Evropské komise
Ministr životního prostředí "úřednické" vlády Ladislav Miko
|
|
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz |
Na počátku působení Ladislava Mika na postu ministra vznikla dohoda, že Miko bude zastávat funkci do prvního listopadu. Teď zřejmě ministr stojí před volbou, zda dát přednost práci pro Evropskou komisi nebo pro české ministerstvo. Přitom příští rok bude pro Mikovu práci v komisi klíčový. Evropská unie si v roce 2001 ve své strategii pro udržitelný rozvoj stanovila rok 2010 jako cíl, do kdy chce zastavit úbytek biodiverzity. V rámci této politiky vznikla například síť území Natura 2000.
Příští rok bude rokem hodnocení toho, co se v evropské ochraně přírody povedlo. A právě tuto oblast - odbor ochrany přírodních zdrojů - měl od roku 2005 na Generálním ředitelství pro životní prostředí Evropské komise na starosti Ladislav Miko. Poslední čtyři roky pracoval Miko na přístupu k ochraně biodiverzity, řada výsledků jeho práce bude známa v roce 2010. Na rok 2010 tak připadá plánování politiky ochrany přírody na další roky.
To, kdo bude v příštích měsících ministrem životního prostředí, bylo jedním z témat i včerejší předvolební debaty pořádané Respekt Institutem. Debaty se zúčastnil František Laudát za TOP 09, Soňa Křítková za KDU-ČSL, Vilém Žák za ODS a Petr Štěpánek za SZ. Petr Petržílek za ČSSD se z debaty omluvil.
„Po dnešku prognózovat cokoliv na politické scéně je víc než hazardérství. Osobně bych si přál, aby tam Ladislav Miko vydržel,“ řekl Vilém Žák. Podle něho dělá Miko coby ministr zajímavé a správné kroky. Ani Petr Štěpánek se nechtěl pustit do spekulací, připomenul, že stejný problém jako ministr Miko bude řešit asi víc členů vlády. „Pan Miko by měl prověřit možnosti volna, které v komisi dostal,“ dodal Štěpánek. Soňa Křítková zmínila, že současný ministr je opravdovým odborníkem a pokud by jej měl někdo nahradit, pak by to opět měl být odborník. Konkrétní tip však neprozradila. Laudát upozornil, že s odchodem současných ministrů by mohly padnout nejrůznější dohody, které tito ministři zprostředkovali. „Nemyslím si ale, že by nějaký ministr do voleb stihl udělat nějaké zásadní kroky, snad s výjimkou pana Janoty, ministra financí,“ míní František Laudát. „Stav ve sněmovně je teď takový, že žádné radikální zákony, ať už zleva nebo zprava, nemají šanci projít,“ tvrdí Laudát. Podle něj je současný stav dvou největších politických stran v lidském i odborném úpadku.
Podle Štěpánka současná sněmovna v očekávání voleb již rezignovala na projednávání zákonů. Nyní je podle něho situace vhodná k tomu, aby se znovu pustila do práce a projednala a přijala zákony, které již delší čas ve sněmovně čekají, například novelu zákona o ochraně přírody a krajiny.
reklama