https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odpadni-vody-v-praze-se-krome-covidu-nove-testuji-i-na-opici-nestovice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odpadní vody v Praze se kromě covidu nově testují i na opičí neštovice

15.8.2022 11:10 | PRAHA (ČTK)
Vzorky vody odborníci vyšetřují metodou PCR, tedy stejnou jako se vyšetřují vzorky po odběru z nosohltanu při podezření na nákazu covidem-19.
Vzorky vody odborníci vyšetřují metodou PCR, tedy stejnou jako se vyšetřují vzorky po odběru z nosohltanu při podezření na nákazu covidem-19.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Odpadní vody v Praze se od začátku srpna testují i na opičí neštovice. V tiskové zprávě o tom informovaly Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Výsledky vyhodnocuje Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) a Vojenský zdravotní ústav. Podobně už téměř rok sledují v odpadních vodách výskyt covidu-19. Výsledky očekávají na konci srpna. Laboratoře potvrdily dosud 35 případů opičích neštovic, z nich 27 v metropoli.
 

"Od vyšetření odpadních vod na opičí neštovice očekáváme v prvé řadě zmonitorování situace a sledování trendů vývoje. Lze předpokládat, že případů je více, než je hlášeno. Výsledky vyšetření jsme připraveni konzultovat a v případě nepříznivé situace adekvátně reagovat," uvedla v tiskové zprávě ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Shumová.

Vzorky vody odborníci vyšetřují metodou PCR, tedy stejnou jako se vyšetřují vzorky po odběru z nosohltanu při podezření na nákazu covidem-19.

"Od začátku srpna třikrát týdně odebíráme vzorky odpadních vod na nátoku Stávající vodní linky a Nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod Praha. Výběr monitorovacích míst tak vypovídá o situaci na celém území metropole," uvedl generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Výskyt koronaviru v odpadních vodách PVK monitoruje od začátku září 2021, zaměřovala se na vybrané základní školy, zdravotnická a sociální zařízení, studentské koleje nebo dopravní uzly.

Takzvané opičí neštovice se mimo země svého běžného výskytu v Africe začaly šířit letos na jaře. V ČR laboratoře první případy potvrdily na konci května. Dosud bylo odhaleno 35 nakažených ze šesti krajů, nejvíc případů je v Praze. Všichni dosud nakažení jsou muži, podle odborníků se nákaza přenáší blízkým stykem, například sexuálním, a nejvíc se šíří v komunitě mužů majících sex s muži.

van snm


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vozáb

15.8.2022 12:09
Zajímali by mě výsledky před Prague pride a po Prague pride. Jestli to má nějaký vliv. Například zahájení výuky v září až říjnu je měřitelné na metabolitech z narkotik...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2022 13:02 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Ono je to poznat i na projevu některých zdejších individuí, že něco smaží. Zadržené tunové zásilky jsou jen špička toho, co mezi lid pronikne. To patří k dnešní "kultuře", mají stres už od základky, a po tom všem jako mají ještě maturovat? A z matiky??? Neskutečný humáč!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.8.2022 19:39 Reaguje na Karel Zvářal
Podivujete se dobře, jen bych připomněl, že důvod, proč mají problém s matikou je to, že matiku nejde vyčumet z internetu. Tu buď chápete nebo nechápete. Nic mezi tím není a to souvisí s logikou, tedy mentální prací. Je to jeden z produktů digitalizace, neschopnost logické úvahy a tedy i horší studijní předpoklady. Doporučuji přečíst knihu Kybernemoc, v ní je docela výstižně popsán vliv digitálních technologií na mozek a mozkovou činnost
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.8.2022 10:56
Z kanalizační vody Parlamentu zjistili nemoc šílených krav a ve vodě ze
Strakovky exkrementy mozkožrouta. Vše se prozatím tají, aby nepropukl
chaos mezi občany a nežádali v prvém případě utracení a druhém izolaci.
Obojí je neléčitelné, velmi nakažlivé a má vážné dopady na život občanů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist