https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odpurci-tezby-na-tlustci-napadli-zalobou-rozhodnuti-ministerstva-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odpůrci těžby na Tlustci napadli žalobou rozhodnutí ministerstva životního prostředí

3.3.2020 00:20 | BRNIŠTĚ (ČTK)
Odpůrci těžby kamene na kopci Tlustec na Českolipsku napadli žalobou rozhodnutí ministerstva životního prostředí (MŽP). / Ilustrační foto
Odpůrci těžby kamene na kopci Tlustec na Českolipsku napadli žalobou rozhodnutí ministerstva životního prostředí (MŽP). / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Odpůrci těžby kamene na kopci Tlustec na Českolipsku napadli žalobou rozhodnutí ministerstva životního prostředí (MŽP). Ministerstvo v prosinci udělilo výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů nutnou pro obnovení těžby a potvrdilo tím rozhodnutí krajského úřadu. Je to další krok Sdružení na záchranu kopce Tlustec, které je připraveno obnovení těžby v lokalitě zabránit. V tiskové zprávě o tom dnes informoval předseda sdružení Tomáš Řízek.
 

Žalobu podala organizace ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Odpůrci těžby považují vedení řízení o obnovení těžby za vadné a jsou přesvědčeni tom, že byli významným způsobem kráceni ve svých právech. Úředníci Libereckého kraje a MŽP podle právníka sdružení při svém rozhodování nesprávně zhodnotili převažující veřejný zájem, přistupovali k předloženým dokumentům odpůrců těžby selektivně, když odmítli prakticky všechny, včetně odborných posudků, a ignorovali nesouhlasná usnesení okolních obcí. Úředníci se podle právníka nevypořádali se všemi námitkami a připomínkami a MŽP se navíc neřídilo ani svým předchozím metodickým rozhodnutím.

Sdružení na záchranu kopce Tlustec je podle Řízka přesvědčeno o tom, že střety v území jsou tak velké, negativní vlivy tak prokázané, že jediné uspokojivé řešení pro Tlustec i přilehlé okolí je řešení odpisem zásob suroviny. To žádá i Liberecký kraj. Krajští zastupitelé schválili před týdnem žádost o odepsání zásob kamene na kopci Tlustec adresovanou ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO). Jen tak lze podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) zabránit v budoucnu obnovení těžby a ukončit letité spory.

Na Tlustci se čedič těžil od 70. let 20. století. V roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron, ale začali lidé z okolí proti těžbě protestovat. Stěžovali si na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které jim ničily domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo MŽP. V letech 2003 a 2004 byla těžba krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavila. Nový vlastník - Kamenolom Brniště, usiluje o obnovení těžby od roku 2012. Ročně chce těžit až 840.000 tun až 30 let.

O samotném obnovení těžby čediče nebude rozhodovat krajský úřad ani MŽP ale báňský úřad. Proti se postavili lidé v Jablonném v Podještědí nebo Velkém Valtinově. Svůj postoj změnila v závěru loňského roku obec Brniště, která dala souhlas s obnovením těžby a dohodla se s kamenolomem na kompenzacích. Obyvatelé obce se ale postavili proti. Obávají se ztráty vody, otřesů způsobených těžbou i nadměrné dopravní zátěže, sepsali proto petici za vyhlášení referenda. To se uskuteční 15. května.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Leona Vacková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist