https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odpurci-tezby-uranovych-hald-na-pribramsku-predali-mzp-petici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odpůrci těžby uranových hald na Příbramsku předali MŽP petici

24.9.2020 00:16 | PRAHA (ČTK)
Příbramské odvaly představují podle dřívějšího vyjádření zástupců Diama ekologickou zátěž se středním rizikem, což znamená, že se s nimi musí něco udělat.
Příbramské odvaly představují podle dřívějšího vyjádření zástupců Diama ekologickou zátěž se středním rizikem, což znamená, že se s nimi musí něco udělat.
Odpůrci plánované těžby kameniva z hald v bývalém příbramském uranovém revíru předali kopie petičních archů ministerstvu životního prostředí (MŽP) v Praze. Pod protestní petici se podepsalo 614 lidí a dalších 346 ji podpořilo na internetu. Ministerstvo se k záležitosti vyjádří ve standardní třicetidenní lhůtě, sdělila ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP. O likvidaci uranových hald se jedná už delší dobu, záměr má odpůrce i stoupence.
 

Kritici se obávají nepříznivého vlivu na životní prostředí a zdraví lidí a doporučují zanechat odvaly v nynějším stavu. Stoupenci poukazují na to, že se díky odtěžení hald v okolí sníží radonová zátěž. Příbramské odvaly představují podle dřívějšího vyjádření zástupců Diama ekologickou zátěž se středním rizikem, což znamená, že se s nimi musí něco udělat.

Jeden z autorů petice, starosta Petrovic a krajský zastupitel za STAN Petr Štěpánek spolu s peticí na ministerstvo donesl i dopis ministrovi Richardu Brabcovi (ANO), v němž ho vyzval, aby "neumožnil zásadní negativní zásah do životního prostředí na Příbramsku." Štěpánek ČTK řekl, že na ministerstvu nebyl nikým přijat a dokumenty zanechal na podatelně. Pospíšilová uvedla, že ministerstvo na dopis s peticí odpoví ve standardním termínu, což je 30 dní.

Počátkem září Štěpánek s dalšími odpůrci protestoval proti těžbě před pobočkou Diama v Příbrami, akce se zúčastnilo kolem 60 lidí. Ředitel odštěpného závodu Správa uranových ložisek v Příbrami Zbyněk Skála ČTK řekl, že kritikům nabízel jednání u kulatého stolu, ti to ale podle něj odmítli. Podle jeho osobního názoru je cílem protestu zviditelnění před volbami, Štěpánek na Příbramsku kandiduje do Senátu.

Na ministerstvu životního prostředí byla zahájena dvě zjišťovací řízení k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), jedno se týká odvalu šachty číslo 15 a druhé odvalů šachet 11 a 19. "Závěry obou zjišťovacích řízení v procesu EIA k chystané likvidaci uranových hald na Příbramsku finalizujeme," uvedla dnes Pospíšilová.

Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry. Celkový objem vydobytých prostor činí 44,5 milionu metrů krychlových. Založeno bylo 26 odvalů, na něž bylo uloženo téměř 28 milionů krychlových metrů hlušiny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist