https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucka-zoo-zada-v-souvislosti-s-chystanymi-oslavami-o-ohleduplnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoucká zoo žádá v souvislosti s chystanými novoročními oslavami o ohleduplnost

30.12.2022 00:59 | OLOMOUC (ČTK)
Zástupci zoo poukazují hlavně na to, že zvířecí smysly jsou podstatně citlivější než ty lidské. "Představme si, že vše, co slyšíme my, slyší zvířata až padesátkrát intenzivněji. Zvuky ohňostrojů se tak pro ně mohou měnit v nekonečné peklo, které provází zmatenost, neklid, dezorientace.
Zástupci zoo poukazují hlavně na to, že zvířecí smysly jsou podstatně citlivější než ty lidské. "Představme si, že vše, co slyšíme my, slyší zvířata až padesátkrát intenzivněji. Zvuky ohňostrojů se tak pro ně mohou měnit v nekonečné peklo, které provází zmatenost, neklid, dezorientace.
Zástupci zoo na Svatém Kopečku u Olomouce žádají lidi, aby byli ohleduplní vůči zvířatům a při oslavách příchodu nového roku zvážili, zda je nutné odpalovat petardy a velké ohňostroje v blízkosti zahrady. Poukazují na to, že nadměrný hluk způsobený novoroční zábavní pyrotechnikou pro zvířata představuje utrpení a navíc může být fatální pro jejich život, sdělila ČTK mluvčí zoo Iveta Gronská.
 

"Jsem rád, že se najdou lidé, kteří za ta léta berou zoo jako součást svého života, přistupují ke zvířatům v ní podobně jako ke svým vlastním a ohňostrojům se je snaží nevystavovat," uvedl ředitel zoo Radomír Habáň.

Zástupci zoo poukazují hlavně na to, že zvířecí smysly jsou podstatně citlivější než ty lidské. "Představme si, že vše, co slyšíme my, slyší zvířata až padesátkrát intenzivněji. Zvuky ohňostrojů se tak pro ně mohou měnit v nekonečné peklo, které provází zmatenost, neklid, dezorientace. Šok z takto markantních zvuků může způsobit potraty březích kopytníků, rušit hnízdící ptáky i ostatní zvířata. Navíc, pokud se jedná o zvířata žijící ve stádu, u nich může dojít ke splašení, následným zlomeninám končetin, případně i k ušlapání," doplnila mluvčí zoo.

Na rizika spojená se zábavní pyrotechnikou dlouhodobě upozorňuje také Český svaz ochránců přírody (ČSOP). V tiskové zprávě zmínil případ, kdy "dopadlo přímo mezi diváky několik zkrvavených labutí, které, vyděšené ohňostrojem, narazily do drátů trolejového vedení". Podle ČSOP zábavní pyrotechnika vyvolává ve zvířatech paniku. Vydávají se na útěk, který může, především ve tmě, končit tragicky. Kupříkladu ptáci pak mohou opustit svá hnízda, ryby se zase mohou přiotrávit zbytky pyrotechniky ve vodě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist