https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/omezeni-kvuli-covidu-se-promitla-v-mnozstvi-a-strukture-odpadu-z-domacnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Omezení kvůli covidu se promítla v množství a struktuře odpadu z domácností

1.1.2021 17:30 | PARDUBICE (ČTK)
Větší zájem o sběrné dvory přisuzují lidé z oboru tomu, že lidé nejspíš více uklízeli nebo renovovali, protože měli víc času.
Větší zájem o sběrné dvory přisuzují lidé z oboru tomu, že lidé nejspíš více uklízeli nebo renovovali, protože měli víc času.
Protiepidemická opatření se v Pardubickém kraji projevují i na množství a struktuře komunálního odpadu. Kvůli uzavřeným restauracím či obchodům v první a druh vlně epidemie některá města zaznamenala například více vytříděného skla nebo papíru. Výrazně se zvýšil provoz ve sběrných dvorech.
 

"Na jaře jsme měli podstatný nárůst odpadů na separačních dvorech. Přisuzovali jsme to tomu, jak lidé uklízeli nebo renovovali, protože měli víc času," řekla ČTK mluvčí společnosti Služby města Pardubic Klára Sýkorová. Ostatní druhy odpadu se výrazně nezměnily. Lidé sice byli více doma a nakupovali víc potravin, méně odpadů ale vyprodukovaly restaurace, které musely kvůli nařízením vlády zavřít.

Větší zájem o sběrný dvůr zaznamenala i Chrudim. "Množství odpadů se tam navýšilo na 300 procent. Na jaře i teď měli lidé čas uklízet, vzrostl hlavně velkoobjemový odpad," uvedl ředitel Technických služeb Chrudim 2000 Zdeněk Kolář. Mírně se podle něj na jaře i na podzim zvýšil objem vytříděných plastů.

V Ústí nad Orlicí se na množství separovaného odpadu projevilo uzavření restaurací a obchodů. "O 15 procent se zvýšilo množství skla, vzrostl sběr kovových plechovek od nápojů. Zřetelné je také větší množství papíru a kartonů, protože se zvýšil zásilkový prodej," řekl vedoucí odboru životního prostředí orlickoústecké radnice Tomáš Kopecký. Podle něj lidé také papír málo vozí do výkupen sběrných surovin, jeho cena je velmi nízká. Potvrzuje také nárůst množství odpadů ve sběrných dvorech, zvláště elektrospotřebičů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

1.1.2021 18:00
Velkoobjemový odpad v Chrudimi vzrostl. O jaký odpad se jedná? Stoly, koberce, skříně apod. jsou objemný odpad, který se odkládá zpravidla na sběrné dvory. Co je velkoobjemový odpad? Mohly by to být chatky, auta a dál mě nic jiného nenapadá, třeba nám to ČTK osvětlí.
Odpovědět
DA

DAG

2.1.2021 11:08 Reaguje na Vladimír Hošek
Velkoobjemový odpad je v podstatě jen nábytek, koberce, linoleum a tak. Prostě velké věci které nenarvete do popelnice a netřídí se.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

4.1.2021 16:11 Reaguje na DAG
Číst Vás nenaučili? Nábytek, koberce, linoleum a tak je objemný odpad.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist