Ostravské zoo se letos mimořádně daří s rozmnožováním orlosupů bradatých
Podobně jako u některých dalších druhů dravců, vyskytuje se i u orlosupů jev zvaný siblicida, kdy silnější a obvykle starší mládě zabije slabšího sourozence. "Je to zcela přirozený jev a jakási pojistka pro případ nedostatku potravy. Zoologické zahrady se ale snaží, aby bylo odchováno co nejvíce mláďat, protože o to více jich může být vypuštěno do přírody," řekla Nováková.
Připomněla, že zoo chová dva páry orlosupů bradatých a oba se rozmnožují. "Starší pár delší dobu a s větším úspěchem. Odchoval už 11 vlastních mláďat a dvě adoptovaná, mladšímu páru se podařilo zatím odchovat tři mláďata. Mladší pár obývá voliéru v návštěvnické části a jejich hnízdní místo snímá nepřetržitě kamera, takže chovatelé mají přehled o tom, co se v hnízdě děje, aniž by citlivé dravce rušili. Starší pár je umístěn ve voliéře v zázemí. Zde kamera není, navíc pár je velmi zkušený a na případné asistence chovatelů reaguje bez komplikací," doplnila mluvčí zoo.
Zatím podle ní není jisté, kolik mláďat bude koordinátorem určeno pro vysazení do volné přírody. Projekt Návrat orlosupa bradatého do Evropy je jedním z nejúspěšnějších ochranářských projektů obnovy v přírodě vyhubené populace. Na záchraně dravce, který z Alp vymizel před více než 100 lety a na dalších místech Evropy byl výrazně zredukován, se podílí přes 30 zoologických zahrad a dalších chovných stanic. Poskytují mladé orlosupy pro vypuštění do přírody, kam jich byly navráceny už stovky. Od roku 2009 je do projektu zapojena i ostravská zoo, za tuto dobu poskytla k vypuštění do přírody 20 orlosupů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
