https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostravske-zoo-se-letos-mimoradne-dari-s-rozmnozovanim-orlosupu-bradatych
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostravské zoo se letos mimořádně daří s rozmnožováním orlosupů bradatých

30.3.2025 00:59 | OSTRAVA (ČTK)
Foto | M. Vlčková / Zoo Ostrava
V ostravské zoologické zahradě se letos vylíhla čtyři mláďata orlosupů bradatých, dvě ale musela zoo poslat k pěstounským párům. Orlosupi totiž odchovávají vždy jen jedno mládě. Všechna mláďata prospívají, jak ta u biologických rodičů, tak ta v náhradní péči. V budoucnu by mohla být v rámci mezinárodního repatriačního projektu vypuštěna do přírody, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 
"Letošní sezona u orlosupů bradatých v ostravské zoo je mimořádná. Dvěma párům těchto impozantních dravců se vylíhla celkem čtyři mláďata. Vzhledem k tomu, že orlosupi odchovávají vždy jen jedno mládě, byla 'ta druhá' z obou párů v rámci nezištné spolupráce mezi zoologickými zahradami odvezena k náhradním pěstounům - jedno mládě do Zoo Liberec, druhé do Zoo Goldau ve Švýcarsku," uvedla mluvčí.

Převoz do Švýcarska.
Převoz do Švýcarska.
Foto | P. Vrána / Zoo Ostrava

Podobně jako u některých dalších druhů dravců, vyskytuje se i u orlosupů jev zvaný siblicida, kdy silnější a obvykle starší mládě zabije slabšího sourozence. "Je to zcela přirozený jev a jakási pojistka pro případ nedostatku potravy. Zoologické zahrady se ale snaží, aby bylo odchováno co nejvíce mláďat, protože o to více jich může být vypuštěno do přírody," řekla Nováková.

Připomněla, že zoo chová dva páry orlosupů bradatých a oba se rozmnožují. "Starší pár delší dobu a s větším úspěchem. Odchoval už 11 vlastních mláďat a dvě adoptovaná, mladšímu páru se podařilo zatím odchovat tři mláďata. Mladší pár obývá voliéru v návštěvnické části a jejich hnízdní místo snímá nepřetržitě kamera, takže chovatelé mají přehled o tom, co se v hnízdě děje, aniž by citlivé dravce rušili. Starší pár je umístěn ve voliéře v zázemí. Zde kamera není, navíc pár je velmi zkušený a na případné asistence chovatelů reaguje bez komplikací," doplnila mluvčí zoo.

Krmaní mláděte rodiči.
Krmaní mláděte rodiči.
Zdroj | Zoo Ostrava

Zatím podle ní není jisté, kolik mláďat bude koordinátorem určeno pro vysazení do volné přírody. Projekt Návrat orlosupa bradatého do Evropy je jedním z nejúspěšnějších ochranářských projektů obnovy v přírodě vyhubené populace. Na záchraně dravce, který z Alp vymizel před více než 100 lety a na dalších místech Evropy byl výrazně zredukován, se podílí přes 30 zoologických zahrad a dalších chovných stanic. Poskytují mladé orlosupy pro vypuštění do přírody, kam jich byly navráceny už stovky. Od roku 2009 je do projektu zapojena i ostravská zoo, za tuto dobu poskytla k vypuštění do přírody 20 orlosupů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.3.2025 08:37
Ostravským zoologům gratuluji, je vidět, že odchovy zvládají bezchybně. Mám jedno velké přání, a to vidět tohoto ikonického dravce u nás, resp ve stř Evropě (např Tatry). Orlů i šelem je u nás dosti, avšak žádný/á nepolyká kosti. Spousty nevyužitého matrošu pro bradáče...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist