Otrava Bečvy v datech: Viník se hledá už půl roku
Mezi podezřelými z úniku se ocitla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem (ANO). Firma uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb.
25. září ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) napsal, že najít zdroj ekologické katastrofy na Bečvě bude zřejmě otázkou hodin. Začátkem listopadu Brabec před poslanci litoval toho, že koncem září uvedl, že věří tomu, že viník bude odhalen do několika hodin.
29. září sněmovna se hlasy poslanců ANO a ČSSD odmítla zabývat únikem škodlivin do Bečvy. Zařadit to jako zvláštní bod schůze požadovali občanští demokraté, Piráti a lidovci.
1. října ministr Brabec uvedl, že podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se znečištění do Bečvy možná dostalo z kanálu vedoucího do řeky z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Chemičku Deza vyloučila z možného podílu na havárii v Bečvě ČIŽP i policie, dodal.
27. října do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince unikla neznámá látka. Na hladině se vytvořila pěna. Podle starosty Roberta Stržínka (ANO) se látka do Bečvy dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie v září do řeky unikl kyanid. Výsledky rozborů vody prokázaly zvýšené množství niklu, analýza nepotvrdila ve vodě zvýšený obsah kyanidů.
4. listopadu Brabec poslancům odmítl říci nové informace k ekologické katastrofě na Bečvě. Podle něj by to mohlo mařit vyšetřování. Podobně se vyjádřil ředitel ČIŽP Erik Geuss.
10. listopadu Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že znalecký posudek, odkud v září unikl jed do řeky Bečvy, má být hotov do 20. prosince.
13. listopadu se havárií na Bečvě zabývali poslanci, debata ale nevedla k žádnému závěru. Opoziční poslanci poukazovali na to, že zářijový případ stále vzbuzuje mnoho otázek. Poslanců nakonec nebylo v jednacím sálu tolik, aby mohli hlasovat.
16. listopadu mluvčí policejního prezidia uvedla, že policie neuvalila na kauzu otravy řeky informační embargo.
17. listopadu vsetínští kriminalisté dělali na řece vyšetřovací pokus, znovu se kvůli tomu vrátili za tři dny.
24. listopadu do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince znovu unikla neznámá látka. Na hladině se opět vytvořila pěna.
30. listopadu uvedl internetový Deník Referendum, že v den otravy řeky Bečvy se v chemičce Deza stala havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ČTK řekl, že 20. září se v Deze stala provozní událost, jež neměla charakter havárie. Ze své podstaty nemohla být podle něj příčinou otravy ryb v Bečvě.
1. prosince ministr Brabec uvedl, že nevidí důvod k rezignaci kvůli otravě Bečvy, k níž ho vyzvali Starostové a nezávislí (STAN). Existoval by pouze v případě, že by selhal on nebo jeho resort, řekl.
2. prosince do Bečvy kanálem vedoucím z bývalého továrního areálu Tesla Rožnov opět unikla neznámá látka. Podle Brabce ČIŽP kontroluje kvůli únikům cizorodých látek 15 firem včetně valašskomeziříčské chemičky DEZA.
9. prosince ČIŽP uvedla, že výsledky rozborů vzorků vody z Bečvy ve Valašském Meziříčí splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Podle valašskomeziříčské radnice rozbory vody, které nechal udělat zdejší vodoprávní úřad, prokázaly zvýšené množství fosforu.
21. prosince znalec požádal o prodloužení lhůty potřebné k vyhotovení klíčového posudku; prodloužena byla do konce února.
22. ledna 2021 opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámily, že budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k případu otravy Bečvy. Pokud neuspějí, založí expertní tým.
1. února soudní znalec Jiří Klicpera v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu Bečvy nezavinila Deza. Už o několik dnů dříve v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka už zná. Konkrétní ale nebyl.
2. března předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řek, že lidovci chtějí na aktuální schůzi Sněmovny zařadit bod o zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě.
3. března znalec Klicpera oznámil, že znovu požádal o prodloužení lhůty pro vypracování posudku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Miluna z Hor
20.3.2021 06:58Josef BIS
20.3.2021 07:06 Reaguje na Miluna z HorJosef BIS
20.3.2021 07:23 Reaguje na Miluna z HorVáclav Kain
20.3.2021 08:19 Reaguje na Josef BISPavel Hanzl
20.3.2021 08:25 Reaguje na Václav KainVáclav Kain
20.3.2021 09:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.3.2021 13:47 Reaguje na Václav KainNěco podobného jako proti panu Drahošovi, ale ve větším. Odhaduji to podle toho, že u nást zabírá a čecháček je schopen zvolit si třeba orangutana do vedení země, pokud projde tou správnou masírkou.
Pavel Hanzl
20.3.2021 08:24 Reaguje na Josef BISPavel Hanzl
20.3.2021 13:36 Reaguje na Josef BISBiden se mi zatím líbí, připadá mi trochu jako Reagan...
Jiří Daneš
20.3.2021 19:52 Reaguje na Josef BISJiří Daneš
20.3.2021 19:54 Reaguje na Jiří DanešJiří Daneš
20.3.2021 19:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.3.2021 08:21 Reaguje na Miluna z HorProč se Češi, národ Masarykův, nechal tak doblbnout, že si zvolil do vedení státu zcela naskutečné jedince z psychiatrických léčeben a kriminálů?? Má nějaký stát z vyspělého světa horší paravládu?
Václav Kain
20.3.2021 09:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.3.2021 13:39 Reaguje na Václav KainV jakékoliv normální zemi by premiér při prvním podvodu letěl jak namydlenej blesk.
Jak je možný, že trestně stíhaný jedinec jde vůbec do voleb a ještě je vyhraje?
Existuje něco takového jinde na světě?
Možná v Taralingapatam nebo na Paroubkově Marsu.
Miroslav Vinkler
20.3.2021 08:58Nastaveno nelichotivé zrcadlo úrovně ochrany ŽP v ČR, to je přece základní poselství Bečvy.
Osobně jsem přesvědčený, že došlo k úmyslnému maření vyšetřování , ale dokázat to nemohu a je to pouze spekulace.
Frustrující je spíše poznání, že v nadcházejících parlamentních volbách nevidím ani jednu stranu, která by se skutečně zasazovala o prosazení ochrany životního prostředí jako priority č.1.
Břetislav Machaček
20.3.2021 09:25 Reaguje na Miroslav Vinklerbýt někteří i horší, než ti dosavadní. Obávám se smrsknutí
ochrany ŽP na podporu OZE podle instrukcí EU a kosmetické úpravy
ve smyslu bezzásahu, samovýsevu, privatizace státních lesů atd.
Vše dohromady bude mít další negativní dosah na energetiku a
na hospodaření v lesích. Jedni se nebudou o lesy starat vůbec
a druzí ty státní koupí a vyrabují. Snad se mýlím, ale asi ne.
Pavel Hanzl
20.3.2021 13:44 Reaguje na Břetislav MachačekNavíc Green deal není jen o OZE, ale určitě jste to nečetl.