https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/panama-musela-kvuli-suchu-pristoupit-k-prisnejsi-regulaci-provozu-v-kanalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Panama musela kvůli suchu přistoupit k přísnější regulaci provozu v kanálu

20.4.2023 10:43 | PANAMA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Provozovatel Panamského průplavu, který spojuje Atlantský a Tichý oceán, musel kvůli nedostatku vody přistoupit k omezení námořního provozu. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Důvodem je sucho. Situace ale zatím není tak vážná jako v roce 2019, kdy kanál zaznamenal výrazný propad příjmů. Není jasné, dokdy bude nynější omezení trvat.
 

K provozu plavební infrastruktury slouží přehrady a umělá jezera, která poskytují vodu také hlavnímu městu a jeho okolí. V oblasti bydlí zhruba polovina obyvatel Panamy, kde žije na 4,3 milionu lidí. Hladina umělého jezera Alhajuela podle úřadů klesla k hodnotám, které by znemožnily provoz kanálu, a proto bylo nutné zavést restrikce.

Provozovatel oznámil, že maximální povolený ponor se snižuje na 47,5 stopy, což je zhruba 14,5 metru. To znamená, že provozovatelé lodí musí snížit váhu přepravovaného nákladu. Úřady uvedly, že opatření je dočasné a bude odvoláno, co nejdříve to bude možné. Podle provozovatele je důvodem opatření nedostatek srážek.

Situace však není zatím tak špatná jako v roce 2019, kdy kanál omezil ponor na 44 stop a zaznamenal výrazný propad příjmů z mýtného.

V květnu začíná v oblasti sezona dešťů, která trvá do listopadu a mohla by přinést zlepšení podmínek pro dopravu v kanálu, dodává agentura EFE.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist