https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/papez-frantisek-pojede-na-letosni-klimatickou-konferenci-osn-v-dubaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Papež František pojede na letošní klimatickou konferenci OSN v Dubaji

2.11.2023 10:30 (ČTK)
rantišek často vyzývá k větší ochraně životního prostředí ve svých projevech i písemných dokumentech. Učinil tak například v encyklice, což je jeden z nejvýznamnějších papežských dokumentů, kterou s označením Laudate si vydal v roce 2015.
rantišek často vyzývá k větší ochraně životního prostředí ve svých projevech i písemných dokumentech. Učinil tak například v encyklice, což je jeden z nejvýznamnějších papežských dokumentů, kterou s označením Laudate si vydal v roce 2015.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Papež František poletí na letošní klimatickou konferenci OSN, která se uskuteční od 30. listopadu do 12. prosince ve Spojených arabských emirátech. Papež to řekl v rozhovoru, který odvysílala italská stanice Rai 1. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve zúčastní klimatické konference COP (Conference of the Parties). Podle papeže cílem letošní konference COP 28 má být přijetí povinných závazků týkajících se omezení používání fosilních paliv a rozvoje obnovitelných zdrojů.
 

"Ano, pojedu do Dubaje. Myslím, že odjedu 1. prosince a budu tam do 3. prosince. Zůstanu tam tři dny," uvedl papež v odpovědi na otázku, zda se chystá zúčastnit letošní klimatické konference.

František často vyzývá k větší ochraně životního prostředí ve svých projevech i písemných dokumentech. Učinil tak například v encyklice, což je jeden z nejvýznamnějších papežských dokumentů, kterou s označením Laudate si vydal v roce 2015.

K tématu se papež vrátil v říjnovém dokumentu Laudate Deum. V části pojmenované "Co očekávat od COP 28 v Dubaji?" uvedl, že přechod na obnovitelné zdroje energie a omezování fosilních paliv je stále příliš pomalý. Politiky vyzval, aby přijali závazky v energetické oblasti, které poslouží k omezení růstu průměrné teploty ve srovnání s předprůmyslovou érou do 1,5 stupně. Takové závazky podle hlavy katolické církve musí být efektivní a snadno sledovatelné. Cílem je odstartovat proces, který má být "drastický, intenzivní a počítající s podporou všech".

Podle papeže je odstartování takového procesu jediným způsobem, jak vrátit mezinárodní politice věrohodnost. Považuje to také za konkrétní způsob, "jak výrazně snížit oxid uhličitý a včas se vyhnout horšímu zlu".

Budoucnost fosilních zdrojů bude zřejmě jeden z hlavních bodů konference, která se uskuteční ve státě, pro který prodej ropy a plynu představuje jeden z hlavních příjmů. Další bodem diskuze bude patrně financování a používání kompenzačních mechanismů pro chudší země.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

2.11.2023 11:29
Pokud na tu klíma konferenci kromě papeže pojede i Greta tak se nemáme čeho do budoucna bát a obavat.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

2.11.2023 13:27 Reaguje na karel krasensky
1**
Amen
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.11.2023 10:28
Že by ve Vatikánu neměli dost peněz na chlebíčky? Kdyby seděl na zadku doma, udělal by líp. Kolik by se ušetřilo leteckého paliva,
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist