Pár supů bělohlavých odchovává v ostravské zoo své první mládě
"Nakonec se ptákům nyní daří úspěšně odchovávat mládě. Byla k tomu zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že i do budoucna budou fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být poskytnuta pro vypuštění do volné přírody," uvedla mluvčí.
Pár supů bělohlavých byl v zoo sestaven v roce 2019. Samice byla v červnu dovezena z lotyšské Zoo Riga a samec pochází ze Zlína. Již v prosinci téhož roku chovatelé pozorovali její páření se samcem a stavbu hnízda.
"První snůšky a inkubace vajec ale provázela nezkušenost páru, samice seděla jen přerušovaně, proto jsme vejce odebrali do líhně a do hnízda umístili podkladek. Pár se nakonec naučil na podkladku sedět a střídat se v inkubaci, vejce ale nebylo oplozené," uvedla zooložka Adéla Obračajová. O rok později pak chovatelé snesené vejce opět vyměnili za podkladek. Vejce sice ji bylo oplozené, ale zárodek v době inkubace odumřel.
"Třetím rokem jsme zvolili jinou strategii. První snesené vejce jsme odebrali do líhně bez náhrady za podkladek, abychom u páru vyvolali druhou náhradní snůšku. Samice opravdu snesla druhé vejce, které jsme ponechali ptákům na hnízdě. Před líhnutím prvního sneseného vejce proběhla výměna vajec na hnízdě. Chtěli jsme, aby supi zažili proces líhnutí. Díky výměně jsme také zjistili, že i druhé vejce je oplozené, a nechali je vyvíjet v inkubátoru. Abychom měli k dispozici případně adoptivní rodiče, nabídli jsme podkladek na druhé hnízdo, které si postavil náš starý chovný pár v sousední boudě, a následně podložili i oplozené vejce," uvedla Obračajová. Líhnutí ale nepřežilo ani jedno z mláďat.
Letos chovatelé loňský postup zopakovali. První vejce bylo oplozené, ale zárodek odumřel. Druhá snůška ale byla již úspěšná a mládě se vylíhlo. "Proces probíhal ukázkově, pár se tedy opravdu poučil z předchozího nezdaru. Další fází bylo krmení. Ačkoli pár nikdy nekrmil, druhý den po vylíhnutí začala samice instinktivně vyvrhovat potravu a mládě krmit. Samec zpočátku krmení pouze pozoroval a jen se střídal v zahřívání mláděte. Po několika dnech ale také začal krmit a oba nyní odchovávají svého potomka příkladně bez jakékoliv naší pomoci," doplnila Obračajová. Chovatelé tak doufají, že v následujících sezonách pár využije získané zkušenosti a bude se dále rozmnožovat.
Sup bělohlavý je nejpočetnější evropský sup. Na řadě míst byl ale v minulosti vyhuben. Díky odchovu v lidské péči však mohl být znovu navrácen do přírody. Kromě jižní Evropy se tento mrchožrout vyskytuje v subtropickém pásmu Asie a Afriky.
reklama