https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-distribuuji-podpisove-archy-proti-spalovne-nebezpecnych-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice distribuují podpisové archy proti spalovně nebezpečných odpadů

30.5.2023 10:22 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Obnovenou petici proti spalovně nebezpečných odpadů v Rybitví na Pardubicku už lidé mohou podepisovat. Podpisové archy jsou například v pardubickém turistickém centru. Město Pardubice a okolní samosprávy rozhodly, že ve sběru podpisů budou pokračovat. Zatím má 10 000 podpisů, ale některé nejsou platné, uvedla radnice.
 

Pardubice a okolní obce chtějí zabránit obnovení spalovny, od roku 2006 o to usiluje firma AVE CZ. Nedávno získala kladný posudek EIA, dál potřebuje integrované povolení a stavební povolení, než může začít stavět. Získat všechna povolení je dlouhodobý proces. Projektovaná maximální kapacita zařízení je 20 000 tun nebezpečného odpadu ročně.

"Momentálně je podpisový arch k dispozici v Turistickém informačním centru Pardubice na třídě Míru a stánek s peticí bude umístěn na Aviatické pouti a festivalu Rock for People v Hradci Králové. Pro město je přitom důležité nyní získat podpisy těch, kteří petici doposud vůbec nepodepsali, nebo předtím nevyplnili správně potřebné údaje," uvedla radnice.

Petici podepsalo 10 000 lidí, další osm stovek elektronicky. Zástupci města ji v dubnu předali Senátu. Následně se ukázalo, že některé podpisy nejsou platné. Signatáři uvedli často jen město. "U adresy je nutné uvést město, ulici, číslo popisné a poštovní směrovací číslo, nikoli třeba pouze název města. V následujících dnech do pardubických ulic vyrazí také dobrovolníci, kteří budou mít u sebe podpisový arch," uvedla radnice.

Petice z roku 2009 byla úspěšnější. Proti obnovení provozu se vyslovilo téměř 50 000 lidí, ministerstvo nakonec vydalo záporné stanovisko EIA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jiří Klicpera

Jiří Klicpera

30.5.2023 13:35
Petici by měli podepisovat ti, co tomu aspoň trochu rozumí, ne kdekdo, komu strčí papír pod ruku. To za prvé. Za druhé: Co se bude dělat s příslušnými odpady, když nebude možné je kontrolovaně a pod technologickým dozorem odborníků řádně energeticky využívat? Nechají si dotyční místo spalovny postavit na kraji města skládku nebezpečných odpadů, jaká tam už byla u Rosic (STOH I-V), než se v té spalovně z velké části spálila? Zdaleka ne všechno lze recyklovat, navíc recyklované hmoty nemají obvykle vlastnosti původních. Začarovaný kruh, což? Ta původní spalovna fungovala 10 let a nikomu v Pardubicích nevadila. Když se v ní přestal spalovat přebytečný biologický kal z ČOV, nastal problém kam s ním, a muselo se do toho vrazit asi 300 milionů hned zkraje. Pocítili to občané na výši stočného. Kdyby se do spalovny dával potřebný objem do údržby, žádný problém by tu nebyl. Ale tehdejší vedení chemičky bylo jiného názoru a ještě dnes bych ho hnal k veřejné odpovědnosti. A také úřad, který dovolil (resp. nic nekonal) rozdělení technologie BČOV na čistírnu a spalovnu, v rozporu se zákonem 100/2001 Sb. Spalovny byla totiž původně určená především ke spalování přebytečných kalů z čistírny, pro které nemohlo být v důsledku kontaminace chemií jiné využití. Dnes se ty kaly ukládají na skládku ve Zdechovicích - to je ekologické řešení? Přemýšlet, přátelé!!!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.5.2023 15:11 Reaguje na Jiří Klicpera
👍
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

31.5.2023 07:16 Reaguje na Jiří Klicpera
Naprosto souhlasím.

Jak se v článku píše:

"Momentálně je podpisový arch k dispozici v Turistickém informačním centru Pardubice na třídě Míru a stánek s peticí bude umístěn na Aviatické pouti a festivalu Rock for People v Hradci Králové..."

Tak to asi požádají o podpis každého, kdo ještě udrží v ruce kelímek s pivem, ne?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist