https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/parizske-muzeum-vystavuje-tapiserie-ktere-se-lidskym-dotekem-rozsviti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pařížské muzeum vystavuje tapiserie, které se lidským dotekem rozsvítí

8.5.2024 01:04 | PAŘÍŽ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V pařížském muzeu moderního umění Palais de Tokyo v těchto dnech návštěvníci dostávají pro muzeum neobvyklé instrukce: sahejte na exponáty. V prostoru totiž visí tapisérie, které se pod lidským dotekem rozsvítí a začnou hrát, láká na výstavu agentura AFP.
 
Autorkou děl využívajících rostliny i moderní technologie je francouzsko-americká umělkyně Chloé Bensahelová. Její nejnovější projekt se jmenuje The Transplants s odkazem na rostliny v tapisériích. Díla v přírodních barvách s geometrickými motivy Bensahelová utkala s použitím lnu, bavlny a hedvábí, ale také z vláken kopřiv nebo ostružin.

"Jsou součástí skupiny děl pojmenované Transplants, která tvořím průběžně. Tapisérie jsou utkané z invazivních rostlin jako jsou kopřivy nebo ostružiny, což jsou rostliny přivezené během koloniálních výprav v 19. století," vysvětluje pozadí svého díla Bensahelová, která často hovoří o svém rozmanitém původu. Třicátnice má totiž kořeny po celém Středomoří, včetně Maroka nebo Alžírska.

V muzeu Palais de Tokyo do 30. června visí tři tapisérie oddělené černými závěsy. Když je návštěvník pohladí, pod rukama se mu textilie postupně rozzáří a sálem začnou znít byzantské písně. Vedle rostlinných vláken jsou v tapisérii také vodivé měděné drátky. "Tapiserie je napojena na počítačový systém, jenž neustále vysílá frekvenci, která je propojí s lidským tělem, které je také vodivé, a spouští zvukový systém," vysvětluje Bensahelová.

Systém vytvořila v roce 2019, když během umělecké rezidence v pařížské výrobně gobelínů poznala inženýry společnosti Google. Sama pak nejprve pomocí elektrod umístěných na rostliny zaznamenávala frekvence, které vysílaly a ty pak přetvořila ve zvuky. Později začala na zvukové části projektu spolupracovat se sborem La Tempête a americkou skladatelkou Caroline Shawovou.

Svět rostlin vnímá umělkyně jako alegorii lidské společnosti, protože rostliny také svým způsobem vyprávějí "o migraci, kulturní hybridizaci a odolnosti". Prostřednictvím tapisérií chce "zhmotnit něco, co je neviditelné", protože u rostlin podle Bensahelové stejně jako u lidí "právě dotykem objevíte tajemství nebo zašifrovanou zprávu."


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist