Petici za neziskové zásobování vodou Senát označil za nedůvodnou
Autoři petice kritizovali zejména privatizace provozování vodovodů a kanalizací. Zástupce petentů Radek Novotný mluvil o protiprávním jednání a o miliardových škodách. Důsledkem jsou vysoké ceny vody, míní. Punčochář podotkl, že platby za vodné a stočné jsou cenou za službu dodávky pitné vody a odvodu a vyčištění vody odpadní. Zisk reguluje ministerstvo financí, připomněl.
Signatáři petice žádají také uzákonění zásady, že zásobování vodou a čištění odpadních vod jsou prováděné ve veřejném zájmu. Kvůli tomu by vodárenské firmy měly být transformovány do podoby veřejně prospěšných, tedy neziskových společností. Vlastnictví, správa a kontrola vody, infrastruktury a hospodaření s vodou musí být v rukou veřejné správy, tedy státu nebo obcí, žádají petenti.
Senátorka Alena Hubáčková (za KDU-ČSL) pokládá za nepřijatelné, že autoři navrhují prakticky znárodnění vodohospodářství. Senátor ODS Tomáš Goláň (ODS) míní, že ve vodohospodářství problémy existují. Důležité podle něho bude, jak se zákonodárci postaví k ústavnímu zakotvení ochrany vody, předloha by měla podle Goláně ochránit i hospodaření na infrastruktuře. V tomto volebním období Sněmovny se ale příslušný návrh ústavního zákona už pravděpodobně nestihne přijmout.
Petici fyzicky podepsalo zhruba 16 800 lidí, a horní komora ji tak musela projednat na své schůzi. Ústavní zakotvení práva na přístup k pitné vodě je jedním z deseti požadavků petice, kterou organizoval Nadační fond Pravda o vodě.
reklama