https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plaze-v-hongkongu-znecistuji-odhozene-rousky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pláže v Hongkongu znečišťují odhozené roušky Video

19.3.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Odhozené masky, roušky i použité respirátory se hromadí na plážích i ulicích Hongkongu a představují významnou zátěž pro životní prostředí.
Odhozené masky, roušky i použité respirátory se hromadí na plážích i ulicích Hongkongu a představují významnou zátěž pro životní prostředí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Možná právě teď šijete ochranné roušky, protože momentálně vypadají jako opravdu dost užitečná věc. Za pár měsíců už, doufejme, zapotřebí nebudou. Co s nimi pak bude dál? Možná se stanou další součástí nevyužívaného odpadu, který se někde bez ladu a skladu povaluje. Třeba jako v Hongkongu. Píše o tom Reuters.
 

Odhozené masky, roušky i použité respirátory se hromadí na plážích i ulicích Hongkongu a představují významnou zátěž pro životní prostředí. Jsou splachovány do moře, které znečišťují a ohrožují tím i mořské živočichy.

„Prozatím sice nebylo popsáno, že by mohlo dojít k přenosu viru z roušky použité nakaženým člověkem na zvíře, ale to nikoho neospravedlňuje k tomu, aby se jich zbavoval tímto způsobem,“ říká Laurence McCook, předseda Oceans Asia, hongkongské pobočky WWF. V metropolitním regionu se nachází 7,4 milionů obyvatel a jednorázové roušky tu požívají už několik týdnů prakticky všichni. Jde to znát.

Na sto metrech pláže se mu podařilo za 90 minut nasbírat 70 masek a podobný je stav i na neobývaných a izolovaných ostrovech v okolí města. „Nikdo nechce vyrazit na výlet do lesa nebo na pobřeží a nacházet všude poházené roušky a masky. Je to zrovna tak nehygienické jako nebezpečné,“ dodává McCook. „Lidé si myslí, že se chrání a že je třeba ochránit každého. Ale pokud se pak zbavují ochranných pomůcek tímhle způsobem, je to od nich do krajnosti sobecké.“

Masky a respirátory jsou navíc vyráběny z polypropylenu a dalších plastů, které vynikají dlouhou životností a v přírodním prostředí velmi pomalým rozkladem. Jejich úklid a sběr je kvůli potenciálnímu riziku přenosu viru na člověka zatím komplikovanou záležitostí.

Ani s řádně vyhozenými maskami ale nemají v Hongkongu vyhráno. I když jsou ze své podstaty recyklovatelné, kvůli znečištěné lidskými slinami jsou považovány za pro recyklaci nevhodné. Končí proto na skládkách, kde se tento potenciálně medicínský odpad nebezpečně vrší. Hongkong ročně vyprodukuje 6 milionů tun odpadů a recykluje méně než 30 % z něj.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DV

Dana Vojáčková

25.3.2020 01:57
Zdravím, právě jsem se ptala na stránkách min. zdravotnictví, proč nikde nenajdeme informace o správné likvidaci použitých jednorázových roušek.Bez odpovědi, moje otázka se nedala zaškatulkovat, jak mi bylo sděleno. Valí se na nás spousty inf.od politiků, zdravotníků i hygieniků, ale otázky životního prostředí a ekologie nikoho netrápí.Co udělat pro osvětu v této otázce a kdo musí informovat? Děkuji za pozornost.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

25.3.2020 17:54
Krásný den.
typicky je to netkaná textilie z polypropylenu. Tedy plast. Ale pokud je infikovaná, tak by neměla přijít do obyčejného plastu, leda snad po 4 dnech, kdy už ten virus nebude patogenní.
Celkem dobře to lze spálit ve spalovnách, bylo by ale vhodné vyčlenit v každé obci nějaký plastový pytel, a zacházet s tím jako s nebezpečným odpadem v nemocnicích.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist