https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-stretu-aut-se-zviraty-loni-stoupl-na-15.349-na-jare-je-riziko-vyssi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počet střetů aut se zvířaty loni stoupl na 15 349, na jaře je riziko vyšší

14.3.2022 16:05 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Počet střetů vozidel se zvířaty se loni podle policejních statistik zvýšil o skoro 800 případů na 15 349 incidentů. Při nehodách zemřel loni jeden člověk. V prvních měsících letošního roku navíc počet střetů dál roste. Odborníci varují, že s příchodem jara se bude riziko srážek ještě zvyšovat.
 

Jen v lednu letošního roku se podle statistik na českých silnicích stalo 1135 srážek s lesní zvěří, což je oproti minulému roku nárůst o 217.

"Potkávají se tu dvě mimořádné věci, na které si musí obě strany zvyknout. Jedna strana je stále houstnoucí provoz. Druhá strana je to, že kromě hledání potravy v blízkosti silnic začínají zvířata také migrovat či si hledat partnera, čili jsou mnohem aktivnější než třeba v zimě, kdy je jejich jedinou prioritou shánění potravy," řekl ředitel kanceláře ústřední výkonné rady Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Zdeněk Kůta z Mysliveckého spolku Loreta Bolina pak upozorňuje i na časté rušení zvěře lidmi. Roli může hrát i přemnožení některých druhů, i když o celkové přemnožení zvěře podle myslivců nejde. Podle údajů ze serveru srazenazver.cz, který funguje pod Centrem dopravního výzkumu, jsou nejčastější kolize s divokým prasetem, srncem obecným a zajícem polním. Server uvádí také informace, v jakých lokalitách lze očekávat zvýšený výskyt zvěře.

Přibývání incidentů potvrzuje i pojišťovna Uniqa, podle které počet srážek jejích klientů se zvěří v posledních třech letech každoročně roste o osm až 12 procent. "Velké množství srážek je paradoxně v poslední době poblíž obcí, anebo i přímo v obcích, například na náměstí poblíž centrálních parčíků nebo v udržovaných zelených pruzích u silnic," uvedla mluvčí Eva Svobodová.

Nejvíce případů pojišťovna registruje ve středních Čechách a na Vysočině, v Praze pak například z okolí Klánovického lesa. Podle Svobodové postupně roste i výše hmotných škod zejména s tím, jak rostou ceny aut a oprav. "Například škoda na terénním Mercedesu po srážce se srnou se vyšplhala na 400 000 korun, jenom přední sklo se všemi čidly a vyhříváním stálo k 100 000 korunám," dodala Svobodová.

Častější výskyt zvěře poblíž obcí nebo přímo v nich je podle Stýbla výsledkem dlouhodobého procesu, kdy si zvířata postupně uvědomila, že se jim v blízkosti lidí žije lépe. Upozornil však, že jde o dlouhodobý jev.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist