Podmáčené pole přeměnili v Novosedlech v biocentrum, v obci se zlepšilo klima
Díky proměně krajiny se podařila zvýšit biodiverzita a zlepšit klima. Spolu se starostou Janem Mondekem (PRO Novosedly) letos projekt přihlásili do soutěže Jihomoravského kraje Cena za krajinu, nápad ocenila i veřejnost.
Pro zemědělce byla takto podmáčená půda nevýhodná. "Oni pole obdělávali, ale Dyje si po narovnáni stále hledala svou cestu, proto byla podmáčená. Zemědělci na jaře zaseli, ale někdy jim voda pole vytopila a nic nesklidili," popsala Ondrášková.
Nejvíce podmáčené plochy obec využila k vybudování biocentra. Vyhloubila tři tůně, které se naplnily spodní vodou, a několik struh. Vodní plochy, které ani při velkém suchu nevysychají, obrůstají rákosem, keři a trávami. Obec také vysadila 146 listnatých stromů, například dubů, třešní, jilmů nebo habrů. V porostech našlo úkryt mnoho zvířat. "Běhají tu zajíci, srnky, z ptáků tady máme třeba vzácného čápa černého. Nad tůňkami létají vážky, žijí v nich obojživelníci. Dokonce i divoké prase tu je," uvedla Ondrášková, zatímco stojí na střeše zarostlého bunkru, z níž je výhled na celou plochu.
Podle Ondráškové je také v biocentru rozhodně lepší klima. Zorané pole se v létě bez problémů ohřeje až na 50 stupňů. "Biocentrum lépe pohltí sluneční záření a vzduch je zde vlhčí i chladnější," popsala zastupitelka obce, ve které lze najít i pozůstatek lužních lesů nebo suchou stepní oblast.
Vybudování biocentra stálo více než dva miliony korun, na investici získala obec dotaci. V budoucnu by takových míst mohlo vzniknout i více. "Například na poli, kde je letos kukuřice, se na jaře objevilo podmáčené místo, se kterým budeme něco také možná dělat," řekla Ondrášková. Starosta doplnil, že zeleň se snaží udržovat i na dalších místech v obci, před několika lety vysázeli lipovou alej.
Ve druhém ročníku Ceny za krajinu projekt vyhrál v hlasování veřejnosti a má ještě šanci uspět i v některé z dalších kategorií, o nichž rozhoduje odborná komise. Účast vnímá Mondek s Ondráškovou jako cestu, jak ostatní inspirovat. "Přišlo mi fajn, že tady tento projekt máme a chtěl jsem jej přiblížit lidem, aby viděli, že podobná opatření mají smysl," vysvětlil starosta.
Podle Ondráškové je v oblasti životního prostředí důležitá také osvěta. "Je potřeba říct, že je nutné s přírodou něco dělat a vrátit jí to, co jsme jí jako lidé sebrali. Lidé mají na domech černé střechy, okolo kamení a klimatizační jednotku. Když ale vysadí stromy a zasejí trávu, bude se jim také lépe dýchat," doplnila zastupitelka.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (21)
Michal Uhrovič
11.9.2023 11:08Ale černá střecha a klimatizace je jednodušší ...
Jiří Svoboda
11.9.2023 11:27Slavomil Vinkler
11.9.2023 11:40 Reaguje na Jiří SvobodaSlavomil Vinkler
11.9.2023 16:20 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
12.9.2023 10:32 Reaguje na Slavomil VinklerHliník ale také nezůstane lesklý a v infraoblasti zase skoro nic nevyzařuje. Klimaticky tedy vyjde lesklý hliník a špinavá bílá nastejno.
Ideální povrch je taková bílá, která maximálně odráží sluneční záření včetně blízké infračervené a v oblasti tepelného záření vyzařuje jako divá (jako všechny běžné povrchy)
Marcela Jezberová
11.9.2023 14:15 Reaguje na Michal Krátkýsmějící se bestie
11.9.2023 18:17 Reaguje na Marcela JezberováMichal Krátký
11.9.2023 14:56Takže sice bude prase divoké a v tůních střevlička, ale pro listonohy nebo bahňáky to už není. Ideální by bylo kompenzovat zemědělcům tyto rozlivy s tím, že po cca roce až dvou je nutné je zase zorat (a tím je "revitalizovat").
Slavomil Vinkler
11.9.2023 16:15 Reaguje na Michal KrátkýMěli by se evidovat a udržovat jako oko v hlavě a kompenzovat zemědělci náklady na údržbu,= občas poorání a zasetí.
Radek Čuda
11.9.2023 15:35Dalibor Motl
11.9.2023 16:02Jiří Kvítek
17.9.2023 15:55 Reaguje na Dalibor MotlPřesně!
Zmatek v základních pojmech je charakteristickým znakem těchto "bioklimatických odborníků".
Vliv na klima (podnebí) je v tomto případě
zanedbatelný a jak že to "změřili"?
Inu, pohledem z okna!
Břetislav Machaček
12.9.2023 08:33Hodí balík slámy do meliorační svodnice a už je pole plné kaluží. Kdyby se
z každého pole se zanedbanou meliorací měl udělat mokřad, tak už není kam
sít a kam sázet zemědělské plodiny. Neudržovat drenáže v polovině měst
a vesnic, tak jsou z nich Benátky s bazény místo sklepů. Vím o čem píšu,
protože to vidím nejen v okolí, ale i u sebe doma, když mi chtěli nařídit
ucpat drenáž z pozemku a sklepních prostor studovaní ekologové a nezbylo než aby jim to vysvětlil stavař ze sousední kanceláře.
Jaroslav Pobeha
13.9.2023 10:15 Reaguje na Břetislav MachačekEšte raz pre vás - je to denundačné územie okolo rieky a tam má byť primárne riparská zona - miesto na prípadné rozlivy a mokrade.