https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podvodnici-zacali-zneuzivat-zajem-o-fotovoltaiky-slibuji-nerealnou-navratnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podvodníci začali zneužívat zájem o fotovoltaiky, slibují nereálnou návratnost

27.2.2023 10:33 | PRAHA (ČTK)
Podvodní obchodníci, takzvaní energošmejdi, začali zneužívat prudký nárůst zájmu o obnovitelné zdroje energie. Někteří dodavatelé lákají zákazníky na nereálnou návratnost solárních elektráren. Ta může být v některých případech až čtyřikrát delší, než slibují. Upozornila na to poradenská společnost EGÚ Brno. Poptávka po fotovoltaických elektrárnách nebo tepelných čerpadlech byla loni rekordní, počet instalací stoupl několikanásobně.
 

Podle poradenské firmy se reálná návratnost nejčastěji navrhované fotovoltaiky s bateriovým úložištěm pro běžný rodinný dům při využití dotace pohybuje kolem 11 let, bez dotace pak možná až o deset let déle. Někteří dodavatelé však podle společnosti poskytují klientům zavádějící informace o mnohem nižší návratnosti.

"Takové kalkulace vznikají zejména započtením loňských extrémně vysokých cen elektřiny do celé doby provozu elektrárny. Cena silové elektřiny však od té doby klesla o více než 80 procent, pokles bude pokračovat i v následujících letech a brzy se to bude výrazně podepisovat na snižování účtů u koncových odběratelů,“ řekl ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer. Někteří dodavatelé podle něj uvádějí dobu pro návratnost investice do fotovoltaiky pro domácnosti i na úrovni tří let. "Návratnost solárních elektráren v řádu nižších jednotek let však nebyla reálná nikdy," zdůraznil.

Někteří obchodníci podle něj do kalkulací o návratnosti nezapočítávají ani náklady na servis, nutnou průběžnou výměnu komponentů nebo náklady na úpravu odběrného místa, což dál prodlužuje konečnou návratnost investice do zařízení.

"U některých dodavatelů lze aktuálně nalézt informace o návratnosti fotovoltaiky pro domácnosti na úrovni tří let. Návratnost solárních elektráren v řádu nižších jednotek let však nebyla reálná nikdy,“ upozornil Macenauer.

Neférové praktiky se podle EGÚ Brno objevují především u nových a menších dodavatelů, kteří se na trhu objevili společně s narůstající poptávkou po solárních elektrárnách. "Domácnosti a firmy by se proto neměly nechat zlákat podezřele vypadajícími nabídkami montážních firem bez dohledatelné historie, ale vybírat spíše mezi renomovanými dodavateli. Zároveň by neměly investovat jen z důvodu očekávání rychlé návratnosti,“ dodal Macenauer.

Výrazně rychlejší návratnost než domácí fotovoltaiky mají firemní instalace. Ta se podle výpočtů poradenské společnosti pohybuje většinou mezi čtyřmi až šesti lety. Zároveň ale firma připouští výjimky v obou směrech.

Úřady i energetické firmy upozornily v předchozích týdnech i na další nekalé praktiky takzvaných energošmejdů. Jednou z nich je například zneužívání vládou daných limitů ceny elektřiny a plynu, které používají jako záminku k podpisu často nevýhodných smluv. Klientům přitom vyhrožují například odpojením od odběru. Jiní obchodníci zase vyhrožují spotřebitelům odpojením od odběru kvůli neuhrazení jediné zálohy. Takový postup může být podle Energetického regulačního úřadu v rozporu se zákonem, protože porušení platební povinnosti by mělo být opakované.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.2.2023 12:49
Konečně objektivní informace " návratnost nejčastěji navrhované fotovoltaiky s bateriovým úložištěm pro běžný rodinný dům při využití dotace pohybuje kolem 11 let, bez dotace pak možná až o deset let déle. "

Jaká potom byla návratnost FVE v době nízkých cen elektřiny se nemusíme přesvědčovat. Tehdy jsem se dostal na 25 roků a vzdal jsem to.

Nemohu si odpustit poznámku , že pokud by existovala EU v době průmyslové revoluce , tak bychom byli sto let za opicemi. Dotace poškozují svobodný trh a nevítězí tak nejlepší, ale všehoschopný. Z čehož plyne, že dotace pokrok neurychlují, ale brzdí.
Stejně tak ve vědě - názor vědecké obce je, že pokud by dnes mezi námi byl další Albert Einstein, tak si ani neškrtne , neboť jeho názory by byly v ostrém protikladu k dnes prosazované oficiální doktríně, a na žádný grant by si nesáhl ani náhodou.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.2.2023 16:07
Ale elektrošmejdi přece dělají pro Green Deal nesmírně užitečnou práci. To je přece záměr přesvědčit co nejvíce lidí, aby si FVE namontovali. Každá lež je v takto nastaveném systému dobrá. Copak dělají zelené neziskové organizace něco jiného?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist