https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pojistene-ztraty-z-prirodnich-katastrof-byly-loni-nad-petiletym-prumerem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pojištěné ztráty z přírodních katastrof byly loni nad pětiletým průměrem

10.1.2023 15:56 | MNICHOV (ČTK)
Hurikán Ian se loni na celkových pojištěných ztrátách podílel téměř polovinou.
Hurikán Ian se loni na celkových pojištěných ztrátách podílel téměř polovinou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pojištěné ztráty z přírodních katastrof loni dosáhly zhruba 120 miliard USD (2,7 bilionu Kč). To je výrazně více než průměr za posledních pět let, který činí 97 miliard USD. Většina ztrát souvisela s počasím. Nejnákladnější událostí byl hurikán Ian, který v září zasáhl Floridu. Včetně nepojištěných škod činily celkové ztráty 270 miliard USD, což je zhruba v souladu s průměrem za posledních pět let. Ve své zprávě to uvedla německá zajišťovna Munich Re.
 

"Nelze popřít, že klimatické změny jsou hlavní příčinou ztrát z přírodních katastrof," uvedl hlavní klimatolog Munich Re Ernst Rauch. "Pojištěné ztráty přesahující 100 miliard USD ročně jsou novým normálem," dodal.

Vývoj za loňský rok znamená výrazný posun ve srovnání s obdobím před necelými dvěma desetiletími. Před rokem 2005, kdy v New Orleans řádil hurikán Katrina, pojištěné ztráty po zohlednění inflace podle záznamů Munich Re nikdy nepřesáhly 50 miliard USD ročně. V nedávné minulosti však pětkrát překročily 100 miliard USD. Mnohem vyšší úroveň ztrát v tomto desetiletí přichází v době, kdy se pojišťovny navíc potýkají s prudkým růstem inflace a s vyšší nestabilitou trhu.

Hurikán Ian se loni na celkových pojištěných ztrátách podílel téměř polovinou. Bouře a povodně byly loni obzvláště ničivé. Po hurikánu Ian byly v únoru a březnu nejnákladnější záplavy v Austrálii, kde Munich Re odhadla pojištěné ztráty asi na čtyři miliardy USD. Zajišťovna ale také dodala, že je zatím příliš brzy na to, aby poskytla spolehlivý odhad ztrát způsobených prudkými mrazy, které v prosinci zasáhly Spojené státy.

Nepojištěné ztráty z katastrof jsou mnohem vyšší než ty pojištěné. Nepojištěné jsou ztráty převážně v rozvojovém světě. Země v Africe a v Asii přitom často čelí největšímu náporu dopadů klimatických změn. Loňské ničivé povodně v Pákistánu připravily o život nejméně 1700 lidí a přímé ztráty z této události se odhadují nejméně na 15 miliard USD. Pojištěno tam přitom není téměř nic, upozornila Munich Re.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

11.1.2023 11:43
Pokud se zahušťuje výstavba a ceny nemovitostí i technologií rostou, je vcelku zřejmé, že zasažení stejné plochy poškodí (více staveb) × (dražších staveb).
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist