https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-prakticky-dokoncila-vyklizeni-lutzerathu-pokrocila-jeho-demolice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie prakticky dokončila vyklízení Lützerathu, pokročila jeho demolice

16.1.2023 00:52 | Lützerath (ČTK)
Foto | Arne Müseler / Wikimeda Commons
Policie prakticky dokončila vyklízení západoněmeckého Lützerathu, když se jí podařilo dostat všechny zbývající demonstranty z přístřešků na stromech. Ekologičtí aktivisté si je vybudovali na protest proti demolici této vesnice kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na policii. V Lützerathu, který se v posledních dnech stal v Německu symbolem boje proti změnám klimatu, tak už zůstávala v neděli jen dvojice aktivistů v podzemním tunelu.
 

"Považuji za hrozné, jakému nebezpečí se tito lidé vystavují," řekl už v pátek šéf policie v Cáchách Dirk Weinspach, který se do tunelu sám podíval. Vůbec podle něj není bezpečný. Kdy se policisté pokusí dvojici dostat ven, zatím není jasné.

V sobotu nedaleko Lützerathu proti demolici, která už je ale dnes téměř dokončena, protestovalo přinejmenším 15 000 lidí, včetně švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Část demonstrujících se však pokusila dostat přímo do osady, čemuž bránila i za použití vodních děl a obušků policie.

Policie uvedla, že od středy, kdy Lützerath vyklízí, utrpělo přes 70 policistů zranění, nejvíce z nich právě v sobotu. Zároveň ale připustila, že jen za část těchto zranění mohou přímo protestující. Někteří policisté se zranili třeba při pádech v bahnité půdě.

Od středy bylo zahájeno na 150 trestních řízení kvůli odporu vůči policistům, ublížení na těle či narušování veřejného pořádku. Někteří aktivisté cíleně útočili na policisty, tvrdí úřady. Aktivisté zase obviňují policii z přehnaného násilí, kvůli němuž utrpělo zranění přes 30 demonstrantů.

Vesnici Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku tvořilo několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo zhruba 80 lidí. Obyvatelé se postupně museli vystěhovat, aby energetická společnost RWE mohla rozšířit svůj hnědouhelný důl.

Průzkum veřejného mínění pro televizi ZDF z tohoto týdne ukázal, že 59 procent Němců si nepřeje další rozšiřování hnědouhelných dolů. Pro je jich 33 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.1.2023 01:39
přetáhli obuchem i tu pomatenou Švédku...???
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist