https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/politico-neformalni-summit-eu-zanechal-bez-odpovedi-nespocet-otazek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Politico: Neformální summit EU zanechal bez odpovědi nespočet otázek

10.10.2022 10:31 | BRUSEL (ČTK)
Předseda Evropské rady Charles Michel, který zasedání předsedal, obhajoval odvedenou práci a označil za užitečná neformální setkání, která jsou bez tlaku na to, že je nutné přijmout rozhodnutí. Podle něj umožňují zjistit, jaké jsou názory jednotlivých představitelů na různé citlivé otázky.
Předseda Evropské rady Charles Michel, který zasedání předsedal, obhajoval odvedenou práci a označil za užitečná neformální setkání, která jsou bez tlaku na to, že je nutné přijmout rozhodnutí. Podle něj umožňují zjistit, jaké jsou názory jednotlivých představitelů na různé citlivé otázky.
Představitelé Evropské unie nechali v pátek na závěr summitu v Praze bez odpovědi nespočet otázek a odložili konečné rozhodnutí o boji proti vysokým cenám energií na příští zasedání. Páteční setkání trvalo mnohem déle, než se předpokládalo, což ukazuje na hluboké rozpory mezi zeměmi ohledně toho, jak nejlépe snížit náklady na energie, a nepřineslo žádný konkrétní pokrok v řadě návrhů, včetně kontroverzního stropu pro ceny plynu, uvedl server Politico.
 

Technicky vzato byl summit pouze neformálním setkáním, což znamená, že vedoucí představitelé mohli uzavřít pouze předběžné rámcové dohody. Přetrvávající neshody v oblasti energetiky zdůraznily rozsah problému, před kterým evropští lídři stojí. A faktory, které zvyšují ceny, zatím nevykazují žádné známky zmírnění.

Předseda Evropské rady Charles Michel, který zasedání předsedal, obhajoval odvedenou práci a označil za užitečná neformální setkání, která jsou bez tlaku na to, že je nutné přijmout rozhodnutí. Podle něj umožňují zjistit, jaké jsou názory jednotlivých představitelů na různé citlivé otázky. Zatím se ale zdá, že jedinou shodou je, že je třeba najít dohodu, uvedl Politico.

Kvůli patové situaci se tak zřejmě nyní pozornost soustředí na formální summit lídrů EU, který se uskuteční 20. a 21. října. Evropská komise potvrdila, že před tímto setkáním předloží další návrhy. Členské země se tak budou zřejmě přetahovat o vliv.

Některé státy chtějí lidem vracet platby za plyn nad určitou cenu. Jiné chtějí jednoduše omezit cenu, kterou by země EU platily za nákup plynu. Další se snaží o kombinaci těchto nápadů, poznamenal server Politico.

Intenzivně se podle něj také diskutuje o tom, zda zvýšit společný dluh EU, aby se zmírnil spirálový růst cen energií pro lidi. Německý kancléř Olaf Scholz však tuto myšlenku na páteční tiskové konferenci zamítl a trval na tom, že mohou být stále přesměrovány dřívější prostředky EU na obnovu po pandemii nemoci covid-19. Jeho odmítnutí zřejmě rozladí ty, kteří kritizují rozhodnutí Berlína zřídit fond na pomoc s účty za energie, který bude mít k dispozici 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč). Některé země si stěžují, že tento fond je skrytou státní pomocí, která destabilizuje jednotný trh bloku a nechává na holičkách chudší země.

Český premiér Petr Fiala, varoval, že je třeba dodržovat pravidla státní podpory a nelze mít pouze národní řešení. "Potřebujeme evropská řešení," řekl, nezmínil se však o Německu. Podobně se vyjádřila i předsedkyně Evropské komise, německá politička Ursula von der Leyenová.

Vystupňovala se také roztržka mezi Německem a Francií kvůli plynovodu MidCat. Ten by měl pomoci dodávat plyn z Pyrenejského poloostrova přes Francii do Německa a dále. Francie se proti projektu postavila a tvrdí, že by trvalo příliš dlouho, než by mohl pomoci zmírnit současnou krizi, a že by pouze udržoval závislost na fosilních palivech. Německo s časovým plánem nesouhlasí, a tvrdí, že by mohl pomoci zmírnit energetickou krizi v Evropě. Francouzský prezident Emmanuel Macron se na tiskové konferenci na otázku, zda se rozhovory mezi Francií a Německem do konce summitu posunuly, vyjádřil vyhýbavě. Ohledně plynovodu dodal, že nejde o spor mezi Francií a Německem, ale o otázku ekologie.

Ještě před energetickými otázkami se představitelé zabývali dalším ožehavým tématem, Ukrajinou. Prostřednictvím videokonference k představitelům v pátek promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, když den předtím vystoupil před širším okruhem evropských státníků. Opět vyzval představitele EU, aby poslali Ukrajině více zbraní, což je pro země jako Německo a Francie, které čelí tlaku na zvýšení dodávek svých zbraní, choulostivé téma, píše Politico. Připomíná, že Michel v projevu na závěr summitu sice zdůraznil podporu EU Ukrajině, ale o plánu na zintenzivnění pomoci Kyjevu zaznělo jen málo podrobností. Von der Leyenová naznačila, že EU musí zvýšit svou finanční podporu. Toto téma je však v rámci EU rovněž citlivé a vyvolává napětí, protože země se přou o to, jak strukturovat finanční pomoc devět miliard eur (220 miliard Kč), kterou již unie Ukrajině slíbila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

10.10.2022 11:25
EU je bez ruský energií nekonkurence schopná a nejednotná.
Buď nastane velká reforma EU nebo čekejme rozpad.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.10.2022 07:34 Reaguje na Michal Uhrovič
unie je tak akorát jednotná v průseru a to je asi tak všechno. Jinak se stalo co se stát mělo, tedy se neděje nic špatně.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.10.2022 11:32
Beru rozpad a návrat k EHS.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

10.10.2022 11:34 Reaguje na smějící se bestie
Bohužel přijde zase vláda lidu a bude to horší. 1948 se vrátí v roce 2028.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.10.2022 07:36 Reaguje na Michal Uhrovič
věř a víra tvá tě uzdraví, malověrní duchem si připouští i to, že se může někdo ocitnout podruhé ve stejné řece
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.10.2022 07:38 Reaguje na Michal Uhrovič
přeci jen jsme ve střední Evropě...ať se nám to líbí nebo ne, je to náš životní prostor a tam kde patříme...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.10.2022 11:38 Reaguje na smějící se bestie
To byla jedna z mála věcí, kde jsem s VK souhlasil - návrat před Lisabon.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.10.2022 11:37
Snad by měli alespoň zhodnotit, jaký dopad měla minulá opatření a zda se splnilo to, s jakým záměrem byla přijímána.
Snad celé kolečko sankcí a zapojení se do konfliktu na Ukrajině mělo vést k ekonomické devastaci Ruska a rychlému ukončení konfliktu. Vyšlo To?
Vyšly předpoklady evropských politiků?
Jaké mají jejich rozhodnutí dopad na životní prostředí? Přecházíme na ekologické zdroje, nebo nás čeká "ostravská raketa"?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.10.2022 11:44
Shnilé základy = nestabilní stavba.

Poukazoval jsem na to mnohokrát, EU je kočkopes ani federace, ani spolkový stát ,ani konfederace ,ani republika ani monarchie.
Je to umělý konstrukt , který historie nezná a tedy existuje velká pravděpodobnost, že tento útvar není dynamicky životaschopný.
Připočtěme k tomu mohutnou a zbytnělou byrokratickou strukturu Bruselu, a orgán s nejvyššími pravomocemi =EK= který není demokraticky volen.
Potom se nelze divit, že forma i obsah dění v EU smrdí jak týden starý slaneček, doslova k ničemu.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

10.10.2022 12:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
A demokracii v 19. století někdo znal?
Demokracie taky není ideální, ale pořád nejlepší, co tu bylo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2022 13:21 Reaguje na Michal Uhrovič
Demokracii rozhodně, byť měla poněkud jinou formu než dnes.
Odpovědět
dv

11.10.2022 12:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jaktožýe historie nezná??? A co vaše milovaná RVHP???
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.10.2022 12:46
Anti EU bojovníčci to tu zase rozjíždí. Komické. :D
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2022 13:20 Reaguje na Petr Eliáš
Ale no tak ... vy na jednu stranu něco kritizujete, na stranu druhou ale děláte úplně to samé.

Jedna věc je tu horovat pro zánik EU nebo o vystoupení z něj, což je pro nás zcela bez debat blbost. Druhá věc ale je, zda současná EU a směr, kterým se v posledních letech ubírá, jsou z pohledu například ČR optimální.
Což je zcela legitimní otázka, na podobné téma se například i v USA vede diskuze neustále.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2022 13:24
Byl to summit EU, tak co taky čekat.
Ale tedy Říše začíná hrát zcela nepokrytě na sebe, a to teda fest.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.10.2022 19:29
Alespoň jsou zajedno, že nic nedojednali. I to je vlastně pokrok, že všichni tvrdí totéž! Jakpak mohou ujednotit například zastropování cen plynu, když jedněm vyhovují a pro jiné jsou nepřijatelné ? To nebude pouze o jednání, ale o hlasování, které lze vetovat a tudíž neschválit. Zima klepe na dveře a ono se pouze kecá a kecá, jako by bylo jaro a bylo by čas se domluvit. Vidím to na urvi co můžeš a nehleď na ostatní!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist