Polsko chce odklad zákazu klecových chovů, aktivisté protestují
Co jsou nezdokonalené a obohacené klece?
Nezdokonalené klece jsou holé drátěné klece, kde jsou slepice zavřeny 24 hodin denně celý svůj produkční život, tedy jeden až dva roky. V jedné kleci jsou 4 až 6 slepic, na každou připadá plocha menší než papír A4. Slepice zde nemohou uplatňovat své potřeby jako snášet vejce do hnízda, popelit se, hledat potravu, odpočívat na bidýlku a podobně.
Obohacené klece mají obsahovat prostor pro umělé hnízdo, pro každou slepici 15 cm bidýlka, materiál na popelení a prostor na každou slepici o málo větší než papír A4.
Výjimka pro Polsko? Ne!
EU již před lety uvedla, že zákaz chovu slepic v nezdokonalených klecích by měl podstatně zlepšit zdraví a celkovou pohodu chovaných slepic. Podle mluvčího Evropské komise v ČR Martina Staška zůstává datum uvedené ve směrnici v platnosti a tento typ klecových systémů bude tedy od 1. ledna 2012 zakázaný. „Pro zachování data stanoveného ve směrnici hovoří mimo jiné i to, že členské státy měly k dispozici velmi dlouhé přechodné období,“ řekl Ekolistu Stašek.
Podle ochránců zvířat argumentují Poláci tím, že neměli čas se na zákaz klecí připravit. „Měli 12 let, stejně jako ostatní státy. A souhlasili, že klece zakáží, když vstupovali do EU,“ říká Romana Šonková ze Společnosti pro zvířata. Podle ochránců hospodářských zvířat je ale nepřípustné, aby Polsko dostalo výjimku a mohlo tedy produkovat vejce za jiných podmínek než zbytek EU. Ekolist kontaktoval polské velvyslanectví s dotazem na další postup Polska po veřejných protestech, odpověď však nezískal.
Podle ochránců zvířat je zákaz tzv. nezdokonalených klecí důležitý. Od příštího roku povinné obohacené klece nejsou ale z pohledu slepic to nejlepší. „Jedná se o kompromis mezi zájmy ochránců zvířat a zájmy velkochovů,“ hodnotí je Šonková.
65 000 pohlednic pro Brusel
Ochránci hospodářských zvířat ve čtrnácti zemích EU v minulém týdnu poslali otevřený dopis polským velvyslanectvím. V ČR se pod dopis veřejnost nepodepisovala, ale například v Německu jsou podle ochránců pod dokumentem shromážděny tisíce podpisů. V Praze u stanice metra Malostranská mohli dát lidé najevo svůj postoj podpisem pod pohlednicí poslanou Radě zemědělských ministrů do Bruselu. Celkem prý bylo Radě zasláno 65 000 pohlednic z celé EU se žádostí, aby nebyla akceptována polská žádost o odklad. Podle Společnosti pro zvířata se v samotném Polsku konal protest před úřadem vlády.
Spotřebitel na výběr má
Šonková uvedla, že spotřebitel má při svých nákupech možnost výběru. Na každém vejci v obchodě je uveden kód. Pokud je první číslo kódu 3, jedná se o vejce z klecových chovů, které je logicky také nejlevnější. Začíná-li kód 2, jde o pro slepice příznivější halový chov. Pro slepice ještě lepší způsob chovu – volný výběh -, je označován 1. Biochovy mají číslici 0.
Podle Šonkové u nás ale vejce z volného výběhu nejsou k dostání. „Já sama kupuji bio vejce, i když je cena o něco vyšší,“ uvedla Šonková a dodala, že nerozumí tomu, proč lidé v ČR většinou šetří na jídle, aby si pak za uspořené peníze koupili lepší elektroniku nebo auto.
Fakt, že Češi se o to, co jí, moc nezajímají, potvrzuje dobrovolnice Společnosti pro zvířata: o kampaň se prý zajímali především zahraniční turisté, Češi většinou procházeli bez povšimnutí. Jedna z organizátorek, Dita Michaličková, přesto uvedla, že je osobně s akcí spokojená. Říká, že veřejnost má zájem, pokud se k ní dostanou informace. „Často lidé ani netuší, jak jsou hospodářská zvířata, včetně slepic, chována,“ dodala Michaličková.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Proč - 29. 4. 2011 - fafnirMatesinosamozřejmě ,že znám.Z vesnice.Není velký,ba skoro žádný.Jen je musím poctivě dlouho vařit nebo smažit,právě kvůli té salmonele.A o těch vejcích z volných chovů a salmonele mluví hygienická služba. |