Polsko chce povolenky zdarma pro elektrárnu, která neexistuje
Polsko přitom pro elektrárnu, na jejíž výstavbě se nezačalo pracovat, žádá bezplatné povolenky za 33 milionů euro. Podle Chrise Daviese, člena výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu, se ukázaly „špinavé triky“ a snaha podvádět systém. „Myslím, že budeme obrovsky naštvaní, pokud by Evropská komise našla cestu, jak pravidla ohnout nebo interpretovat tak, aby polskému požadavku vyhověla,“ řekl Davies serveru Euractiv.
Podle pravidel evropského obchodování s emisemi (ETS) platnými pro období do roku 2020 mohou být povolenky přiděleny jen pro provozy, jejichž výstavba fyzicky započala před koncem roku 2008.
Podle oficiální odpovědi polské vlády spadá elektrárna Łęczna do kategorie „ve výstavbě,“ i když práce ještě nejsou dokončeny.
Jenže v dvacetikilometrové vzdálenosti od Łęczné v blízkosti obce Stara Wieś-Stasin byla ještě na počátku července jen vesnická krajina se zelenými loukami, lesíky a poli s dozrávajícími plodinami. Žádné budovy nebo inženýrské sítě, které by naznačovaly stavbu elektrárny, na místě podle Euractivu nejsou.
„Není jisté, zda tu elektrárna bude,“ řekl Euractivu místní zemědělec s tím, že zatím na půdě normálně hospodaří. Na místě, kde by měla být postavena elektrárna s výkonem 800 megawatt, pěstuje on a další zemědělec kukuřici. Podle organizace Client Earth, která zpochybňuje legálnost elektrárny Łęczna, polské úřady před termínem na konci roku 2008 ani nezažádaly o stavební povolení.
Euractiv upozorňuje i na elektrárnu Północ, pro kterou požaduje Polsko za 98,3 milionů euro bezplatných povolenek. Na fotografiích z listopadu 2010 jsou na jejím místě také jen prázdná pole bez jakýchkoli známek stavebních prací. „Když vidíte prázdné pole bez jakýchkoli staveb, očividně nebyl proces výstavby fyzicky zahájen v termínu, který uplynul před třemi roky,“ prohlásil pro Euractiv Marcin Stoczkiewicz z Client Earth. Podle něj bylo jednoznačně porušeno právo.
Euractiv cituje zdroj z polského ministerstva životního prostředí, podle nějž polská vláda nezkontrolovala všech 187 míst, kterých se přidělované povolenky týkají. Vláda je prý v případě kritiky ze strany Evropské komise kvůli porušení pravidel ochotná ustoupit. Podle zdroje byl seznam navrhovaných elektráren schválen bez toho, že by se posuzovalo, zda všechny splňují evropská pravidla.
Polsko, podobně jako Česká republika, může svým podnikům přidělovat část povolenek zdarma až do roku 2020. Polsko, které vyrábí většinu elektrické energie z domácího uhlí, dlouhodobě oponuje evropské klimatické politice. Aktuálně zablokovalo evropský plán na snížení emisí skleníkových plynů o 80 až 95 % do roku 2050.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Uhlíkové povolenkyy. - 12. 7. 2012 - kainTenkdo přišel na takový nesmysl jako jsou nějaké emisní povolenky tak to musela být hlava skutečně pomazaná.Kde je hodně peněz,tam se vyskytuje velké množství podvodníků a povolenková stupidita je toho důkazem. |