https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poslanci-jeste-neprojednali-zivotni-prostredi-v-roce-2015
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslanci ještě neprojednali životní prostředí v roce 2015

12.1.2018 09:40 | PRAHA (ČTK)
Jednou za rok je moc a jednou za čtyři roky málo. Ilustrační snímek
Jednou za rok je moc a jednou za čtyři roky málo. Ilustrační snímek
Projednávání zpráv o stavu životního prostředí, které každoročně zpracovává a předkládá příslušné ministerstvo, nabralo v Poslanecké sněmovně skluz. Poslanci se zatím nedostali ani ke zprávě, která mapuje stav prostředí v roce 2015. Podle místopředsedy sněmovního výboru pro životní prostředí Jana Zahradníka (ODS) by zprávy měly být v některých letech stručnější. Obsah těchto dokumentů musí ministerstvo zveřejňovat, ukládá mu to zákon o právu na informace o životním prostředí.
 
Nejnovější zveřejněná zpráva o stavu životního prostředí za rok 2016 má více než 300 stran, vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) ji schválila loni na podzim. Dokument zachycuje vývoj různých ukazatelů, které svědčí o stavu přírody, ovzduší, vody a dalších součástí životního prostředí. Uvádí nejen aktuální stav, ale zejména trend oproti předchozím letům. Nyní zpráva míří do Poslanecké sněmovny, dnes se jí zabýval výbor pro životní prostředí. Poté by ji měla projednat Sněmovna v plénu, zatím se však nedostala ani k té za rok 2015.

Podle místopředsedy výboru Zahradníka, který schůzi vedl, by takto podrobnou zprávu stačilo předkládat ve dvouletém intervalu. Protože ale zákon určuje roční interval, navrhl Zahradník, aby mezi podrobnými zprávami jednou za dva roky předkládalo ministerstvo zprávy "stručnější, upozorňující na některé výkyvy, které by ministerstvo životního prostředí a agentura CENIA uznaly za vhodné."

Zástupci ministerstva navrhli ke zvážení čtyřletý interval pro podrobné zprávy. S tím však Zahradník nesouhlasil. "Interval čtyřletý je vhodný z hlediska vývoje indikátorů, ale je tu čtyřletý volební cyklus," vysvětlil. Dodal, že nepovažuje za vhodné, aby se poslanci s podrobnou zprávou seznámili jen jednou za volební období.

Podrobné roční zprávy o životním prostředí po jejich zveřejnění většinou komentují i ekologické organizace. K té nejčerstvější za rok 2016 se například vyjádřilo Hnutí Duha, které upozornilo na stav podzemních vod a lesů. Podle zprávy obsahovalo pesticidy přes 28 procent podzemních vod. U lesů je výrazným ukazatelem stavu úplná nebo částečná ztráta jehličí nebo listí, která postihla téměř tři čtvrtiny lesů.

Zprávy o životním prostředí by se ale podle Zahradníka mohly i v něčem rozšířit. Konkrétně v části věnované národním parkům. Loni začala platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která změnila pravidla pro národní parky. "Může přinést dobré výsledky (...), ale i varující signály," vysvětlil místopředseda výboru, proč je podle něj důležité hlídat stav v parcích.

Zprávy o stavu životního prostředí předkládá ministerstvo životního prostředí od roku 1993. Zpracovává je agentura CENIA, která je příspěvkovou organizací ministerstva. Podle zákona musí obsahovat "zejména informace o kvalitě životního prostředí a o zátěžích, které na životní prostředí působí." Spolu s celkovou zprávou ministerstvo zpracovává i zprávy o prostředí v krajích. Také ty podléhají povinnému zveřejnění.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist