https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poslanci-navrhli-zmineni-zakazu-stavby-velkych-center-na-nejlepsi-pude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslanci navrhli zmínění zákazu stavby velkých center na nejlepší půdě

29.1.2024 16:41 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve Sněmovně je ve hře možnost zmírnění navrhovaného zákazu výstavby velkých skladovacích a nákupních center na nejkvalitnější zemědělské půdě. Skupina koaličních poslanců z řad KDU-ČSL, STAN, Pirátů a TOP 09 podala k vládní novele o ochraně zemědělského půdního fondu pozměňovací návrh, který by připouštěl výjimky. Konkrétní záměry by podle úpravy povolovalo se souhlasem vlády ministerstvo životního prostředí, pokud by jejich ekonomické a sociální přínosy výrazně převažovaly nad veřejným zájmem na ochraně nejlepší půdy.
 

Někteří poslanci se při dosavadních projednáváních vládní předlohy stavěli k úplnému zákazu výstavby rozsáhlých logistických a nákupních center na nejkvalitnější zemědělské půdě kriticky. Hospodářská komora upozornila na možné komplikace rozvoje některých průmyslových zón, jako je například areál v Holešově nebo průmyslová zóna v Mostě. Vládní novelou se budou tento týden znovu zabývat sněmovní výbory.

Nejkvalitnější zemědělská půda v Česku je zařazena do první a druhé třídy ochrany podle takzvané bonitované půdní ekologické jednotky. Právě na tomto typu půdy by na základě novely platil zákaz výstavby obchodních a logistických center s rozlohou nad jeden hektar a fotovoltaických elektráren. Zařízení na získávání solární energie by se na zemědělské půdě směla stavět jen jako agrovoltaická.

"Zákaz odnímání půdy první a druhé třídy pro záměry pro obchod a skladování o rozsahu větším než jeden hektar je veden legitimním zájmem ochrany zemědělského půdního fondu, zároveň však ve výjimečných případech může kolidovat s jinými důležitými veřejnými zájmy na hospodářském a ekonomickém rozvoji," uvedli předkladatelé v čele s lidovcem Davidem Šimkem ve zdůvodnění pozměňovacího návrhu. Vládní návrh by podle nich zablokoval i projekty s možným celostátním významem.

Pokud by územní plán do budoucna předpokládal využití nejkvalitnější půdy například pro stavbu skladovacích hal, muselo by být stavební povolení na tento záměr vydané podle vládní novely do pěti let od účinnosti novely. Po uplynutí lhůty by už nebylo možné půdu první a druhé třídy pro tyto záměry ze zemědělského půdního fondu vyjmout.

Poslanecký pozměňovací návrh by zavedl další přechodné období s cílem "ochrany právní jistoty investorů". Vládní novela by totiž podle předkladatelů úpravy znemožnila výstavbu i těch projektů, které jsou v přípravě. Pro velké skladovací nebo obchodní záměry by bylo vynětí nejlepší půdy nově možné také do deseti let od účinnosti předlohy, pokud pro tyto účely už figuruje v územně plánovací dokumentaci nebo pokud se taková změna dokumentace pořizuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

29.1.2024 20:14
ono nestačí zakázat nákupní centra ale jak budeme stavět domy a byty? ty taky zabírají půdu a na to už je dokument tak nějak krátký.
Odpovědět
MM

Milan Milan

29.1.2024 20:50
Jo, jo. K čemu jsou proklamace o GD, kvalitním životním prostředí, k čemu zeleň v krajině, uhlíková neutralita....? Kšeft i s půdou je prostě skvělý kšeft. Ale hlavně lidem horem dolem otloukat o kebule jak fosilní paliva, neelektrická auta či domácí topeniště škodí ovzduší, klimatu a vůbec vesmíru......
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.1.2024 08:23
Na aktuálně cz se developeři vyjadřují k tomu, že zrušení staveb paneláků je chyba. "V době drahých stavebních materiálů i drahé práce pomáhají prefabrikáty šetřit náklady..."
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

30.1.2024 10:23
A jsme tam. Žádná přísná ochrana nebude, zemědělskou půdu prostě zastavíme. Aspoň si ekologové nebudou muset dělat hlavu s nějakými schopnostmi půdy ohledně akumulace vody, vázání uhlíku nebo záchranou přírodních stanovišť pro živočišné druhy. Na zastavěné půdě to není potřeba řešit a všichni ekomilci a všeochránci se soustředí na "záchranu a obnovu přirozených vlastností půdy a stanovišť pro živočichy" na půdě, která bude ještě zbývat. Neboli, budou buzerovat zemědělce, kteří budou na zbývající půdě hospodařit, protože proč by buzerovali majitele centra na půdě, které už byly její přirozené schoposti odejmuty, že, to by přece nedávalo smysl. Zvláštní, že před sněmovnou se všeochránci a klimaaktivisté nelepí k dlažbě a nedemonstrují do roztrhání těla, aby zmírnění/zamítnutí návrhu na vyšší ochranu půdy zabránili. Kde jsou Děti Země, Hnutí Duha, Greenpeace, Česká společnost ornitologická, Letzte Generation? Kde jsou všichni tihle "spravedliví"? Že by čekali, až se začne na té půdě stavět, aby mohli prostřednictvím zdržovaček vytáhnout z investora nějaký obolus? Nebo si snad troufnou jen na zemědělce?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist