Poslanci nedokončili debatu o pařížské klimatické dohodě
Nový klimatický plán podepsali loni v prosinci v Paříži zástupci téměř 200 zemí. K letošnímu 5. říjnu se dosáhlo cíle, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa. Dohoda pak mohla vstoupit do 30 dní v platnost.
Poslanec opoziční ODS Jan Zahradník podotkl, že Česko je vlastně vystaveno nutnosti dohodu ratifikoval, mluvil ale v souvislosti s ní o sociálním inženýrství. Jan Klán z KSČM se zase zajímal o to, zda budou smlouvu dodržovat největší znečišťovatelé, tedy Spojené státy a Čína. Ptal se, co se stane, když Česko pařížskou dohodu neratifikuje. Debatu přerušila poslední přestávka. Kdy se k ní Sněmovna vrátí, není jasné.
Oteplování se má podle textu dohody udržet pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí emise, především oxidu uhličitého. Pařížský dokument nahrazuje Kjótský protokol z roku 1997.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Karel Padevet
10.11.2016 13:56že USA, Čína a další země dohodu dodržovat nebudou... ono to vlastně ani nejde, protože neobsahuje žádné měřitelné závazky...
To jen některé naivní země zvýší náklady svým občanům... a budou se těšit na pochvalu