Poslanci schválili omezení podpory fotovoltaiky, chystají se arbitráže
Podle odhadů Energetického regulačního úřadu mají být do konce roku připojeny fotovoltaické elektrárny o výkonu zhruba 1600 MW. Odhadovaný nárůst prostředků na podporu fotovoltaických elektráren tak představuje částku 18,9 miliardy korun. „Vláda proto navrhla taková opatření, která zajistí, že se cena elektřiny pro koncové uživatele nezvýší o více než 5,5 %, a to jak pro domácnosti, tak pro průmyslové velkoodběratele,“ uvádějí internetové stránky vlády.
Jak získat 11,7 miliard?
Zvýšení odvodu za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu má státu vynést až 1,7 miliardy korun. Zavedení odvodu ve výši 26 % za výrobu elektřiny ze slunečního záření ze zařízení uvedených do provozu letos a loni má vynést 4,2 miliardy a výnosy z darovací daně za emisní povolenky přidělené v následujících dvou létech vydělají 4,8 miliardy Kč. Celkem by tak stát získal 10,7 miliardy korun a další miliarda má přijít ze státního rozpočtu, vypočítala vláda.
„Od 1. března příštího roku nebudou podporovány fotovoltaické elektrárny, které stojí na půdním fondu s výjimkou těch, které jsou na budovách, a to ještě s maximálním výkonem do 30 kW. Dále nebude poskytována podpora tzv. ostrovním fotovoltaickým provozům. Současně byly zrušeny daňové prázdniny pro obnovitelné zdroje a lineární odpisy nákladů na pořízení obnovitelných zdrojů energie. Kvalifikovaný odhad je, že opatření sníží instalovaný výkon zhruba o 700 MW, a tím pádem vláda ušetří na podporách téměř 8 miliard korun,“ vysvětlil premiér Petr Nečas, jak bude omezení podpory vypadat.
Novelu nyní dostane k projednání Senát. Pokud ji schválí, dostane ji k podpisu prezident republiky Václav Klaus. „Já určitě nebudu bojkotovat nepodpisem tyto věci. Když se udělá nesmysl, vrátit zpátky se nedá,“ řekl dnes prezident při návštěvě ministerstva životního prostředí.
Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) věřila, že poslanci dnes zákon neschválí. Za tímto účelem navštěvovali členové asociace osobně poslance v rámci poslaneckých dnů a snažili se je přesvědčit pro hlasování proti zákonu. „Řada poslanců chápe a rozumí našim argumentům. Jsme proto přesvědčeni, že pro zákon hlasovat nebudou,“ uváděla asociace na svých internetových stránkách.
Novela ale schválena byla. Podle tiskového mluvčího České fotovoltaické průmyslové asociace Jana Hlaváče tento krok poškodí víc než 1500 firem podnikajících ve fotovoltaice a ohroženo bude víc než pět tisíc pracovních míst, které fotovoltaika vytvořila. „Více než tisícovce investorů jde o holé živobytí, často ručí za solární projekty veškerým svým majetkem,“ řekl pro Ekolist.cz Jan Hlaváč.
CZEPHO: Regulace bude stát poplatníky 260 miliard
Plánuje nyní Česká fotovoltaická průmyslová asociace arbitráže a soudní spory se státem? „Ano, ty se konat budou,“ říká Ekolistu rozhodně Jan Hlaváč a dodává: „Vláda si od 26% daně slibuje vybrat během dvaceti let zhruba 92 miliard korun. Soudní spory a arbitráže české daňové poplatníky budou ale stát minimálně 260 miliard korun. Regulace fotovoltaiky tak pro daňové poplatníky skončí zápornou bilancí: Stát v soudních sporech a arbitrážích zaplatí minimálně o 168 miliard více, než vybere na solární dani. Jde navíc o spíše skromný odhad. Investoři se totiž budou soudit nejen o zmařenou investici, ale i o očekávaný dvacetiletý výnos.“
Mezinárodní právní kanceláře zaměřující se na arbitráže mají podle Hlaváče velký zájem o zastupování poškozených tuzemských investorů. Jsou totiž přesvědčeni, že budou v arbitrážích úspěšní. „Zpětné zdanění je do očí bijící porušení původních pravidel hry, které se dá jen těžko odůvodnit,“ uvedl Hlaváč.
Uplatní banky úvěrové sankce?
„Všechny projekty fotovoltaických elektráren budou kvůli dani ekonomicky strádat a mnozí z investorů se dostanou do vážných finančních problémů. Cashflow elektráren budou v prvních letech záporné a banky již dnes jasně avizují, že všechny stávající úvěry musí být přehodnoceny,“ řekl Jan Hlaváč Ekolistu a dodal, že banky odmítají prodloužit termíny splatnosti úvěrů, aby nespadly do kategorie tzv. klasifikovaných, tedy potenciálně ohrožených úvěrů.
Finanční domy tak podle Hlaváče budou v důsledku daně vyžadovat zvýšení částky, kterou investor vložil do projektu na jeho začátku z vlastních zdrojů: „Výše této vstupní investice byla původně na úrovni 20-25 % hodnoty projektu. Po uvalení 26% daně se však bude muset tato částka zvýšit na 35-45 %!“ Takové částky ale investoři údajně nemají k dispozici. Někteří z nich vložili do projektů své celoživotní úspory a dalším zejména hmotným majetkem ručí bankám za úvěry. Nyní se investoři obávají, že banka uplatní úvěrové sankce: zabavení elektrárny a dále uplatní své garance, což jsou většinou zástavy rodinných domů a jiných nemovitostí. Petr Laník z Komerční banky pro Ekolist.cz uvedl, že současná situace je složitá a poznamenal, že změna podpory stále není oficiální.
Ministr financí Miroslav Kalousek dnes v Českém rozhlase uvedl, že se stát arbitráží neobává a svou pozici považuje za silnou.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Docela nechápu - 10. 11. 2010 - Jiří SvobodaDrahý MartineOd počátku je tu jakýsi zákon 180/2005 a v něm jakési ustanovení v §6, kde se říká, že podpora má být vypočítána na 15letou návratnost investice. Kdyby to bylo dodržováno, tak nikdy k tomuto průšvihu nedojde. Ten zákon však někdo nedodržoval a způsobil našim občanům škody za půl bilionu. Marže velkých energetických společností jsou tu zcela irelevantní (to je jen pitomé kdákání). Zřejmě jste jeden z těch, co by chtěli ten výkal zamést pod koberec. Co může být vadného na důsledném uplatnění zákona bez jakékoli retroaktivity? To, co udělala tato vláda je skutečný paskvil. Pokud podnikatelé zkrachují kvůli krátkodobému zdanění, získají elektrárny banky a ty se teprve za naše peníze napakují! 50% daň, jak navrhuji, způsobí také krachy, ale aspoň se banky nenapakují a lidi ušetří 200 miliard. Zkuste mít, člověče, aspoň trochu sociální cítění a ne jen pořád eko-hamty-hamty. To, co udělala skvadra, co ten prokorupční zákon připravila a pak nepohlídala jeho fungování, to nás již vrátilo do komunismu. Já na to Vašeho jmenovce včas a důrazně upozorňoval. |