Praha připravila šest desítek kroků pro přechod na cirkulární ekonomiku
"Přechod na cirkulární ekonomiku má pro město dlouhodobý pozitivní potenciál. Cirkulární ekonomika přináší jak ekonomické, tak environmentální benefity. Zároveň napomáhá budovat image Prahy jako moderního, progresivního a zeleného města," píše se v materiálu.
Projekty, v dokumentu nazývané akční kroky, jsou rozděleny do sedmi kategorií, které mají největší potenciál pro úsporu materiálu a emisí. První skupinou jsou čtyři tematické cíle, kterými jsou stavebnictví, voda, odpady a také zemědělství a potraviny. Doplněny jsou pak ještě druhou skupinou tří takzvaně průřezových cílů, které se týkají veřejných zakázek, podpory podnikání a inovací a řízení a implementace.
Dnes schválený akční plán uvádí konkrétní kroky. Mezi nimi jsou například projekty školy, jejíž fungování bude postaveno na principu cirkulární ekonomiky. Dalším je opětovné využívání materiálů z demolic, čímž se sníží využití primárních surovin. V oblasti vody chce magistrát snížit množství vody, která při deštích odtéká do kanalizace, a využít ji třeba na zalévání.
V potravinářství chce zefektivnit využití bioodpadu a snížit plýtvání potravinami. Další projekty jsou zaměřeny na předcházení vzniku odpadu, jeho třídění, recyklaci a znovuvyužití. Do roku 2030 se má produkce směsného komunálního odpadu snížit o polovinu.
Město chce projekty financovat ze svého rozpočtu i ze získaných státních či evropských dotací.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Viktor Šedivý
14.8.2023 14:02 Reaguje na smějící se bestieVedoucí expedice se ptá posvátného ptáke ibise: „A čím ses živil ty?“ „Já jsem se živil trusem faraonovýma.“
Tohle se říkalo o základech RVHP. Ovšem "cirkulární ekonomika" má tenhle princip do detailů zpracovaný.
Jiří Svoboda
14.8.2023 20:27Jan Bolek
15.8.2023 02:18Jinak jsou to nepochybně hezké a bohulibé závazky. Otázka do jaké míry, se to bude dařit plnit.
Snad to vyjde.
Břetislav Machaček
16.8.2023 16:07z podhradí rozebrali nepotřebný hrad na dláždění silnic a stavbu domků.
Horalé starou dřevěnici v zimě spálili v kamnech a já starou hospodářskou
budovu rozebral, cihly znovu použil, maltovou sutí vyvápnil zahradu a zbytek suti skončil jako výplň mezi základy nové hospodářské budovy. Tam
skončila i asfaltová střešní lepenka a dřevo skončilo v kotli. Nebylo co
odvážet a co likvidovat. Dneska je ale trend i použitelné cihly vyhodit
a koupit nové, místo omítkou vyvápnit pole, tak ji odvést na skládku a
používat pouze vše nové a nebo recyklované za dotace na recyklaci. Mne
ta recyklace nestála ani korunu a stavěl jsem bez dotací za recyklaci
suti. Bohužel jsem ale stavěl levně a to není trend dnešní ekonomiky!
Důležitou součástí dotační politiky je navýšení ceny o dotaci, aby byla
nabízená dotace vyčerpána! Teprve pak je dušička eurohujerů spokojená!
petr angi
17.8.2023 08:31Mne zaujalo - Doplněny jsou pak ještě druhou skupinou tří takzvaně průřezových cílů, které se týkají veřejných zakázek, podpory podnikání a inovací a řízení a implementace.
Pokusím se o překlad z češtiny do češtiny. Zakázky mohou pro příště dostat jen zelení kámoši, no a ještě je budeme dotovat, no oni nám budou financovat volební propagaci a tak cirkulární ekonomiku vybudujeme ať to stojí co to stojí.